مونته نگرو ، آفت سقط جنین انتخابی / مونته نگرو / مناطق / خانه


سونوگرافی (© Natalya Lys / Shutterstock)

سونوگرافی (© Natalya Lys / Shutterstock)


این پدیده ای است که امروزه نیز وجود دارد. علی رغم درخواست جامعه مدنی و اتحادیه اروپا برای پایان دادن به آن ، سقط جنین انتخابی همچنان در مونته نگرو انجام می شود

پادشاه نیکولا پتروویچ در اوایل قرن نوزدهم و بیستم به عنوان اولین پدر شوهر در اروپا یا به سادگی یک پدرزن در اروپا تعریف شد. و او به آن عنوان افتخار می کرد. به لطف دخترانش ، او دارای نه پسر به علاوه سه پسر بود و حاکم مونته نگرو سیاست خارجی و موقعیت ممتاز خود را برای پادشاهی کوچک خود بنا کرد. دختران ثروت پادشاهی او بودند ، جلنا (النا) ملکه ایتالیا بود ، بقیه با فرزندان خانواده های نجیب مختلف اروپایی ازدواج کردند.

رعایت مصداق خوب تزار نیکولا توسط رعایای وی یا نسل مونته نگروهایی که بعداً آمدند دنبال نشد. با دختران به عنوان بار خانواده ، دهان دیگری برای خوردن غذا یا چیزهای بی فایده رفتار می شد. این ادبیات پر از داستان رفتار تبعیض آمیز با زنانی است که به دلیل نداشتن فرزند پسر مجرم شناخته شده اند. اگر می خواهیم بدبین باشیم ، می توان گفت که در هر مونته نگرو فکر و انعکاس هنری هشتم در جستجوی اسپاسمودیک برای جانشین وی وجود داشت.

چند جمله مشهور وجود دارد که از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود و در گوش ما فریاد می زند مانند “دختر شام شخص دیگری است” ، اما آنها به ما ایده می دهند که زنان کجا بوده اند. شوخی “چه حیف ، من به شما گفتم پسری به دنیا بیاورید ، نه دختر” یک شوخی نیست ، بلکه یک اتهام سنگین است که زنان مونته نگرو بارها و بارها آن را شنیده اند. “من یک پسر و چند فرزند دارم” راه دیگری برای نشان دادن ارزش پسر بیش از همه دختران دیگر است.

“Sine moj، baš si lepa” ، نه ، این یک خطای دستوری نیست ، بلکه عرفی است که هنوز در برابر استفاده از اسم مذکر برای دختران در مونته نگرو مقاومت می کند. و شاید این ، بهتر از دیگران ، توضیح دهد که چرا از مدرنیته ، علم ، پیشرفت برای اهداف غیراخلاقی یا به اصطلاح سقط جنین انتخابی یا جنسیتی سو استفاده می شود.

سقط جنین انتخابی نه تنها یک عمل ناپسند اخلاقی و پزشکی است ، بلکه مجازات آن قانون مونته نگرو است. با این حال ، به لطف طبیعت جا افتاده فرهنگ پدرسالاری ، وی مجازات نشد ، زیرا حتی امروزه افراد زیادی معتقدند که خانواده ای بدون وارث مرد محکوم به شکست و از بین رفتن است. بنابراین ، فرزند پسر همچنان یک سنگ بنای خانواده است ، تقریباً تنها عمودی برای زندگی قسمت مهمی از شهروندان مونته نگرو.

بوزنا یلوسیچ ، قانونگذار مونته نگرو و یکی از مهمترین فعالان حقوق زنان ، اخیراً یادآوری کرد که ده سال پیش اتحادیه اروپا به مونته نگرو هشدار داد که برای حل مشکل سقط جنین انتخابی لازم است.

برخی از داده ها

پدیده سقط جنین انتخابی در دهه های اخیر در مونته نگرو به وجود آمده است و تعداد نوزادان پسر به طور منظم بیش از دختران در سال است: از هر 110-112 مرد ، فقط 100 زن متولد می شود. سالهایی وجود داشت که 115 مرد نیز در هر 100 زن وجود داشت. به یاد داشته باشید که نسبت ایده آل بین 102-104 کودک در هر 100 دختر است.

“ما کشوری هستیم که با معضل منفی زاد و ولد مبارزه می کنیم. این وظیفه ما است که حق تولد همه را ، بدون در نظر گرفتن جنسیت ، تحمیل کنیم. ما هنوز باید برای حقوق زنان و برابری جنسیتی بجنگیم. تصادفی نیست که پدیده عدم تعادل جنسیتی با حقوق بشر در ارتباط است. کشورهایی که با تعداد نامتناسبی زن و مرد مشکل مشابه مونته نگرو دارند ، کشورهایی هستند که به بیان ملایم ، در رعایت حقوق بشر و برابری زن و مرد با هم اختلاف ندارند: از کشورهایی به بزرگی چین و هند ، از کوچکترین به عنوانجلوسیچ گفت: “آلبانی ، ارمنستان و آذربایجان.”

جامعه مدنی و فعالان حقوق زنان از چهار سال پیش کمپین رسانه ای Neželjena را برای افزایش آگاهی عمومی در مورد سقط جنین انتخابی آغاز کردند. مرکز حقوق زنان یک پلاک یادبود برای تمام دختران متولد نشده در پارک مرکزی پودگوریسا ، کنار بنای یادبود بنیانگذار دولت مدرن مونته نگرو ، سنت پیتر ستینسکی قرار داده است.

شرمنده

سرجان پاویچویچ ، پزشک و معاون جنبش URA در پارلمان مونته نگرو گفت: “ژاندرساید نشانه شرم مونته نگرو است که همه ما حمل می کنیم.” دکتر پاویچویچ افزود: “تصمیم درمورد داشتن یا نداشتن فرزند” فقط به مادر وی بستگی دارد. برای دارو ، تنها نشانه معتبر برای سقط جنین این است که مشکلی برای جنین پیش آمده است. تصمیم در مورد به دنیا آوردن فرزند بر اساس جنسیت او نه تنها غیرمتمدنانه ، غیرانسانی است بلکه به شدت غیراخلاقی است. همه کسانی که پدر و مادر شده اند این را خوب می دانند. “

کار جامعه مدنی با استفاده از فناوری های جدید که شناخت جنسیت جنین در مراحل اولیه بارداری را ممکن می کند ، تا حدودی خنثی شده است. ما در اینجا در مورد سقط جنین به طور کلی ، که تا هفته دهم بارداری در مونته نگرو مجاز است ، صحبت نمی کنیم ، بلکه در مورد انتخاب جنسیت کودک یا تصمیم یک زن و شوهر برای سقط جنین تا زمان بارداری پسر است.

“من از همکارانم بدون اخلاق و بدون افتخار ، که در این جنسیت شریک هستند ، شرمنده ام. مردم عادی حق نادان ، ناآگاه ، حق داشتن معضلات یا اشتباهات و تصمیم گیری های بی معنی و غیراخلاقی را دارند. به همین دلیل ، پزشکان ، روانشناسان ، ساختارهای شایسته ای وجود دارند که موظف به عمل ، توضیح و پاسخ به همه سالات هستند. من یک پیام واضح به همکارانم می دهم که این اقدامات را کنار بگذارند. طوری رفتار نکنید که گویی خدایی هستید که تصمیم به مرگ و زندگی می گیرد. قوانین بیولوژیکی وجود دارد که نباید با تصمیمات انسان به خطر بیفتد. به خصوص اگر دلایل غیراخلاقی و اقتصادی در پشت آنها وجود داشته باشد “، این موضع دکتر پاویچویچ است که از آن همکارانی که سقط جنین انتخابی انجام می دهند فاصله می گیرد و کاری نمی کند زوجین را از این تصمیم منصرف کند.

واضح است که پشت این پدیده یک تجارت بسیار سودآور قرار دارد. برخی از پزشکان در مونته نگرو و همتایان آنها در صربستان یک سیستم بسیار م effectiveثر ایجاد کرده اند که به زنان اجازه می دهد در مدت زمان کوتاه و با هزینه های زیادی ، بدون بروکراسی اداری ، مسائل و موانع مختلف ، سقط جنین کنند. بیشتر سقط جنین حتی در مونته نگرو انجام نمی شود ، بلکه در کلینیک های خصوصی صربستان انجام می شود و به زوجین اجازه می دهد راز را در چهار دیوار خود نگه دارند.

بسیار قابل توجه است که دیوار سکوت کامل حول پدیده سقط جنین انتخابی برپا شده است. علی رغم این واقعیت که هر سال فقط 1500 سقط انجام می شود ، هیچ یک از زنانی که به دلایل مربوط به جنسیت جنین سقط جنین کرده اند ، حتی با این تضمین که از هویت آنها محافظت می شود و بی هویتی آنها تضمین می شود ، نمی خواستند شهادت دهند. مبارزه با جنسیت. این نیز شواهد مهمی در مورد فشار آورنده ناشی از خانواده و محیطی است که زنان مجبور به پایان دادن به زندگی خود هستند.

نظرات ، تا آنجا که ممکن است ، توسط کارمندان ما قبل از علنی شدن بررسی می شود. زمان مورد نیاز برای این عملیات ممکن است متفاوت باشد. به خط مشی ما بروید

نظرات وبلاگ طراحی شده توسطدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *