صربستان: بن بست دیگری در اصلاحات انتخاباتی / صربستان / مناطق / خانه

[ad_1]

ایویکا داچیچ ، رئیس پارلمان صربستان © Vladimír Bilčík / Shutterstock

ایویکا داچیچ ، رئیس پارلمان صربستان © Vladimír Bilčík / Shutterstock


در روزهای اخیر ، مرحله دوم گفتگو ، با میانجیگری برخی از نمایندگان پارلمان اروپا ، بین دولت و مخالفان در بلگراد برای تعیین شرایط برای برگزاری انتخابات در بهار انجام شده است. اگر دولت صربستان و اتحادیه اروپا راضی باشند ، مخالفان عمیقا ناامید خواهند شد

مرحله دوم گفتگو با میانجیگری برخی از نمایندگان پارلمان اروپا بین دولت و اپوزیسیون صربستان برای بهبود شرایط انتخابات در 18 سپتامبر بدون نتایج مشخص به پایان رسید. در این ملاقات ، که در بلگراد برگزار شد ، یک سند حاوی شانزده پیشنهاد بین رئیس پارلمان صربستان ایویکا داچیچ و میانجی گان اتحادیه اروپا ، که توسط آنها به عنوان “مشخص و امکان پذیر” شناخته شده است ، توافق شد. با این حال ، بسیاری از احزاب مخالف از مذاکرات کناره گیری کردند و بسیاری از آنها که تصمیم به ادامه مشارکت داشتند نیز راه حل های پیشنهادی را ناکافی دانستند. دولت به نوبه خود خوشحال است که شاهد شکاف های جدید در مخالفان است ، اما همچنین موقعیت خود را در پارلمان اروپا که اغلب در سال های اخیر از رهبری صربستان انتقاد کرده است ، تقویت می کند.

پیشنهادات گروه میانجی های اروپایی – متشکل از دو نماینده پارلمان اروپا ، تانیا فایون و ولادیمیر بیلچیک ، و دو نماینده سابق پارلمان اروپا ، ادوارد کوکان و کنوت فلکنشتاین – شامل ایجاد یک نهاد ناظر رسانه ای در طول مبارزات انتخاباتی است. دوازده عضو ، شش نفر از آنها به پیشنهاد سازمان تنظیم مقررات رسانه های الکترونیکی (REM) و شش نفر دیگر از ردیف مخالفان به پیشنهاد پارلمان رئیس جمهور صربستان ، با مشورت میانجی گان اتحادیه اروپا انتخاب شدند. وظیفه اصلی این نهاد نظارت بر عملکرد خدمات عمومی – که شامل رادیو و تلویزیون صربستان (RTS) و رادیو و تلویزیون وووودینا (RTV) – اپراتورهای تلویزیونی خصوصی است ، با تعهد به اطلاع عموم مردم است. کشفیات این پیشنهاد همچنین مقرر می دارد که توسط REM یک کد رفتاری مطابق با توصیه های OSCE / Audir که توسط خدمات ملکی در طول مبارزات انتخاباتی تصویب می شود ، و همچنین مجموعه ای از توصیه ها خطاب به پخش کننده های خصوصی ارائه شود.

در این ملاقات ، میانجیگران اروپایی بر ضرورت اتخاذ اقدامات مشخص برای اطمینان از یکپارچگی روند انتخابات ، از جمله تجدید نظر در فهرست رأی دهندگان و همچنین تغییر فوری روشهای اعطای یارانه عمومی به نامزدها برای هزینه های تبلیغات تاکید کردند. تا از توزیع عادلانه منابع در دسترس همه متقاضیان اطمینان حاصل شود.

رئیس جمهور ووچیچ ، که همچنین رهبر اصلی حزب حاکم (حزب مترقی صربستان ، SNS) است ، او اعلام کرده است که SNS اکثر پیشنهادات واسطه های اروپایی را پذیرفته و متعهد خواهد شد که آنها را “هرچقدر هم که سخت باشد” اجرا کند.

جورج میلیچویچ ، رهبر حزب سوسیالیست صربستان (SPS) ، او اعلام کرده است این که سند ارائه شده توسط نمایندگان پارلمان اروپا نقطه شروع خوبی برای دستیابی به توافق نهایی در مورد شرایط برگزاری انتخابات است. لحن مورد استفاده ایویکا داچیچ ، رهبر SPS و رئیس پارلمان ، تعیین کننده تر است و می گوید “ائتلاف حاکم تمام پیشنهادات ارائه شده از سوی نمایندگان پارلمان اروپا را پذیرفته است ، صرف نظر از اینکه این یک توافق رسمی باشد یا خیر.”

داچیچ سپس توضیح داد که در جلسه بین نمایندگان دولت و مخالفان که خارج از گفتگوی رسانه های اتحادیه اروپا برگزار شد ، موافقت شد که تعداد اعضای کمیسیون مرکزی انتخابات (DEC) ، از جمله نمایندگان احزاب که انتخابات پارسال را تحریم کردند ، افزایش یابد ، اما که در آنها شرکت کرد ، اما نتوانست از حد 3 درصد برای ورود به پارلمان فراتر رود. وی گفت: “ما انتظار داریم اعضای نهاد نظارتی در روزهای آینده انتخاب شوند [sull’operato dei media]و همچنین اعضای جدید DEC تا بتوانند گفتگو را از سر بگیرند. “

نناد چاناک ، رهبر اتحادیه سوسیال دموکرات های وووودینا (LSV) ، حزبی که به رهبری قدرت نزدیک تلقی می شود ، از پیشنهاد نمایندگان پارلمان اروپا برای بهبود شرایط انتخابات گفت کامل نیست اما حزب او آماده حمایت از آن است. وی گفت: “اگرچه کامل نیست ، اما ما آماده حمایت از پیشنهاد نمایندگان پارلمان اروپا هستیم ، زیرا معتقدیم که ما باید برای بهبود شرایطی که انتخابات در آن برگزار می شود بجنگیم. چاناک گفت: “این بهبود نمی تواند یک شبه رخ دهد ، روند انتخابات دموکراتیک گام به گام در حال انجام است.” موضع مشابهی توسط احزاب دیگر که بسیاری آنها آن را “اپوزیسیون کاذب” می دانند ، بیان شد.

اپوزیسیون

اما نیروهای مخالف همچنان دچار اختلاف هستند. حزب دموکراتیک صربستان (DSS) و حزب رادیکال صربستان (SRS) ، اگرچه در گفتگوی میانجیگری اتحادیه اروپا شرکت نکرده اند ، اما قصد خود را برای شرکت در انتخابات بعدی اعلام کرده اند ، در حالی که اکثر احزاب که سال گذشته انتخابات را تحریم کرده بودند ، رد کردند. همه پیشنهادات نمایندگان پارلمان اروپا

بوسکو اوبرادوویچ ، رهبر جنبش ناسیونالیست Dveri ، گفت که سند پیشنهادی نمایندگان پارلمان اروپا مکانیزمی برای نظارت بر روند انتخابات مشخص نکرده است و وظیفه اجرای پیشنهادات “به همان دولت سپرده شده است ، که همیشه مانع برگزاری انتخابات آزاد شده است”. به گفته وی ، پیشنهاد واسطه های اروپایی تصریح می کند که از هفده نفر از اعضای کمیسیون مرکزی انتخابات ، تنها شش نفر از صفوف مخالفان انتخاب می شوند ، عدم توازنی که به گفته اوبرادوویچ ، به رهبران اجازه می دهد “همیشه برتری” داشته باشند. سرانجام ، اوبرادوویچ اعلام کرد که ریاست جنبش Dveri در روزهای آینده برای تصمیم گیری در مورد مشارکت یا عدم شرکت در جلسات بعدی به واسطه اتحادیه اروپا ، ملاقات خواهد کرد و تأکید کرد که برای Dveri ، آزادی بیان و هوشیاری در طول روند انتخابات مسائل اساسی بود. موضوع.

دراگان جیلاس ، رهبر حزب آزادی و عدالت (SSP) ، او اعلام کرده است میانجیان اروپایی “ضربه دیگری” به همه کسانی که معتقدند جای صربستان در اتحادیه اروپا است وارد کرده اند. جیلیاس گفت: “تدوین سندی که فقط شامل پیشنهادات بی معنی باشد ، حرکتی اشتباه و نادرست برای همه کسانی است که در صربستان سی سال است که برای عضویت در اتحادیه اروپا مبارزه می کنند و می خواهند در بیان نظرات خود آزاد باشند.”

در پایان دیدار میان دولت و مخالفان اتحادیه اروپا ، میروسلاو الکسیچ ، نایب رئیس حزب مردم (NA) ، او اعلام کرده است این سند ارائه شده “نتیجه توافق بین نمایندگان پارلمان اروپا و دولت صربستان” بود. “تقریبا هیچ یک از پیشنهادات ما در پیش نویس سند گنجانده نشده است. ما نمی توانیم سندی را بپذیریم که بیشتر دارای بلاغت باشد تا محتوا. “

به گفته راشا ندلکوف ، مدیر سازمان غیردولتی CRTA ، این سند ، که توسط میانجی های اروپایی ارائه شده است ، حاوی پیشنهادهایی است که روند انتخابات را حتی شفاف تر می کند. وی افزود: “با پیچیدگی بیشتر این موضوع ، این خطر وجود دارد که کار موسسات حتی کمتر مثر واقع شود ، همچنین به این دلیل که هیچ تغییر قانونی وجود ندارد که نهادها را مجبور به انجام کار خود کند. ما از آن می ترسیم [le proposte degli eurodeputati] آنها نمی توانند شرایط را در مقایسه با انتخابات 2020 بهبود بخشند ، حتی در شرایط بدتر شدن اوضاع. “

بوسکو جاکسیچ ، روزنامه نگار روزنامه سیاست،، دعوت کرد مخالفان از شکایت دست بردارند و آمادگی خود را برای انتخابات آینده آغاز کنند. به گفته جاکسیچ ، بهترین استراتژی که اپوزیسیون باید اتخاذ کند ، شرکت در انتخابات تک لیست است. “من به این اعتقاد دارم [le prossime elezioni a] بلگراد یک گذرگاه سیاسی مهم برای صربستان است. اگر مخالفان در یک گروه واحد ظاهر نشوند – و از قبل نشانه هایی مبنی بر تجزیه نیروهای مخالف به چند گروه وجود داشته باشد – شانس پیروزی در بلگراد به طور چشمگیری کاهش می یابد و این تنها شهری است که مخالفان شانس واقعی پیروزی در آن را دارند. جاکسیچ توضیح داد و افزود که نبرد در خیابان راه حلی نیست. به گفته جاکسیچ ، اعتراضات منجر به تغییر نمی شود ، چرا که حتی در گذشته نیز هیچ کمکی نکرده اند.

اکثر احزاب مخالف ، که پیشنهادات نمایندگان پارلمان اروپا را ناکافی می دانند ، قصد تحریم انتخابات بعدی را که قرار است در بهار 2022 برنامه ریزی شود ، ندارند و از خطرات احتمالی تحریم آگاه هستند. بنابراین ، می توان انتظار داشت که گفتگوی دولت و اپوزیسیون همچنان ادامه یابد. با این حال ، باید دید آیا نبرد برای بهبود شرایط انتخابات در نهادها یا خیابان ها انجام می شود و این فرضیه دوم است که شهروندان صرب را نگران می کند.

آیا به اشتراک در OBC Transeuropa فکر کرده اید؟ شما از کار ما حمایت کرده و مقالاتی را برای پیش نمایش و محتوای بیشتر دریافت خواهید کرد. در OBCT مشترک شوید!

تا جایی که ممکن است نظرات قبل از انتشار عمومی توسط کارکنان ما بررسی می شود. زمان مورد نیاز برای این عملیات ممکن است متفاوت باشد. به سیاست ما بروید

نظرات وبلاگ طراحی شده توسط[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *