رومانی: دستمزد پایین ، کمبود کارگر / رومانی / مناطق / خانه

[ad_1]

مردی در کارخانه Dacia-Renault در Mioveni ، رومانی درب را حمل می کند (punghi / Shutterstock)

در کارخانه Dacia-Renault در Mioveni ، رومانی (punghi / Shutterstock)


رومانیایی ها در جستجوی زندگی با عزت تر به خارج می روند و مقامات برای جبران کم خونی کارگران به آسیا و آفریقا باز می شوند. این دقیقاً کمبود نیروی انسانی است که می تواند سرمایه گذاری برای بازیابی پس از کووید -19 را لغو کند

طی یک سال و نیم گذشته ، بحران بهداشت جهانی اقتصاد را تحت تأثیر قرار داده است ، و اکنون بهبود احتمالی در بسیاری از کشورهای اروپایی با کمبود نیروی کار تهدید می شود. این نیز در رومانی اتفاق می افتد ، جایی که میلیون ها شهروند در سالهای اخیر به دنبال زندگی بهتر مهاجرت کرده اند.

وضعیتی که ریسک واژگونی مزایای احتمالی برنامه های بهبود ملی و پایداری را دارد که قرار است آغاز شود.

برای جلوگیری از کمبود نیروی کار ، دولت بخارست هر ساله سهمیه کارگران آسیایی یا آفریقایی را افزایش می دهد: نپال ، ترکیه ، سریلانکا ، بنگلادش ، هند و اتیوپی بیشترین آسیب را از این دست می بینند.

تنها از طریق مهاجرت می توان تقاضای بالای نیروی کار را در بخش های گردشگری ، رستوران یا ساختمان سازی حداقل تا حدی جبران کرد. بخشهایی که میلیونها رومانیایی برای کار به خارج رفته اند (تخمین زده می شود که در حال حاضر حدود چهار میلیون رومانی در خارج از کشور مشغول به کار هستند).

تفاوت با سایر کشورهای اتحادیه اروپا

دلیل اصلی فرار شهروندان رومانی حقوق است که از کمترین حقوق در اتحادیه اروپا است. در حقیقت ، تقریباً 15 سال پس از الحاق رومانی به اتحادیه اروپا ، حداقل دستمزد ملی در میان 27 کشور سومین کمترین دستمزد است. بر اساس گزارش یورواستات ، در ابتدای سال حداقل دستمزد در رومانی 458 یورو ، در مجارستان 442 یورو و در بلغارستان 332 یورو بود.

با توجه به تقاضای زیاد برای نیروی کار خارجی ، امسال دولت بخارست ورود احتمالی 25000 خارجی را مشخص کرد ، پس از آن باید 10 هزار نفر دیگر افزایش یابد. سهم بالاتری نسبت به سال قبل.

بسیاری از پیشخدمت ها در تراس های پر جنب و جوش مرکز تاریخی بخارست مهاجر هستند. در مزارع نیز همین اتفاق می افتد. پیشخدمت های رومانیایی در عوض در رم یا بارسلونا قهوه سرو می کنند.

در رومانی ، 1.5 میلیون کارگر حداقل دستمزد خالص حدود 300 یورو دریافت می کنند. با این پول ، یک رومانیایی می تواند تنها 30 درصد از غذای اساسی مورد نیاز شهروندان یکی از کشورهای توسعه یافته اروپایی دیگر را خریداری کند.

در همین حال ، شرکت های بزرگ رومانی شروع به افتتاح مراکز آموزش حرفه ای خود کرده اند ، جایی که افراد بی تجربه در آن تخصص دارند. این امر در شهرهایی مانند تیمیسوآرا (که نرخ بیکاری 1 is است) یا در Cluj ، جایی که شرکت ها مدارس حرفه ای را با بودجه اروپایی افتتاح می کنند ، اتفاق می افتد. با این حال ، کارآفرینان شکایت دارند که بسیاری از کارگران رومانی پس از تخصص در رومانی ، به کشورهای غربی می روند.

کارگران خارجی

بنابراین ، کارگرانی از آسیا یا آفریقا هستند که می توانند حتی 20 برابر بیشتر از کشورهای خود در رومانی درآمد داشته باشند. مطبوعات رومانی تأکید می کنند که در زمینه پذیرایی ، یک کارگر خارجی می تواند تا 500 یورو خالص در ماه به علاوه اتاق و تخت دریافت کند. کارگران نپال ، ویتنام یا هند که در کارگاه های ساختمانی در امتداد ساحل دریای سیاه مشغول به کار هستند ، حدود 400 یورو بعلاوه اتاق و غذا دریافت می کنند. اینها معمولاً قراردادهای دو ساله هستند.

پایتخت بخارست و شهر کلوخ (دره سیلیکون رومانی) به عنوان پردرآمدترین مکانهای رومانی تأیید می شوند.

چند عدد

شاخص بیکاری در رومانی حدود 5 درصد است. با این حال ، با تفاوت های زیادی بین شمال و جنوب و بین غرب و شرق. تفاوتهایی که همچنین با شکافهای اجتماعی موجود بین مناطق و شهرهای مختلف کشور مطابقت دارد. کارگران بسته به منطقه ای که در آن زندگی می کنند کم و بیش درآمد دارند. به عنوان مثال ، یک متخصص فناوری اطلاعات از شهرستان واسلوئی (شرق کشور) دستمزد حتی سه برابر کمتر از Cluj ، برای همان شغل دارد.

در پایتخت های بخارست و کلوخ ، حقوق از 950 یورو در ماه شروع می شود و به 5000 یورو می رسد. علاوه بر متخصصان فناوری اطلاعات ، پردرآمدترین مشاغل شامل پزشکان ، وکلا ، بانکداران و کنترل کننده های ترافیک هوایی است.

طبق گزارش صندوق بین المللی پول ، رومانی 3.9 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را در سال 2020 از دست داده است که از بسیاری از کشورهای دیگر اروپایی بهتر است. صندوق بین المللی پول برای امسال رشد اقتصادی 7 درصدی را پیش بینی کرده است. رشد اقتصادی میان مدت نیز به نحوه استفاده رومانی از منابع مالی برنامه ملی بازیابی و پایداری (PNRR) بستگی دارد.

دیروز ، اورسولا فون در لاین ، رئیس کمیسیون اروپا به عنوان بخشی از سفرهای NextGenerationEU وارد بخارست شد. “برای رومانی ، PNRR نه تنها سندی است که بر اساس آن می توانیم از توزیع 29.2 میلیارد یورو بهره مند شویم ، بلکه تضمین می کند که سرمایه گذاری ها و اصلاحات مختصات در سالهای آینده خواهند بود. فلورین سیانو ، نخست وزیر رومانی گفت: “رومانی به طور طبیعی به اهداف مشخص شده برای اقتصادهای توسعه یافته می پیوندد: نوسازی زیرساخت های حمل و نقل و بهداشت ، اقتصاد سبز ، دیجیتالی شدن.”

اینکه آیا این منابع به توسعه یا بازسازی تبدیل خواهند شد – حداقل برای اروپای شرقی – دقیقاً به در دسترس بودن نیروی کار و دستمزد کافی بستگی دارد که می تواند زندگی با وقار را تضمین کند.

تا جایی که ممکن است نظرات قبل از انتشار عمومی توسط کارکنان ما بررسی می شود. زمان مورد نیاز برای این عملیات ممکن است متفاوت باشد. به سیاست ما بروید

نظرات وبلاگ طراحی شده توسط[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.