عشق ورزیدن در آذربایجان / آذربایجان / مناطق / خانه خطرناک است


لنز دوربین - © EVGEIIA / Shutterstock

لنز دوربین – © EVGEIIA/ Shutterstock


توزیع ویدئوهای صمیمی در آذربایجان نه تنها به عنوان ابزاری برای سرکوب سیاسی مورد استفاده قرار می گیرد ، بلکه زن ستیزی و همجنس هراسی را نیز نشان می دهد.

(نوشته اصلی توسط Oc Media ، انتخاب و ترجمه از OBCT ، tit. orig “عشق ورزیدن بار سنگینی در آذربایجان است”)

در طول یک سال گذشته ، توزیع مداوم ویدئوهای هاردکور و سایر مطالب خصوصی جامعه آذربایجان را متزلزل کرده است. اگرچه قانون اساسی مقرر می دارد که هرکس حق دارد در زندگی خصوصی و خانوادگی از حریم خصوصی برخوردار شود ، اما وقایع اخیر نشان می دهد که در عمل اینطور نیست و قانون هیچ کاری برای جلوگیری از این پدیده انجام نمی دهد.

نقض حریم خصوصی محدود به سیاستمداران ، فعالان و اعضای اپوزیسیون نیست ، زیرا حتی مردم عادی نیز در معرض انتشار صمیمی ترین لحظات خود هر روز در اینترنت هستند.

قبل از استفاده گسترده تلگرام در آذربایجان ، اینستاگرام یکی از اصلی ترین بسترهایی بود که برای توزیع این تصاویر بدون رضایت صاحبان آن استفاده می شد. به عنوان مثال ، بسیاری از صفحات اینستاگرامی آذربایجانی فقط برای به اشتراک گذاشتن عکس های شخصی با هدف تحقیر یا شرمساری اعضای جامعه دگرباشان جنسی وجود داشته است. برخی دیگر تصاویری را که زنان برای دوست پسر خود ارسال می کنند ، توزیع می کنند. اگر کلمات کلیدی خاصی را در اینستاگرام جستجو کنید ، صفحاتی از عکس های زنان آذربایجانی که بدون رضایت آنها به اشتراک گذاشته شده اند ظاهر می شود.

تلگرام فقط اوضاع را بدتر کرد: این کانالها هنوز کمتر مورد تحقیق اینستاگرام قرار دارند و محتوای بسیار واضح تری منتشر می کنند. کانال هایی که – همراه با تصاویر سرقت شده از شخصیت های سیاسی ، اقوام آنها یا پورن کینه توزانه مردم آذربایجان – اغلب فیلم ها یا عکس هایی را که از مکان هایی مانند رختکن در فروشگاه های پوشاک گرفته شده است ، ارسال می کنند.

آنچه قانون می گوید

ماده 156 قانون مجازات آذربایجان افشای اطلاعات شخصی را بدون رضایت قبلی ممنوع کرده است. این مقاله همچنین نقض نامه نگاری ، حقوق مالکیت و حملات سایبری را مجازات می کند.

هنگامی که قربانیان شکایت می کنند ، دفتر دادستانی منطقه باید تا آنجا که می تواند تحقیق کند.

اگر دولت نتواند این مسائل را حل کند یا به دلیل عدم تمایل به تعقیب کسانی که قوانین را نقض می کنند ، نقصی نشان دهد ، یا در صورت بروز نقض رویه ای ، حقوق شهروندان خود را نقض می کند ، همانطور که در کنوانسیون اروپایی حقوق بشر ، آذربایجان تعیین شده است. امضاء شده.

تعداد زیادی از پرونده هایی که رخ می دهد به وضوح نشان می دهد که دادستان به تعهدات قانونی خود در قبال شهروندان عمل نمی کند. باز هم ، این واقعیت که اغلب اعضای مخالف مورد هدف قرار می گیرند نشان می دهد که مقامات دولتی چگونه در این جنایات شریک هستند.

پرونده هادیه اسماعیلوا علیه آذربایجان ، که در دادگاه حقوق بشر اروپا تشکیل شده است ، روشن ترین نمونه شکست مقامات آذربایجان است. حدیده اسماعیلوا ، روزنامه نگار ، که بارها پرونده های فساد مرتبط با دولت را مستند کرده است ، گفت که پس از انتشار یک ویدیوی آنلاین که در آن مخفیانه دستگیر شده بود ، مورد هدف قرار گرفت.

در بیشتر موارد ، همین اتفاق می افتد: دولت زنان را به دلیل کار یا آسیب به شهرت اقوام مردشان مورد هدف قرار می دهد و پس از افشای مطالب ، نیروی انتظامی در تحقیقات بسیار کند ادامه می دهد و هرگز شواهد کافی برای یافتن مسئولان را جمع آوری نمی کند. .

دولت بر اساس ماده 8 تعهد منفی دارد که اجازه نمی دهد به طور غیرقانونی در زندگی خصوصی مردم دخالت کند. با این حال ، نصب دوربین ها ، وجود خطوط تلفن دولتی ، حملات سایبری و فعالانی که مورد تمسخر عمومی قرار می گیرند ، استفاده از جاسوسان که با فعالان جنسی رابطه جنسی دارند برای فیلمبرداری از آنها و در نهایت ، تاخیر عمدی تحقیقات عمداً مداخله دولت را نشان می دهد. حریم خصوصی مردم و نقض تعهدات منفی خود.

قسمت های دیگر نیز الگوی مشابهی دارند ، حتی اگر به دادگاه حقوق بشر اروپا نرسیده باشند. اطلاعات شخصی یا تصاویر بلافاصله بعد یا قبل از اعتراضات ، نشریات یا سایر مخالفت های مقامات سرقت می شود. به این ترتیب ، نه تنها به دنبال مجازات و سکوت مخالفان است ، بلکه ایجاد یک اثر بازدارنده بر کسانی که می خواهند دیدگاه های سیاسی خود را آزادانه بیان کنند.

اگرچه اثبات مستقیم گناه مقامات دولتی در ایجاد و توزیع چنین مطالبی دشوار یا تقریباً غیرممکن است ، اما وظیفه آنها این است که به طور م theseثر این جنایات را بررسی و تعقیب کنند – چیزی که نهادها همچنان در حال شکست دادن آن هستند.

2021 ، وخامت

در سال 2021 ، وضعیت بدتر شد. در طول یک هفته زمستان سال گذشته ، سه ویدئوی مختلف با شخصیت های مخالف یا خانواده های آنها در تلگرام به اشتراک گذاشته شد.

اعتقاد بر این است که برخی از افسران پلیس مستقیماً این کانال ها را در صفحات تلگرام و اینستاگرام اداره می کنند.

اگرچه مقامات آذربایجان اغلب شایستگی سایبری خود را جعل کرده اند ، اما موفق شده اند ارتش هایی از ترول ها را در فیس بوک ایجاد کنند ، صفحات وب را ببندند و دسترسی به اینترنت را مسدود کنند.

اگر ادعاهای آنها را درست بپذیریم ، به نظر می رسد تنها کاری که دولت آذربایجان نمی تواند انجام دهد ، بررسی حساب های اینستاگرام یا تلگرام است.

تا جایی که ممکن است نظرات قبل از انتشار عمومی توسط کارکنان ما بررسی می شود. زمان مورد نیاز برای این عملیات ممکن است متفاوت باشد. به سیاست ما بروید

نظرات وبلاگ طراحی شده توسطدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *