نقض قوانین بشردوستانه در جنگ دوم قره باغ کوهستانی / قره باغ کوهستانی / مناطق / خانه


سرباز اسباب بازی فلزی روی نقشه قره باغ کوهستانی قرار گرفته است


بمب گذاری در اهداف غیرنظامی ، قتل های غیرقانونی ، شکنجه. یک تحقیق مستقل جدید ، وحشت های درگیری دوم قره باغ را برجسته می کند

(نوشته اصلی توسط رسانه OC در 9 ژوئن 2021)

گزارش منتشر شده توسط IPHR / Truth Hound موارد متعدد نقض قوانین بشردوستانه بین المللی توسط نیروهای ارمنستان و آذربایجان در طول جنگ دوم قره باغ ، از جمله بمب گذاری غیرقانونی ، قتل های غیرقانونی و شکنجه را برجسته می کند.

گزارش تفصیلی بیش از 100 صفحه ای به طور مستقل 46 مورد ادعای بمب گذاری در غیرنظامیان و زیرساخت های غیرنظامی را بررسی می کند. آنها گواهی دادند که 32 حادثه باید به عنوان “حملات بی رویه و نامتناسب به غیرنظامیان” طبقه بندی شود و نقض آشکار قوانین بین المللی بشردوستانه است.

این گزارش از هفت اعدام فراقانونی ، حداقل یک آدم ربایی توسط نیروهای آذربایجانی ، کشته شدن یک غیرنظامی بازداشت شده در آذربایجان “به دلیل شرایط بازداشت وی” و آنچه به نظر می رسد دو اعدام فراقانونی دو سرباز آزربایجانی زخمی شده توسط نیروهای ارمنی گزارش شده است. .

مشارکت بین المللی حقوق بشر (IPHR) یک سازمان غیردولتی حقوق بشری مستقل است که در بروکسل مستقر است. Truth Hounds یک سازمان حقوق بشر مستقر در کیف است که جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت را در طول جنگ مستند می کند.

بمب گذاری

بر اساس این گزارش ، نیروهای آذربایجانی از “سلاح های ضمنی غیرمستقیم ، از جمله مهمات خوشه ای” استفاده کرده و “بمب گذاری های بی رویه و نامتناسب” را در سراسر قره باغ انجام دادند ، به ویژه ، اما نه محدود به آن ، شهرهای استپاناکرت (خانکندی) ، مارتاکرت (آگده) و آغده. خوجوند).

این حملات مورد بحث منجر به کشته شدن 20 غیرنظامی همراه با “جراحات بیشمار و خسارات عمده به خانه های غیرنظامیان ، مشاغل و سایر زیرساخت ها” شد.

در استپاناكرت ، پایتخت قره باغ ، تحقیقی توسط IPHR و Truth Hounds نشان داد كه فقط یك “هدف نظامی بالقوه” وجود دارد ، ساختمانی كه “به عنوان مقر رهبری غیرنظامی و نظامی” در قره باغ قره باغ استفاده می شد. حملات “سلاح های ضمنی غیرمستقیم” علیه زیرساخت های غیرنظامی و نظامی دو منظوره ، مانند پست برق استپاناکرت و تجهیزات مخابراتی ، “به دلیل” خسارات بزرگ غیرنظامی و تخریب بیش از حد غیرنظامی “” متناسب با مزیت نظامی بالقوه مورد نظر “تلقی نمی شود. “

علاوه بر این ، تحقیقات نشان داد که اگر “بسیاری از پناهگاه های بمب” در استپاناکرت نبود ، “تلفات غیرنظامیان بسیار بیشتر بود”.

در مارتاكرت ، این گزارش تأكید می كند كه فقط یك هدف نظامی وجود دارد ، یك پایگاه نظامی در داخل شهر واقع شده است ، و “پس از هفته اول درگیری به شدت آسیب دید و تقریباً رها شد.” بنابراین ، حملات به شهر ، “با استفاده از توپ و هدایت بمب های هوایی آشکار و بی هدف” بین سپتامبر و اکتبر ، توسط قوانین بشردوستانه بین المللی توجیه پذیر نیست.

در مارتونی ، محققان دریافتند كه در بیشتر اوقات جنگ ، “نزدیكترین هدف نظامی مشروع” در حدود 1 كیلومتری محدوده شهر بود و مارتونی خود هیچ هدفی نداشت تا “در آخرین روزهای درگیری – مارتونی بخشی از خط مقدم و نیروهای ارمنستان و قره باغ در آن حرکت کردند. “

در نتیجه ، این گزارش ادعا می کند که حملات توپخانه ای مکرر و بی رویه به ماتونی / خوجوند بین اواخر سپتامبر و اکتبر سال 2020 نقض آشکار قوانین بین المللی بشردوستانه است.

IPHR و Truth Hounds 13 حمله به غیرنظامیان آذربایجانی توسط نیروهای ارمنی در طول جنگ را که منجر به کشته شدن 80 غیرنظامی شد ، بررسی کردند. بر اساس این گزارش ، 9 مورد از این حوادث “حملات بی رویه و / یا نامتناسب” بوده که قوانین بشردوستانه بین المللی را نقض کرده است. این گزارش ، از جمله سایر موارد ، به شهرهای گنجه ، باردا و ترتر متمرکز است.

در گنجا ، محققان سه حمله مختلف به شهر پیدا کردند که دو مورد شامل استفاده از موشک های SCUD بود. این حملات باعث کشته شدن غیرنظامیان ، تخریب خانه ها و به گفته محققان “نقض فاحش” قوانین بین المللی بشردوستانه بود. محققان دریافتند که در هر سه مورد هیچ هدف نظامی مشروع در مناطقی که مورد اصابت قرار گرفته اند وجود ندارد. تنها هدف نظامی قانونی ، فرودگاه شهر گنجه ، “در خارج از منطقه شهر مورد حمله قرار گرفته است”. شواهد اضافی جمع آوری شده توسط محققان نشان می دهد که یکی از حملات به گانجا توسط شهر واردنیس در جمهوری ارمنستان انجام شده است.

محققان همچنین در مورد حمله بمب خوشه ای و بمب قطعه قطعه شدن به شهر بردا در 28 اکتبر توسط نیروهای ارمنی تحقیق کردند. در این حمله 24 غیرنظامی کشته شدند – بالاترین تعداد تلفات غیرنظامیان در درگیری. به گفته بازرسان ، “هیچ هدف نظامی در این نزدیکی وجود نداشته و هیچ تلفات نظامی یا خسارتی نظامی رخ نداده است.”

در شهر ترتر و روستاهای اطراف ، این گزارش “تلفات غیرنظامیان ، تعداد زیادی غیرنظامی مجروح و تخریب کامل یا جزئی خانه های غیرنظامیان ، مشاغل و مدارس” را به دلیل “آتش سوزی طولانی مدت” توسط نیروهای ارمنی تأیید کرد. به گفته بازرسان ، “هیچ هدف نظامی مشروع در مناطق تحت تأثیر حملات وجود ندارد.”

قتلهای غیرقانونی

تحقیقات انجام شده توسط IPHR و Truth Hounds تعدادی از نقض قوانین بین المللی بشردوستانه را که توسط نیروهای آذربایجانی انجام شده است ، از جمله اعدام سه مبارز ارمنی که اسیر شده بودند ، گرد آورد. اعدام سه غیرنظامی ارمنی و “ناپدید شدن اجباری دو غیرنظامی ارمنی دیگر”. علاوه بر این ، یک غیرنظامی ارمنی در جریان اسارت آذربایجان “به دلیل شرایط بازداشت” درگذشت. کشتارهای غیرقانونی اسیران جنگی و غیرنظامیان از طریق برخی فیلم ها مستند شده و به نظر می رسد توسط نیروهای ویژه تفنگداران دریایی آذربایجان انجام شده است.

بر اساس این گزارش ، این قتل ها “بهانه” ای در حقوق بین الملل بشردوستانه محسوب نمی شود و نقض جدی حق زندگی است. محققان هیچ “نشانه” ای از “تحقیقات” در مورد این حوادث “اعم از مستقل ، به موقع ، عمومی و م ،ثر یا منجر به نوعی پیگرد قانونی” پیدا نکردند.

در تحقیقات همچنین “مدارک تأیید نشده” در مورد دو مورد اعدام سربازان زخمی آذربایجانی توسط نیروهای ارمنی مورد توجه قرار گرفت. اگر این قتل ها تأیید شود ، این یک نقض آشکار قوانین بین المللی بشردوستانه است. طبق قوانین بشردوستانه بین المللی دولت ارمنستان موظف است تحقیقات “مستقل ، فوری ، عمومی و م “ثر” را در مورد این حوادث انجام دهد ، اما “تاکنون” هیچ مدرکی مبنی بر رعایت این تعهدات توسط دولت ارمنستان وجود ندارد.

سایر موارد نقض حقوق بشردوستانه

حقوق بشر بین المللی حقوق بشر و حقایق سند شکنجه علیه اسیران ارمنی اسیر شده توسط آذربایجان همراه با سه مورد “بدرفتاری و خشونت علیه غیرنظامیان ارمنی” توسط نیروهای آذربایجانی را مستند می کند. آنها همچنین هفت مورد بدرفتاری با اسرای جنگی آذربایجانی توسط نیروهای ارمنی را که “به آستانه شکنجه می رسند” ثبت کردند. به گفته نویسندگان تصویر ، سه مورد دیگر که توسط یک فیلم جاودانه شده است – از جمله یکی “می تواند باعث مرگ قربانی شود” نیاز به “تحقیقات بیشتر” دارد.

بازرسان همچنین با حوادث مربوط به جدایی کشته شدگان از نیروهای ارمنستان و آذربایجان ، هدف قرار دادن مکان های “مذهبی / فرهنگی” توسط نیروهای آذربایجانی ، از جمله کلیسای جامع zanazančec’oc در شوشا ، و پنج حادثه مربوط به “عمدی” حملات نیروهای مسلح آذربایجان علیه بیمارستانها و پرسنل پزشکی. ”

رومان آورامنکو ، مدیر تازی های حقایق ، در بیانیه ای گفت: “نیروهای مسلح هر دو کشور به عمد و غیرمستقیم به غیرنظامیان حمله کردند ، با استفاده از توپخانه سنگین یا پشتیبانی هوایی ، گاهی اوقات تمام خانواده ها را کشته یا زخمی کردند.” “جامعه بین المللی نمی تواند اجازه دهد که این امر بدون تحریم اتفاق بیفتد ، زیرا این حق جنگ را بی معنی می کند.”

نظرات ، تا آنجا که ممکن است ، توسط کارمندان ما قبل از علنی شدن بررسی می شود. زمان مورد نیاز برای این عملیات ممکن است متفاوت باشد. به خط مشی ما بروید

نظرات وبلاگدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *