صربستان ، یک رسوایی شنود دیگر / صربستان / مناطق / خانه


مرد سایه ای که با هدفون گوش می دهد (© Anelo / Shutterstock)


شهروندان صربستان سال جدید را با رسوایی دیگری آغاز کردند. موضوع شنود غیرقانونی شنود غیرقانونی رئیس جمهور الكساندر ووچیچ بود كه بلافاصله انگشت را به سمت “مهمانی بیرون” گرفت

در اولین مصاحبه منتشر شده در سال 2021 ، الكساندر ووچیچ ، رئیس جمهور صربستان گفت كه گفتگوهای تلفنی وی به مدت یك سال و نیم شنود شده است و افزود كه او نمی خواهد همه اطلاعات را برای عموم افشا كند زیرا “نمی خواست به كشور خود آسیب برساند”. .

هنوز مشخص نیست که آیا اطلاعات در دسترس رئیس جمهور ووچیچ به دادستانی صالح رسیده است یا خیر و آیا تحقیق در این باره آغاز شده است و همچنین مشخص نیست که شخص خارجی که ووچیچ گفت در این شنود دست دارد ، چه کسی نیست. ما می دانیم که آیا گفته های مشابه ووچیچ در گذشته منجر به تحقیق شده است.

چند روز پس از آن مصاحبه ، ووچیچ جزئیات بیشتری در مورد داستان شنود شنید. وی ادعا می کند دیسک دیسک حاوی ضبط شده ای از مکالمات وی با برخی از افرادی که در مورد فوتبال با آنها صحبت کرده است ، از برخی افسران پلیس دریافت کرده است و افزود که در واقع این افراد مورد رهگیری قرار گرفتند و ما او را به عنوان مظنون به قاچاق مواد مخدر معرفی کردیم. . اما رئیس جمهور گفت که دوستانش هیچ ارتباطی با مواد مخدر ندارند و وقتی از وی در مورد گمانه زنی مبنی بر دست داشتن برخی از مقامات ارشد دولت در این رسوایی س askedال شد ، ووچیچ به طور خلاصه گفت همه چیز آشکار خواهد شد.

روابطی که رئیس جمهور ووچیچ برای دهه ها با هواداران و برخی از گروه های هولیگان حفظ کرده است ، برای عموم کاملاً شناخته شده است ، بنابراین وقتی می گوید با دوستان فوتبالش صحبت می کند ، جای هیچ گونه تردید وجود ندارد با این حال ، این یک داستان فوتبال نیست.

کنترل آسیب

ماجرای استراق سمع بلافاصله توسط دستیاران ووچیچ و روزنامه های رژیم به عنوان یک اقدام کودتا توصیف شد. از آنجا که چنین ادعاهایی مبنی بر تهدید امنیت رئیس جمهور و دولت هر چند ماه یک بار ظاهر می شود و رسوایی ها یکی پس از دیگری بدون هیچگونه مرجعی انجام می شود ، شهروندان قبلاً فراموش کرده اند که در هشت و نیم سال گذشته ، یعنی. از زمان روی کار آمدن ووچیچ ، استراق سمع چندین بار موضوع بحث بوده است.

در اوایل ماه اوت سال 2019 ، رئیس جمهور ووچیچ ، مجری تلویزیون ، برخی اسناد را که حاوی کلمات “راز دولت” بود ، نشان داد و توضیح داد که وی 25 سال توسط سرویس های مخفی تحت شنود و نظارت بوده است. همچنین به همین مناسبت ، م institutionsسساتی که باید با حفظ امنیت و محرمانه بودن اسنادی که ووچیچ به استودیوی تلویزیونی آورده سرو کار دارند ، به هیچ وجه واکنش نشان ندادند.

در آن زمان ، این در دادگاه عالی بلگراد ادامه داشت پرونده جنایی علیه دو افسر پلیس سابق که علناً این واقعیت را محکوم کردند که در سال 2015 ، به مناسبت بیستمین سالگرد نسل کشی سربرنیتسا ، آنها به عنوان بخشی از یک عملیات غیرقانونی به پوتوکاری فرستاده شدند. در پوتوکاری ، جایی که ووچیچ مورد حمله قرار گرفت ، دو افسر پلیس مجبور شدند “وانمود کنند” که روزنامه نگار هستند و بعداً تصمیم گرفتند که درمورد این ماجرا به طور علنی گزارش دهند.

“افشای اسرار دولتی” پرزیدنت ووچیچ تنها یک نمونه از کنترل به اصطلاح خسارت است ، استراتژی ای که مقامات هنگام رسوائی رسانه های مستقل یا افراد خاص به آن متوسل می شوند. هم اکنون نیز می توانید نظراتی را بشنوید و بخوانید که این رسوایی استراق سمع اخیر چیزی نیست جز تلاش برای جلب توجه مردم از برخی موضوعات بسیار داغ ، مانند پرونده Jovanjica.

“میوه های” جووانیجیکا

در پایان سال 2019 ، یکی از بزرگترین موارد جرایم سازمان یافته در صربستان کشف شد. در بخش شمالی کشور ، در زمین های کشاورزی در مزرعه Jovanjica ، معروف به تولید سبزیجات ارگانیک ، 1.6 تن شاهدانه پیدا شد. صاحب زمین Predrag Koluvia ، متهم به سازماندهی تولید شاهدانه و 9 نفر از همکارانش در اسکله قرار گرفتند. برخی از افسران پلیس و اطلاعات صربستان (BIA) مظنون به کمک به کولوویا نیز دستگیر شدند و برای یکی از اعضای سرویس های اطلاعاتی ارتش دستور بازداشت صادر شد.

متوقف شده توسط پلیس به دلیل ارتکاب جرم در رانندگی ، کلوویا یک نشان جعلی به نیروی انتظامی نشان داد ، به همین دلیل پلیس تصمیم گرفت تحقیقات بیشتری را انجام دهد ، بنابراین تجارت واقعی کلوویا را فاش کرد. برخی از “افشاگری ها” که توسط میروسلاو الکسیچ ، آن زمان نماینده پارلمان صربستان توسط حزب خلق (NS) به طور علنی صورت گرفت ، باعث سردرگمی بیشتر افکار عمومی شد که کولوویا هنگام دستگیری ، آندره را برادر ووچیچ صدا می کند رئیس جمهور الكساندر ووچیچ.

در کیفرخواست علیه کلوویا آمده است که وی با برخی از مقامات عالی رتبه دولتی دیدار کرده و افکار عمومی هنوز به یاد دارند عکسها این را الكساندر ولین ، وزیر سابق كار و اشتغال ، كه هم اكنون وزیر كشور است ، هنگام بازدید از مزارع شركت Jovanjica نشان داده است.

روند دادرسی جنایی در حال انجام با چندین بحث و مجادله ، که به طور مفصل توسط رسانه های مستقل پوشش داده می شود ، در حالی که رسانه های نزدیک به رئیس جمهور ووچیچ در مورد کودتای ادعایی صحبت می کنند و هرگونه ارتباط بین رأس دولت و جرایم سازمان یافته را انکار می کنند.

و از بالای ایالت ، یا بهتر بگوییم از طرف رئیس جمهور ، پیامی آمد: اوایل این ماه ، ووچیچ خواست که دو افسر پلیس که در دستگیری کولوویا دست داشتند برای سومین بار تحت آزمایش پولیگراف قرار بگیرند و گفت که از این واقعیت گیج شده است که که – همانطور که وی گفت – برخی از رسانه ها در مورد این دو عامل به گونه ای صحبت می کنند که گویی قهرمان هستند.

گزارش ها و گمانه زنی ها

برای خبرنگاران درک اینکه در حزب پیشرو صربستان (SNS) ووچیچ چه اتفاقی می افتد بسیار دشوار است ، اما اختلافات میان جناح های مخالف قابل مشاهده است و برخی رسانه ها در مورد آن صحبت می کنند ، اگرچه این اطلاعات غیر رسمی است. در زمان افتتاح مزارع شاهدانه Jovanjica ، نبویشا استفانوویچ وزیر کشور بود.

استفانوویچ درگیر است یکی از بزرگترین رسوایی های فساد در حال حاضر ، شامل قاچاق اسلحه توسط شرکت کروشیک بود ، که در آن پدر استفانوویچ به عنوان واسطه ای عمل می کرد.

اندکی پس از بروز رسوایی با کروشیک ، مزارع شاهدانه شرکت جووانجیتسا کشف شد که تا آن زمان به طور مکرر مشوق های دولتی برای کشت گوجه فرنگی و خیارهای ارگانیک دریافت کرده بود. حتی در آن زمان ، استفانوویچ ، وزیر دفاع فعلی ، نمی خواست اظهاراتی ارائه دهد ، همانطور كه ​​امروز نیز در مورد رسوایی شنود تلفن می گوید. چند روز پس از رئیس جمهور ووچیچ اعلام کرد که وی را شنود کرده اند ، استفانوویچ – که از زمان وزیر کشور در آن زمان بیشترین مسئولیت شنود را به عهده داشت – مصاحبه کوتاهی انجام داد که در آن گفت برخی افراد از قدرت و عملکرد خود سو ab استفاده کرده و شناسایی آنها مهم است.

برخی از تحلیلگران حدس می زنند که ممکن است درگیری SNS بین استفانوویچ و آندره ووچیچ رخ دهد ، که اگرچه همیشه تحت الشعاع قرار می گیرد اما بسیار تأثیرگذار است. اگرچه دولت چنین گمانه زنی هایی را انكار كرده است ، اما بسیاری از رسوایی ها حاكی از وجود ارتباط بین قدرت سیاسی و جرایم سازمان یافته است و این واقعیت كه هیچ یك از این رسوایی ها دارای مرجع قضایی نبوده ، حاكی از آن است كه دولت در تلاش است تا قدرت خود را كنترل كند. اعضا و برای حفظ موقعیت های کسب شده

بنابراین ، اظهارات استراق سمع اشتباه ویچیچ ، که هنگام صحبت در مورد فوتبال با دوستانش مورد سو استفاده قرار خواهد گرفت ، توسط برخی افکار عمومی تفسیر می شود ، نه به عنوان تلاش برای ارسال پیام به یکی از جریان های حزب او. یا به سرویس های مخفی ، بلکه بیشتر به عنوان سخنرانی خطاب به شهروندان صربستان است ، که اکنون توسط کودتاهای مداوم ، دشمنان داخلی و توطئه های بین المللی محکوم شده توسط رئیس جمهور صربستان بیهوش شده اند.

امسال OBCT 20 سال را جشن می گیرد. به ما در ادامه سفر کمک کنید ، و در نزدیکی جامعه خود باشید که شامل خبرنگاران ، فعالان جامعه مدنی ، محققان دانشگاه ، دانشجویان ، مسافران ، تماشاگران و همه خوانندگان ما است. مشترک شدن در OBCT!

نظرات قبل از انتشار توسط کارکنان ما بررسی می شود. زمان مورد نیاز برای این عملیات ممکن است متفاوت باشد. به خط مشی ما بروید

نظرات وبلاگ طراحی شده توسطدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *