مقدونیه شمالی: سرشماری بله ، بدون سرشماری / مقدونیه شمالی / مناطق / خانه


تصویری از زنی که فرم های شمارش را پر می کند - © Tada Images / Shutterstock

© Tada Images / Shutterstock


2021 باید سال سرشماری جدید برای مقدونیه شمالی باشد ، به دنبال شکست در سال 2011. با این حال ، بسیاری از مسائل هنوز حل نشده است: ورود مهاجران و سر و وضع ظریف تعادل های قومی به ویژه نگران کننده است.

آیا در سال 2021 در مقدونیه سرشماری انجام می شود؟ این مسئله در کشور در حال چرخش است: نه تنها به دلیل بیماری همه گیر COVID-19 ، بلکه همچنین مشکلات جدی که در سال 2011 ، هنگامی که باید عملیات متوقف می شد ، بوجود آمد.

در 10 اکتبر 2011 ، سرشماری که از اول تا پانزدهم ماه برنامه ریزی شده بود ، با استعفای جمعی و غیر قابل فسخ کمیسیون در مورد مشکلات ناشی از اختلافات بین شمارشگران ، به طور کامل خاتمه یافت: عدم توافق در مورد شمول یا در غیر این صورت شهروندان که در مقدونیه زندگی نمی کنند و در خارج از کشور کار می کنند.

در سال 2019 ، تصمیم گرفته شد که در آوریل سال 2020 سرشماری انجام شود ، اما به دلیل انتخابات زودرس پارلمانی که قرار است در ماه مارس برگزار شود ، این عملیات یک بار دیگر به تعویق افتاد (انتخابات به دلیل ویروس کرونا به 15 ژوئیه موکول شد). اکنون آخرین تاریخ ثابت از 1 تا 15 آوریل 2021 است.

آپوستول سیموسکی ، مدیر اداره ملی آمار (نهادی که مسئول انجام این سرشماری است) ، در یک میزگرد اخیر تأیید کرد که مقدمات فنی سرشماری برای چندین ماه در دست انجام است. سیموفسکی به رسانه های محلی گفت که این سرشماری با استفاده از یک روش ترکیبی انجام می شود.

“در سرشماری قبلی ، فقط از پرسشنامه های کاغذی استفاده شده است. اکنون از لپ تاپ های دارای پرسشنامه الکترونیکی به عنوان روش اضافی جمع آوری اطلاعات استفاده خواهیم کرد. در هنگام ملاقات خانوادگی ، مصاحبه کنندگان می توانند بلافاصله داده های جمع آوری شده در سایت را از طریق رایانه های خود وارد پایگاه داده کنند. پردازش اطلاعات جمع آوری شده روش قبلی حداقل یک سال و نیم به طول انجامید. اکنون ، مطابق قانون فعلی ، ما باید نتایج را ظرف شش ماه از سرشماری ارائه دهیم. “

مهاجرت و تعادل قومی

دو موضوع سیاسی-اجتماعی مربوط به این سرشماری است: مهاجرت گسترده در خارج از کشور در بیست سال گذشته ، عمدتاً در کشورهای اروپای غربی ، و این واقعیت که قانون اساسی مقدونیه برخی از حقوق مدنی جمعی را برای جوامع قومی پیش بینی کرده است که آنها بیش از 20٪ جمعیت یک شهرداری را نمایندگی می کنند. یا در سراسر کشور.

بر اساس مفاد قانون سرشماری ، ثبت نام شخصی در ماه مارس برای شهروندان مقدونیه شمالی که در خارج از کشور کار می کنند یا به طور موقت اقامت دارند از طریق یک برنامه ویژه که در وب سایت سرویس ملی آمار در دسترس خواهد بود ، مجاز خواهد بود. این برنامه به هفت زبان مقدونی ، آلبانیایی ، ترکی ، رومی ، والشیایی ، صربی و بوسنیایی در دسترس شهروندان قرار خواهد گرفت.

مدیر سابق خدمات ملی آمار و مدرس دانشگاه بلاگیتسا نوکوفسکا می گوید ذکر همه شهروندان مقدونیه شمالی ، چه در کشور و چه در خارج از کشور در زمان سرشماری ، معضلات زیادی را در مورد دامنه ، قابلیت اطمینان و کیفیت داده های جمع آوری شده ایجاد می کند.

طبق گفته Novkoska ، برای شهروندان مقدونیه شمالی که در هنگام سرشماری حضور نخواهند داشت ، مشخص نیست که چه کسی داده ها را ارائه می دهد ، به خصوص اگر تمام خانواده ها غایب باشند. نوکوفسکا توضیح می دهد ، در چنین مواردی ، نمی توان انتظار داشت که داده ها قابل اعتماد و مرتبط باشند ، و خاطر نشان می کند که پاسخ این س questionsالات را فقط می توان از طریق اظهارات شخصی افراد ذکر شده دریافت کرد.

“برای شهروندان که شخص ثالث داده ها را برای آنها ارائه می دهد مشخص نیست که چگونه می توانند از داده هایی که گزارش می دهند مطلع شوند ، به ویژه هنگامی که صحبت از شناسایی قومی-مذهبی افراد غایب باشد ، زیرا این داده ها باید خصوصی باشد. در صورت عدم وجود داده های دقیق ، می توان انتظار داشت که آن دسته از شهروندان مقدونیه شمالی که سالها در خارج از کشور کار کرده و زندگی کرده اند به طور موقت در لیست غایب باشند. “

نگرانی های جامعه آلبانیایی

به گفته برخی نمایندگان احزاب سیاسی آلبانی ، سرشماری بعدی همچنین تعدادی از مسائل سیاسی را مطرح می کند ، زیرا می توان از حقوق جامعه آنها که در آن آلبانیایی ها بیش از 20٪ از جمعیت را تشکیل می دهند ، زیر سوال رفت.

نمایندگان حزب اتحاد برای آلبانیایی ها در جریان بحث پارلمان درباره تصویب قانون اجرای سرشماری گفتند: “به دلیل سرشماری ، ممکن است جمعیت آلبانیایی حقوق به دست آمده در برخی از شهرداری ها را از دست بدهند.”

دولت تأكید كرد كه این سرشماری نمی تواند مبنای تغییر قوانین یا قانون اساسی باشد كه همچنان بالاترین عمل قانونی در كشور است.

“گمانه زنی هایی که در حوزه عمومی در جریان است نتیجه دستکاری سیاسی است. براساس نتایج سرشماری ، قانون اساسی و توافقنامه چارچوب اوهرید قابل بازیابی نیستند. سرشماری فقط برای به روزرسانی آمار و پارامترهای اقتصادی انجام خواهد شد. ما به آن نیاز داریم تا بتوانیم توسعه کشور را متعادل کنیم. “نخست وزیر سوسیال دموکرات” زوران زاوو “به رسانه های محلی گفت و این فرضیه را که ممکن است بسته به نتایج سرشماری ، تغییراتی در قانون اساسی ایجاد کند ، رد کرد.

بویان ماریچیچ ، وزیر دادگستری به رسانه ها گفت که شکست در سال 2011 درس کافی برای سرشماری بود تا فقط به عنوان یک عمل آماری قابل توجه برای دولت تلقی شود و نه به عنوان یک مسئله سیاسی.

تأملاتی در سرشماری سال 2011

در رابطه با سرشماری ناموفق در سال 2011 ، دادستانی ویژه تحقیقات را علیه رهبر سابق VMRO-DPMNE ، نیکولا گرووکی و رهبر DUI علی احمتی آغاز کرده است. این دو مظنون به توقف عمدی این روند بودند زیرا ترس داشتند که این سرشماری پیامدهای منفی انتخاباتی و سیاسی برای دولتشان داشته باشد. با شکست سرشماری ، 175 میلیون دینار به معنای واقعی کلمه بیهوده سوزانده شد.

تقریباً دو سال و نه ماه پس از افتتاح ، با این وجود دادستانی تصمیم گرفت تحقیقات را به حالت تعلیق درآورد زیرا مدارک کافی برای تعقیب متهمان جمع نشده بود

در سال 2007 یک سرشماری در بخش کشاورزی در مقدونیه انجام شد و در سال 2019 یک سرشماری آزمایشی در 13 شهرداری برای آماده سازی برای یک جدید با هدف اصلی برای آزمایش راه حل های روش شناختی ، سازمانی و فناوری اطلاعات برای استفاده از رویکرد ترکیبی روش جدید انجام شد. .

طبق سرشماری سال 2002 (آخرین مورد موجود) ، این کشور 2.022.547 سکنه دارد که از این تعداد 1.297.981 نفر مقدونی (64٪) و 509،083 نفر آلبانیایی (25.17٪) هستند.

نظرات قبل از انتشار توسط کارکنان ما بررسی می شود. زمان مورد نیاز برای این عملیات ممکن است متفاوت باشد. به خط مشی ما بروید

نظرات وبلاگ طراحی شده توسطدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *