مقدونیه شمالی ، گسترش مناطق حفاظت شده / مقدونیه شمالی / مناطق / خانه


توپ کوهستان - © EmilEn4ev / Shutterstock

توپ کوهستان – © EmilEn4ev / Shutterstock


مقدونیه شمالی در حال آماده سازی برای محافظت از برخی رشته کوههای اصلی خود مانند کوههای شار ، اوسوگووو و ودنو است که اکنون به طور فزاینده ای توسط خاک ، آب و بهره برداری از جنگل تهدید می شوند. عمیق تر شدن

در سال 2021 ، انتظار می رود دولت مقدونیه اقدامات جدیدی را برای حفاظت از مناطق کوهستانی کشور اتخاذ کند: برای مبارزه با تغییرات آب و هوا ، اما همچنین عدم تعادل اجتماعی. این روند باید منجر به افزایش سطح کل کوههای تحت حفاظت دولت شود و بهره برداری مداوم از زمین و آب را کنترل کند.

منطقه شار 1600 کیلومتر مربع است: 56 درصد در مقدونیه ، بقیه در کوزوو و آلبانی. در 5 مه سال 2020 ، دولت تصمیم گرفت که “کوههای شار باید به عنوان یک پارک ملی اعلام شود ، در حالی که کوههای اوسوگووو و وودنو در نزدیکی اسکوپیه باید وضعیت منطقه حفاظت شده را داشته باشند.” این طرح برای حفاظت از مساحت 54،214.08 هکتار در خاک مقدونیه است که دارای 27 دریاچه کوهی ، 100 منبع اصلی آب ، منابع 25 رودخانه ، 44 گونه حیات وحش (خرس ، گرگ و غیره) ، بیش از 200 گونه پرنده و 147 گونه پروانه.

این تنوع زیستی ، با هزاران گونه از گیاهان و جانوران ، شار را به یکی از مهمترین مناطق حفاظت از طبیعت در سطح ملی ، منطقه ای و اروپایی تبدیل کرده است ، مطابق نظر سنجی ارزیابی ارزش کوه شار ، سند اصلی نزدیک به 700 صفحه. در مارس 2020 تکمیل شد

مراحل بعدی مشاوره عمومی و بحث عمومی است و به دنبال آن تصویب قانون خاصی توسط پارلمان انجام می شود. در حال حاضر ، 9 درصد از سرزمین مقدونیه شمالی یک منطقه حفاظت شده است ، درصدی که پس از اعلام پارک ملی شار به 12 درصد افزایش می یابد.

تأثیر نیروگاه های برق آبی

گروه های حفاظتی ، نگران 11 نیروگاه برق آبی کوچک و 25 مورد دیگر که در منطقه برنامه ریزی شده اند ، خواستار اعلام سریع پارک ملی هستند. وضعیت جدید آرایه باید به ساخت این گیاهان پایان دهد.

نیروگاه های برق آبی کوچک از آب برای تولید برق استفاده می کنند ، اما پتانسیل آب را از بین می برند ، رودخانه های کوهستانی و چشمه های طبیعی تهدید کننده آب آشامیدنی چندین شهر منطقه را تهدید می کنند.

به نقل از رسانه های محلی ، این مطالعه گفت: “ساخت نیروگاه های برق آبی همچنین بر جمعیت محلی ، خوراک دام و آبیاری زمین های کشاورزی تأثیر می گذارد. کاهش برنامه ریزی شده در تولید محصولات کشاورزی ، نحوه زندگی در شهرک های منطقه را تغییر می دهد.” . .

ورود غیرقانونی

قطع غیرمجاز یکی از اصلی ترین تهدیدات جنگل های شار است ، زیرا کیفیت ، ساختار و پتانسیل زادآوری درختان را تغییر می دهد و تأثیر منفی بر حفظ تنوع بیولوژیکی دارد. این منطقه همچنین توسط شهرنشینی بی رویه و کنترل نشده تهدید می شود.

شار بیش از 200 گونه درخت بومی را در خود جای داده است – بالاترین درصد در کشور است. رایج ترین آنها راش ، ممرز و بلوط است که حدود 90٪ از جنگل ها را نشان می دهد. با این حال ، منطقه جنگل به دلیل جنگل زدایی شدید در حال کاهش است.

بر اساس مطالعه “ویرانی آینده ما: اشکال / مدل های جرم سازمان یافته در قطع غیر قانونی در جمهوری مقدونیه شمالی” ، منتشر شده توسط سازمان غیردولتی Eurothink ، تخمین زده می شود که تقریبا 30٪ از کل ورود به سیستم در منطقه غیرقانونی است. دو عامل اصلی فقر و سو mis مدیریت را مشخص می کند.

“آسیب پذیرترین شهروندان در معرض تضاد با قانون قرار دارند ، زیرا آنها تمایل به خرید چوب قاچاق با قیمت های نسبتاً پایین تر دارند. مشکلات مدیریت جنگل کمبود منابع انسانی و تجهیزات ناکافی ناظران جنگل ، همپوشانی مهارتهای نهادی و نظارت ناکافی است. “

چوب زدن معمولاً در تابستان بیشتر است ، زیرا چوب برای گرم شدن ذخیره می شود تا برای فصل زمستان آماده شود. قاچاقچیان یک متر مکعب هیزم معمولاً با نصف قیمت بازار که در حال حاضر حدود 55 یورو است ، ارائه می شود.

ریه آبکی و سبز اسکوپیه

کوههای اوسوگووو و ودنو با مشکلات مشابهی روبرو هستند: منابع آب در معرض خطر ، جنگل ها رو به زوال و شهرنشینی در حال رشد. به طور خاص ، کوه وودنو برای کیفیت هوا و محیط زیست در اسکوپیه ضروری است: همچنین به دلیل موقعیت آن ، که تهویه طبیعی را بسیار دشوار می کند ، پایتخت مقدونیه در میان آلوده ترین شهرهای اروپا است. کاهش شدید جنگل ها و تنوع زیستی به سطح بالای آلودگی هوا در اسکوپیه کمک می کند.

تصمیم دولت برای اقدام پس از نبردی طولانی توسط انجمن های محیط زیست از زمان شروع ساخت شبکه توزیع گاز ، که از قسمت غربی کشور از قله وودنو به Tetovo و Gostivar عبور می کند ، صورت گرفته است.

بخشی از کوه Osogovo (48807.16 هکتار) نیز باید به دلیل تنوع زیستی ، تنوع زمینی ، ویژگی های هیدرولوژیکی و مناظر و همچنین برای حفظ تعامل خاص بین انسان و طبیعت ، منطقه حفاظت شده اعلام شود.

نظرات ، تا آنجا که ممکن است ، توسط کارکنان ما قبل از اعلام عمومی بررسی می شود. زمان مورد نیاز برای این عملیات ممکن است متفاوت باشد. به خط مشی ما بروید

نظرات وبلاگ طراحی شده توسطدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *