کوزوو کیست؟ / صربستان / مناطق / خانه


نقشه کوزوو © invisibleStudio / Shutterstock

© invisibleStudio / Shutterstock


یک اختلاف ساختگی باعث ایجاد اختلاف بین اسقف کلیسای ارتدکس صربستان ، گریگوریج و رئیس SANU – آکادمی علوم و هنر صربستان – ولادیمیر کوستیچ شد. یک سری سو mis تفاهم افکار عمومی صربستان را ناراحت کرده است

جنجال بین گریگوریج دوریچ ، اسقف کلیسای ارتدکس صربستان ، در حال حاضر رئیس اسقف دوسلدورف و کل آلمان ، و ولادیمیر کوستیچ ، رئیس آکادمی علوم و هنر صربستان (SANU) ، و همچنین ایجاد یک سری سو mis تفاهم ها ، باعث آشکار شدن آن شده است سوالی که همیشه صربستان را آزار می دهد: کوسوو کیست؟

با این حال ، بحث عمومی پس از آن جنبه نگران کننده تری از اختلافات اولیه را برجسته کرد. با توجه به واکنش افکار عمومی ، اکثریت قریب به اتفاق شهروندان صربستان حتی این احتمال را که در متن گفتگوی کوزوو می توان بحث کرد بسیاری از کشورها کوزوو را یک نهاد بین المللی می دانند و آلبانیایی ها در کوزوو نماینده گروه قومی اکثریت هستند ، قابل قبول نیست.

پرونده آکادمیست کوستیچ نشان داد که صحبت در مورد عواقب احتمالی طولانی مدت این نگرش می تواند خطرناک باشد ، زیرا دستگاه گل بلافاصله در برابر کسانی که جرات صحبت در مورد آن را دارند فعال می شود.

همه چیز از آنجا شروع شد که ، در مصاحبه ای با NewMax Adria ، اسقف گریگوریج – یکی از تأثیرگذارترین اعضای این جنبش اقلیت در کلیسای ارتدکس صربستان ، که علناً مخالف دولت فعلی صربستان و الکساندر ووچیچ ، رئیس جمهور جمهوری اسلامی است – گفت که او می خواهد تا آنجا که ممکن است جمع شود. – بسیاری از افراد آماده فداکاری برای صربستان برای ایجاد سیستمی هستند که در آن هیچ چیز به یک نفر بستگی نخواهد داشت.

اسقف گریگوری گفت: “اگر من می توانم کاری برای مردم خود انجام دهم و اگر مردم انتظار آن را دارند ، پس می خواهم 30 نفر را جمع کنم ، در صورت امکان ، حتی 300 نفر ، بین 30 تا 60 سال ، آماده فداکاری برای صربستان.”

واکنشهای کلیسا

دیری نپایید که واکنش دفتر سینود مقدس کلیسای ارتدوکس صربستان را نشان دهد. کلیسای مقدس تصریح کرد که اظهارات اسقف گریگوری هیچ ارتباطی با کلیسای ارتدکس صربستان ندارد زیرا اسقف نظر شخصی خود را به عنوان یک شهروند ابراز می کند و نه به عنوان نماینده کلیسا.

در اطلاعیه مطبوعاتی منتشر شده توسط سنت مقدس آمده است که بیانیه های اسقف گریگوری منعکس کننده نظر شخصی وی و تعهد فردی وی است ، نه به عنوان “سردبیر خلق خدا ، بلکه منحصراً به عنوان یک شهروند”.

در این بیانیه همچنین گفته شد که بیانیه های اسقف گریگوری در روزهای اخیر – روزهایی که همه گیر شده و انسانها رنج می برند و خسارات مادی ناشی از زلزله در بانووینا (کرواسی) – موجب سردرگمی بیشتر م believeمنان و افکار عمومی شده است.

در این بیانیه آمده است: “اینها اظهاراتی کاملاً سیاسی یا حتی حزبی است که هیچ ارتباطی با ایمان به مسیح ناجی یا مأموریت کلیسای ارتدکس ندارد.”

ظاهراً ، رهبران كلیسای ارتدكس صربستان ، بدون انتقاد از نگرش وی نسبت به كوزوو ، كه در مرکز اختلافات پس از آن قرار داشت ، اساساً با دیدگاه سایر اعضای كلیسا مطابقت داشت ، بر بعد سیاسی اظهارات اسقف گرگوری تأكید كردند.

پیام اسقف گریگوری که از نظر بسیاری “صربستان ماکاریوس” (اشاره به اسقف اعظم ماکاریوس سوم ، رئیس جمهوری قبرس از سال 1960 تا 1977) مبنی بر اینکه او می خواهد به زندگی سیاسی بپردازد ، جایگاه دوم را به دست آورد. طرح.

برخی از رسانه ها ، عمدتا روزنامه های نزدیک به رژیم ، گزارش دادند که پس از مصاحبه ای که اسقف گریگوریج با NewsMax Adria TV داد ، آکادمیسین ولادیمیر کوستیچ ادعا کرد که او به همان تلویزیون گفته است که “کوزوو متعلق به ما نیست ، باید در اسرع وقت متوجه شوید “و او اسقف گریگوری را دعوت می کند تا” استفاده از شعارهایی “را که باعث می شود صربها احساس قهرمان کنند ، متوقف کند.

ظاهراً اخباری دروغ است ، زیرا کوستیچ این کلمات را در سال 2015 گفته بود. در مصاحبه ای با رادیو بلگراد ، رئیس SANU گفت که در حال حاضر تنها س politicalال سیاسی مطرح شده این است که “چگونه با عزت کوزوو را ترک کنیم ، زیرا کوزوو دیگر نیست این نه صحیح و نه عملاً متعلق به صربستان است و کسی باید به مردم بگوید. “

کسی این اعلامیه را تقریباً از شش سال پیش به خاطر آورد و ادعا کرد که کوستیچ آن را روز بعد از مصاحبه ای که توسط گریگوری دیوریخ داده شده بود ، خطاب به اسقف نیز می گفت.

و اسقف گریگوری – همانطور که روزنامه گزارش داده است امروز او بلافاصله واکنش نشان داد و گفت: “این درست نیست ، کوزوو هم از نظر حقوقی و هم از نظر واقعی متعلق به ماست. این از نظر حقوقی به ما تعلق دارد ، زیرا اگر غیر از این بود ، هیچ کس نمی خواست که ما رضایت خود را برای تسلیم کوزوو اعلام کنیم و عملاً به ما تعلق دارد ، زیرا مردم ما در آنجا زندگی می کنند و مکانهای مقدس ما وجود دارد. “

رئیس SANU ، بلافاصله اخبار منتشر شده توسط روزنامه های خبری را تکذیب کرد و پرسید: “چه کسی از این دروغ سود می برد؟”.

کوستیچ با تأکید بر اینکه “اصرار بر گفتگو دارد و هیچ کس حق انحصار حقیقت را ندارد” گفت: “به من گوش نده ، مصاحبه را گوش کن ، من هرگز چنین چیزی نگفته ام.”

کوستیچ همچنین گفت که او هرگز از اسقف گریگوری نامی برده و مصاحبه جنجالی داده شده توسط وی را نه خوانده و نه تماشا کرده است.

“من می پذیرم که اشتباه می کنم ، اما از اسقف سوال می کنی که آیا او درست می گوید؟ من اخیراً مسافرت کردم و از مرز عبور کردم [con il Kosovo]، بعضی از قسمتهای جاده را که توصیه نمی شود بروید به من نشان داد. بسیار خوب است اگر ولادیمیر کوستیچ توافق نامه کومانوو ، توافق نامه دیتون و توافق نامه بروکسل را امضا می کرد ، بنابراین شما می دانید که مقصر کیست و دیگر نگران نیستید “.

کوستیچ تأکید کرد که با شنیدن مصاحبه وی با نیوزمکس آدریا به راحتی می توان حقیقت سخنان وی را اثبات کرد ، افزود که اگر کسانی که این کار رسانه ای را راه انداخته اند می خواهند آنچه را که او واقعاً می شنوند ، حتی نباید مداخله کند. . گفت در این مصاحبه

“من به صراحت هیچ اسمی را ذکر نکردم ، بنابراین عناوین مانند” اسقف گریگوری استفاده از شعار را متوقف کرد! ” “آنها به سادگی بی اساس هستند. علاوه بر این ، در طول مصاحبه ، من از اظهارات آن اسقف کلیسای ارتدکس صربستان آگاهی نداشتم ، حتی نمی دانستم او کیست ، توزیع کننده نیز این موضوع را تأیید کرد. “

دستکاری رسانه ها

در پایان ، نشان داده شد که این داستان پیچیده ، متمرکز بر “گفتگو” بین آکادمیسین کوستیچ و اسقف گریگوری ، چیزی بیش از یک دستکاری هوشمندانه سازمان یافته رسانه ای با هدف بی اعتبار کردن اسقف گریگوری و ولادیمیر کوستیچ ، برای اولین بار به دلیل تعهد سیاسی آنها نبود. و دوم در مورد “شکست کوزوو”.

این اختلاف س questionال دیگری را مطرح کرد ، واضحاً بسیار جدی تر: آیا می توان گفتگوی جامعه صربستان درباره وضعیت کوزوو را آغاز کرد؟

بدیهی است که این مسئله علاوه بر نامطلوب بودن ، خطرناک خواهد بود اگر کسانی که آن را مطرح می کنند حتی اندکی از ایده “کوزوو متعلق به صربستان است” منحرف شوند.

کوستیچ همچنین از وضعیتهای ناخوشایند و تهدیدهای دیگری که وی و خانواده اش طی سالهای اخیر متحمل شده اند ، اشاره می کند و خاطرنشان می کند که وی نباید صدایش را بلند می کرد و حملاتی که در گذشته در معرض آن بوده است کمتر از کسانی که امروز تحت آنها قرار گرفته است.

ظاهراً فقط چند نفر آنچه در واقع این ولادیمیر کوستیچ در این مصاحبه گفته شنیده اند ، این نیز به این دلیل است که دستگاه تبلیغاتی در حال حاضر خیلی سریع گالوپ می کند.

همه نشانه ها حاکی از آن است که همه مناقشات توسط دولت ایجاد شده است تا بار دیگر واکنش شهروندان صربستان به این عقیده که کوزوو به طور صوری یا عملاً به صربستان تعلق ندارد ، بلکه با هدف اعلام احتمال این فرضیه نیز آزمایش شود. به حقیقت پیوستن.

شهروندان صربستان – همانطور که این داستان نشان داده است – برای پاسخ به سه س keyال اصلی باید طولانی منتظر بمانند: چه اتفاقی خواهد افتاد یا عواقب تصمیم احتمالی صربستان برای به رسمیت شناختن کوزوو به عنوان یک کشور چیست؟ آیا ووچیچ یا هر شخص دیگری و تحت چه شرایطی می تواند استقلال استان صربستان در جنوب سابق را به رسمیت بشناسد؟ سرانجام ، به اصطلاح “درگیری منجمد” از نظر سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی به چه نتیجه ای منجر می شود؟

بدون پاسخ روشن به این سوالات ، حل مسئله کوزوو امکان پذیر نخواهد بود و ما همچنان شاهد تلاش برای دستکاری احساسات ملی صرب ها خواهیم بود.

دولت صربستان – اگر نه دولت فعلی ، یکی از دولت های آینده – باید درک کند که دیر یا زود باید این مسائل را حل کند و فقط در این صورت است که می دانیم کوزوو چه کسی خواهد بود.

آخرین ساعت

عصر روز سه شنبه (12 ژانویه) ، الكساندر ووچیچ ، رئیس جمهور صربستان گفت كه او “هیستری” ناشی از اظهارات رئیس جمهور SANU ولادیمیر كوستیچ در مورد كوزوو و متوهیا را نمی فهمد ، و اضافه كرد كه كوستیچ با ابراز موضع به چالش کشیده شجاعت و مسئولیت نشان داد اکثریت جمعیت

به س addressedالی که هنگام پخش “Ćirilica” از او خطاب شد [Il cirillico] از تلویزیون Hepi TV پخش می شود ، نظر شما در مورد حملات اسقف گریگوری و بسیاری دیگر به ولادیمیر کوستیچ چیست ، ووچیچ پاسخ داد که علاقه ای به اسقف گریگوری ندارد و افزود ، آنچه که در کوستیچ اتفاق می افتد یک مسئله بسیار مهم است.

ووچیچ به آژانس گفت: “اگرچه تقریباً در هیچ چیز با كوستیچ اختلاف نظر نداریم و در بسیاری از موضوعات اختلاف نظر داریم ، اما ابتدا می خواهم بگویم كه باید با هم صحبت كنیم و تحمل كنیم و به مادر کسانی كه جور دیگری می اندیشند ، توهین نكنیم.” تانجوگ

نظرات ، تا آنجا که ممکن است ، قبل از انتشار توسط کارکنان ما بررسی می شوند. زمان مورد نیاز برای این عملیات ممکن است متفاوت باشد. به خط مشی ما بروید

نظرات وبلاگدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *