گرجستان: ایوانیشویلی ممکن است سیاست / گرجستان / مناطق / خانه را ترک کند


    بیدزینا ایوانشویلی - عکس توسط milkybarkid78 (CC BY-SA 2.0)


برای دومین بار ، رهبر رویای گرجی ، الیگارشی بیدزینا ایوانشویلی ، گفت که او می خواهد از صحنه سیاسی کناره گیری کند. تحلیلگران نسبت به عقب نشینی م itsثر آن تردید دارند ، حتی به این دلیل که حزب چیزی شبیه به اصطلاح خود است

برای ارزیابی روند فعلی زندگی سیاسی گرجستان ، باید طعم پارادوکس را داشته باشیم. در حقیقت ، فقط یک حزب در نتیجه کثرت گرایانه ترین انتخابات دورهای اخیر در پارلمان نشسته است (بقیه جلسات پارلمان را تحریم می کنند) که بنیانگذار و دبیر خود را از دست داده است. بدیهی است که ما در مورد یک رویای گرجی صحبت می کنیم ، رهبر آن بیدزینا ایوانشویلی رسماً از سیاست خداحافظی می کند. برای دومین بار.

چه اتفاقی می افتد

آنجا مجلس قانونگذاری دهم گرجستان ناقص است. تحریم نیروهای مخالف ، که مشروعیت نتایج انتخابات را به رسمیت نمی شناسند و به طور مشترک تصمیم گرفته اند که در پارلمان حاضر نشوند ، همچنان ادامه دارد. فقط اخیراً چهار عضو منتخب اتحاد میهن پرستان کرسی های خود را به دست آوردند آنها اکنون درگیر فعالیتهای پارلمانی هستند . این چهار نفر تصمیم گرفته اند یک نهاد سیاسی جدید را راه اندازی می کند ، حزب سوسیالیست اروپا ، اگرچه در لیست های راست ترین و ضد اروپایی ترین حزب در میان کسانی که نمایندگان خود را برای انتخاب به پارلمان دیده اند ، انتخاب شده است.

اما آنچه فعلاً باعث تحریک آبهای حزب پیروز انتخابات ، رویای گرجی شده است ، این پارلمان بدون نماینده نیست ، بلکه استعفای ناگهانی دبیر و بنیانگذار آن ، بیدزینا ایوانشویلی است. الیگارشی حزب را در سال 2012 با هدف اصلی شکست دادن میخائیل ساکاشویلی و جنبش ملی وی تاسیس کرد. پس از پیروزی در انتخابات ، ایوانیشویلی نخست وزیر شد و سپس با حفظ نقش مشاور حزب و شهروند فعال سیاسی ، مأموریت خود را انجام شده و رسماً بازنشسته شد. او برای این حزب خاکستری شده بود و پس از فرار ساکاشویلی به خارج از کشور ، کسی با کنایه اظهار داشت که گرجستان توسط سه مقام غیررسمی ، بیدزینا ایوانشویلی ، از طرف دولت و حزب حاکم رویای گرجستان ، توسط رئیس جمهور پیشین میخائیل ساکاشویلی برای حزب اصلی مخالف اداره می شود. از تبعید و از پدرسالار الیاس دوم برای مردم گرجستان. با این حال ، هیچ یک از این سه مقام دولتی موثر نداشتند.

در سال 2018 ، ایوانیشویلی به ریاست حزب تأسیس خود بازگشت ، اما همیشه بدون داشتن مناصب عمومی.

میراث سیاسی ، اقدام دوم

ایوانیشویلی می گوید این بار متفاوت است. این بار او واقعاً فقط به پای صندوق های رای خواهد رفت و این تنها فعالیت سیاسی او خواهد بود. در یک مصاحبه طولانی که در تاریخ 12 ژانویه پخش شد ، یک روز پس از انتشار نامه استعفا طولانی خود از اجلاس رویای گرجستان ، او استدلال کرد که از سال 2013 ، زمانی که او رویای خود را ترک کرد ، اوضاع بسیار تغییر کرده است. او می گوید تیمی توانمند از دولتمردان و سیاستمداران ایجاد کرده است ، در حالی که در آن زمان گروهی که وی رهبری می کرد بسیار بی تجربه بودند و به رهبری او نیاز داشتند. و او شکایت دارد که تنها چیزی که در سالهای اخیر تغییری نکرده ، عدم بلوغ مخالفان است.

این اظهارات بیانگر ادعاهای بسیاری از تحلیلگران سیاسی گرجستان است و همچنین میراث سیاسی ایوانشویلی را مشخص می کند. اولین ردپای این میراث این است که رویای گرجی بیانگر پدرانه گرایی شدیدی است ، نه ایدئولوژی ای که در برنامه ای با چشم انداز و استراتژی مشخص بتن ریزی شود. از این جنبه ، حزب کاملاً به عنوان رهبر خود باقی می ماند ، چه او در یک مقام ارشد باشد و چه زمانی که او رسماً شخصیتی خارج از حزب بود.

سرنخ دوم قطب سیاسی و خصومت آشکار با مخالفان است ، نگرشی که دومی کاملاً به آن پاسخ می دهد. هیچ رویایی بین رویای گرجستان و جنبش ملی متحد وجود ندارد ، هیچ آشتی و زمینه ای برای همکاری وجود ندارد ، حتی به نفع انسجام بیشتر اجتماعی در برابر چالش های متعدد برای این کشور ، حتی زمانی که دو دشمن سرسخت ایوانشویلی و ساکاشویلی احزاب و نهادهای خارجی هستند.

چه عواملی تغییر می کند؟

آنچه اکنون تغییر می کند احتمالاً فقط برای ایوانشویلی شناخته شده است که ادعا می کند تصمیم خود را نه تنها به این دلیل که حزب قبلاً رشد کرده و بالغ شده است ، بلکه به این دلیل که او در عرض چند روز 65 ساله شده است. با این حال ، الیگارشی در مورد سن بازنشستگی صحبت نمی کند ، بلکه بازگشت به زندگی معمول قبل از سال 2011 است ، بنابراین احتمالاً سرمایه گذاری بیشتر زمان و انرژی در تجارت خود به عنوان یک کارآفرین است. از سوی دیگر او اعتراف کرد که “[La politica] این حرفه مورد علاقه یا مورد علاقه من نیست ، به دلیل اینکه دولت به آن نیاز داشت به من تحمیل شد [l’opposizione] او قدرت کافی برای غلبه بر ستمگران را نداشت [intendendo il governo del Movimento Nazionale Unito] و کمک من لازم بود به همین دلیل وارد سیاست شدم … بنابراین اعلام کرده بودم [dall’inizio] که وارد شوم [in politica]وادار کردن ستمگران به ترک و سپس من استعفا می دهم. “

بر مفسران تردید دارند که این برداشت موثر است. این رویا مهمانی است که پیرامون یک شخصیت ، از ایوانشویلی متولد شده است ، و بند ناف به راحتی جدا نمی شود. به دلیل بزرگی ثروت و وزن اقتصادی ، ایوانشویلی مانند همه الیگارشی ها نمی تواند علاقه ای به ادامه اعمال نفوذ خود در روندهای سیاسی نداشته باشد و از این طریق فضای اقتصادی و سیاسی مطلوبی را تضمین کند. از طرف خود ، این حزب هرگز نشان نداده است كه می خواهد از حضور سنگین سرمایه دار خود خلاص شود. در طول سالهایی که رویای گرجستان قدرت را در دست داشت ، گرجستان دارای پنج نخست وزیر بود: جورجی گاخاریا (از سال 2019) ، در حالی که این حزب همچنان تاییدیه های انتخاباتی ، اداری ، سیاسی و ریاست جمهوری را دریافت می كرد. تصمیمات برای تغییر کشور ، علی رغم اجماع مداوم که رویای گرجستان جمع کرده است ، به دنبال روشهای شخصی و غیررسمی ، همچنان در خارج از موسسات اتخاذ می شود. به طور خلاصه ، ما می دانیم که ایوانشویلی در واقع صندلی را به عنوان نخست وزیر در میان طرفداران خود چرخاند.

این که آیا این رویه و کل فرهنگ سیاسی که زیربنای آن است اکنون بسیار مشکوک است. اولین اثبات صحت این سوicion ظن این است که – با از دست دادن حامی خود – رویای گرجستان از طریق روال شفاف و دموکراتیک ، که می تواند یک رأی داخلی حزب باشد ، به سمت جایگزینی دفتر حرکت نکرده است. در واقع ، ایراکلی کوباخیزه ، استاد دانشگاه 42 ساله و رئیس سابق پارلمان که پس از رسوایی گاوریلوف استعفا داد ، به عنوان جانشین منصوب شد و حزب به سادگی انتصاب وی را تصویب می کند. بعید است که همکاران وی از پایگاه یا حزب – اگر آنها واقعاً آزاد بودند در بیان خود – نام او را جایگزین دسته سنگین وزن مانند ایوانشویلی نکنند.

امسال OBCT 20 سال را جشن می گیرد. به ما در ادامه سفر کمک کنید ، و در نزدیکی جامعه خود باشید که شامل خبرنگاران ، فعالان جامعه مدنی ، محققان دانشگاه ، دانشجویان ، مسافران ، تماشاگران و همه خوانندگان ما است. مشترک شدن در OBCT!

نظرات ، تا آنجا که ممکن است ، توسط کارمندان ما قبل از اعلام عمومی بررسی می شود. زمان مورد نیاز برای این عملیات ممکن است متفاوت باشد. به خط مشی ما بروید

نظرات وبلاگدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *