واکسن ها و کوید 19: بالکان غربی احساس محرومیت می شود / صربستان / مناطق / خانه


پزشکی که دوز واکسن در اختیار دارد © LookerStudio / Shutterstock

© LookerStudio / Shutterstock


تردید ، تناقض ، تأخیر. کمپین های واکسیناسیون Covid-19 در بالکان غربی تنها در صربستان و آلبانی آغاز شده است ، در حالی که سایر کشورهای منطقه با وجود برخی اقدامات پشتیبانی شده توسط اتحادیه اروپا ، تأخیرهای خطرناک را به خطر می اندازند.

در 27 دسامبر ، پس از یک انتظار طولانی و مضطرب و با امیدهای زیاد ، اتحادیه اروپا یک کمپین واکسیناسیون علیه Covid-19 را شروع کرد ، با تزریق اولین دوزهای Pfizer / BioNTech به طور همزمان در تمام کشورهای اتحادیه اروپا.

روز بعد کمیسیون بسته پشتیبانی 70 میلیون یورویی را راه اندازی می کند (از طریق ابزار IPA-II برای صندوق های پیش از الحاق) که برای بالکان غربی طراحی شده است ، برای کمک به کشورهای منطقه برای واکسیناسیون آسیب پذیرترین افراد و خرید تجهیزات و مواد مورد نیاز برای این منظور.

“در طی همه گیری ، اتحادیه اروپا نشان داد که با بالکان غربی به عنوان شرکای ممتاز رفتار می کند. ما با توجه به این واکسن ها با این روحیه عمل می کنیم ، “گفت: الیور وارلی ، کمیسار توسعه. در 19 ژانویه ، منابع کمیسیون گفتند که اتحادیه اروپا در حال کار بر روی طرحی برای تقسیم بیش از حد مصرف با همسایگان “فقیر” ، مانند آفریقا و کشورهای همسایه ، از جمله بالکان غربی است.

نگرانی ها و نارضایتی بسیاری از کشورهای منطقه ، که در رقابت واکسن به حاشیه رانده می شوند و همچنان در تلاشند تا دوزهای لازم برای راه اندازی فعالیت های واکسیناسیون خود را تأمین کنند ، با ابتکارات اتحادیه اروپا مخالفت کرده است. یکی از انتقادی ترین صداها ادی راما نخست وزیر آلبانی بود. “اتحادیه اروپا از ما دعوت کرده است که به طور انحصاری در سیستم COVAX سرمایه گذاری کنیم [vedi box]، اما به دنبال شهادت بروکسل ، باید به طور نامحدود منتظر بمانیم. ” بخشی از کمک مالی آلمان .

اگر بحث پیرامون نقش اتحادیه اروپا – خودخواهانه یا نوع دوستانه – به مدت طولانی به طول انجامد ، یک چیز مسلم است: تاخیر در خرید واکسن و سازماندهی کمپین های واکسیناسیون در بالکان غربی از قبل یک واقعیت است.

صربستان و آلبانی ، اولین کلاس

علیرغم پیکانهای انتقادی راما ، آلبانی به همراه صربستان یکی از تنها دو کشور در بالکان غربی است که واکسیناسیون را آغاز می کند. دوزهای اول – فقط 975 – از آلمان بود. راما همچنین سعی کرد ریشه واقعی خود را مخفی نگه دارد ، اطلاعاتی که خیلی زود علنی شد.

در اوایل ژانویه ، دولت تیرانا اعلام کرد که با توافق نامه ای که راما از علنی کردن آن با استناد به “راز تجاری” خودداری کرد ، 500000 دوز واکسن Pfizer / BioNTech را تنظیم کرده است ، که 10،000 مورد آن قبلاً به خاک آلبانی رسیده بود. این کمپین واکسیناسیون در درجه اول تقریباً 23000 کارگر بهداشتی را شامل می شود ، از جمله افراد بالای 75 سال. با این حال ، طبق مطبوعات محلی ، راه برای تکمیل واکسیناسیون طولانی خواهد بود: خوش بینانه ترین پیش بینی ها حداقل برای چهارده ماه ، حتی اگر ممکن است این دو سال دوام بیاورد .

اوضاع در صربستان حتی پویاتر است. بلگراد موفق شد واکسیناسیون را به طور نمادین در 24 دسامبر آغاز کند ، زمانی که نخست وزیر آنا برنابیچ اولین کسی بود که واکسن را دریافت کرد (Pfizer / BioNTech ، در 5000 دوز تحویل داده شده). صربستان بلافاصله روشن کرد که می خواهد تمام گزینه های ممکن برای تهیه سریع مقدار قابل توجهی واکسن را در نظر بگیرد.

در 6 ژانویه ، اولین دوزهای واکسن Sputnik V ، تولید شده در فدراسیون روسیه ، به بلگراد رسید. دولت صربستان در مجموع دو میلیون دوز خریداری کرده است که 250 هزار مورد از آنها امروز تحویل داده می شود. چند روز زودتر ، در شانزدهم ژانویه ، محموله ای با یک میلیون دوز واکسن چینی Sinopharm در فرودگاه بلگراد فرود آمد ، در حالی که دولت از خرید بیشتر 8000 دوز AstraZeneca به لطف توافق نامه دو جانبه با لهستان خبر داد.

بنابراین ، صربستان تنها کشوری در بالکان غربی است که امروز قادر به انجام واکسیناسیون دسته جمعی واقعی است: یک سیستم ثبت نام آنلاین برای دستیابی به در وب سایت دولت الکترونیکی دولت صربستان ، که 436 هزار نفر در 20 ژانویه به طور رسمی ثبت نام کرده اند ، عمدتا بیش از 50 نفر.

مقدونیه شمالی و کوزوو ، منتظر واکسن

فوریه باید ماه شروع واکسیناسیون در شمال مقدونیه و کوزوو باشد. دو طرف با Pfizer / BioNTech به توافق رسیده اند ، اما تحویل اولین دوزها باید چند هفته دیگر منتظر بماند.

دولت اسكوپي اكنون اعلام كرده است كه 800000 دوز دارو را تا پايان سال 2021 تهيه كرده است. اولين موعد زايمان باقي مانده است اما نخستين واكسن ها نيز به لطف كمك اين بار از صربستان به شمال مقدونيه وارد خواهند شد. انتظار می رود به زودی حدود 8000 نفر به مقامات اسکوپیه تحویل شود .

در تاریخ 6 ژانویه ، کوزوو همچنین گفت که منتظر اولین واکسن ها برای ماه فوریه است: در مجموع ، پریشتینا 535،000 دوز (Pfizer / BioNTech) را از طریق توافق مستقیم با شرکت دارویی و 600،000 مورد دیگر به لطف توافق دوجانبه با دولت فراهم کرد. اتریشی (علاوه بر 720 هزار دوز سیستم COVAX). در همین حال ، همانطور که در هفته های اخیر توسط راما اعلام شد ، مقدار نمادین واکسن از آلبانی می رسد.

در همین حال ، هنگامی که دولت صربستان در 24 دسامبر توزیع برخی از دوزها را در شمال کوزوو با جمعیت صربستان اعلام کرد ، موضوع واکسن در کوزوو بحث و جدال جدی ایجاد کرده است. نهادهای کوزوو واکنش تندی نشان داده اند و رئیس جمهور موقت ویوسا عثمانی از “نقض فاحش توافق نامه های بروکسل” صحبت کرده است.

جواب الكساندر ووچیچ ، همتای صربستانی دیری نپایید كه: “ما توپ یا تانك نفرستادیم ، بلكه دارو فرستادیم.” ووچیچ پاسخ داد و گفت كه می خواهد به مردم آلبانی نیز كمك كند. در فضای ادامه بی اعتمادی ، هر دو طرف خود را به استفاده از این پرونده برای اهداف سیاسی متهم کردند.

بوسنی و هرزگوین و مونته نگرو هنوز هم چشم انداز مشخصی ندارند

بوسنی و هرزگوین و مونته نگرو در حال حاضر از رقابت واکسن در بالکان غربی عقب هستند. به دلایل مختلف ، دو کشور هنوز نتوانسته اند واکسن خریداری کنند و سرنوشت کمپین های واکسیناسیون آنها در حال حاضر بدون چشم انداز مشخص است.

پودگوریتسا برای تأمین خود ، تاکنون فقط بر روی مکانیسم COVAX تمرکز کرده است ، اما هنوز نتایج مطلوبی نداشته است. عدم موفقیت باعث جنجال شدید بین دولت فعلی نخست وزیر کریووکاپیچ شده است ، که به تازگی منصوب شد ، دولت قبلی را که تحت سلطه شخصیت “رئیس جمهور ابدی” میلو جوکانوویچ قرار داشت ، متهم کرد که در رسیدگی به این مسئله ظریف موفق نیست.

مونته نگرو با پیروی از همسایگان صربستان اعلام کرد که به هیچ وجه نمی خواهد حتی لوازم مورد نیاز فدراسیون روسیه یا چین را از این کشور خارج کند. امید دولت این است که اولین دوزها ممکن است تا پایان ژانویه برسد ، اما باید دید آیا می توان به این هدف دست یافت.

حتی در بوسنی و هرزگوین ، کسانی هستند که امیدوارند اولین دوزها را تا پایان ژانویه دریافت کنند. اما در مورد مونته نگرو ، هنوز قطعیت وجود ندارد. دولت مرکزی 1.2 میلیون دوز را از طریق مکانیسم COVAX سفارش داده است. تقسیمات سیاسی که کشور را تقسیم می کردند ، هر تلاشی برای کشف راه های جایگزین را درهم شکستند.

تنها در اواسط ژانویه بود که مجلس قطعنامه ای را تصویب کرد که توافق نامه های احتمالی دوجانبه را برای تأمین دوزهای لازم نیز فراهم می کند ، حتی اگر تقاضای واکسن ، که امروزه به طور قابل توجهی بیش از ظرفیت تولید در سراسر جهان است ، جبران زمان از دست رفته را آسان نمی کند.

در همین حال ، جمهوری سوپسکا اعلام کرد که قصد دارد به صورت مستقل ادامه دهد و تأمین امنیت واکسن Sputnik V روسیه را تأمین کرد: به گفته میلوراد دودیک ، رئیس جمهور سابق صربستان و اکنون نماینده صربستان در ریاست جمهوری سه جانبه ، 10000 دوز باید هفته آینده برسد . خود دودیک اعلام کرد که در حال حاضر برای تهیه واکسن چینی با صربستان در حال مذاکره است. با این حال ، خرید مستقیم واکسن از افراد زمینه را برای درگیری احتمالی با دولت مرکزی باز می کند ، که قبلاً روشن کرده است که استفاده از داروها در بوسنی و هرزگوین منوط به تصویب قبلی آژانس داروهای دولتی است.

COVAX چیست

اطمینان حاصل کنید که واکسن Covid-19 صرف نظر از شدت اقتصادی در دسترس همه کشورهای جهان است. این هدف ابتکار Covax است که هدف آن حمایت از توسعه و توزیع دو میلیارد دوز تا پایان سال 2021 است. به رهبری گاوی (اتحاد واکسن) ، سازمان بهداشت جهانی (WHO) و ائتلاف برای نوآوری آمادگی همه گیر (CEPI) ، Covax مستقر است در اصل دسترسی برابر به واکسن ها ، با مزایایی برای هر دو کشور فقیر که نمی توانند مستقیماً با تولیدکنندگان مذاکره کنند و ثروتمندانی که تا زمان متوقف شدن بیماری همه گیر در سراسر جهان امن نخواهند بود.

امسال OBCT 20 سال را جشن می گیرد. به ما در ادامه سفر کمک کنید ، و در نزدیکی جامعه خود باشید که شامل خبرنگاران ، فعالان جامعه مدنی ، محققان دانشگاه ، دانشجویان ، مسافران ، تماشاگران و همه خوانندگان ما است. مشترک شدن در OBCT!

نظرات ، تا آنجا که ممکن است ، توسط کارکنان ما قبل از اعلام عمومی بررسی می شود. زمان مورد نیاز برای این عملیات ممکن است متفاوت باشد. به خط مشی ما بروید

نظرات وبلاگ طراحی شده توسطدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *