روستاهای جدا شده در کرواسی: به لطف صفحات خورشیدی / کرواسی / مناطق / خانه


مارا استانیچ (© Marina Kelava / H-Alter)

مارا استانیچ (© Marina Kelava / H-Alter)


در بانووینا ، منطقه ای در شرق کرواسی ، برخی از خانواده ها هنوز هیچ اتصال برق ندارند. به لطف یک کمپین کمک مالی که توسط سازمان غیردولتی Zelena Akcija راه اندازی شد ، شش خانه توانستند از صفحات خورشیدی بهره مند شوند. گزارش

(در اصل منتشر شده است H-Alter جمعه ، 6 نوامبر 2020 ، انتخاب و ترجمه شده توسط پیک بالکان و OBCT)

از ماه آگوست گذشته ، شش خانواده بانووینا به لطف صفحات خورشیدی نصب شده بر روی سقف های خود توانسته اند از برق در خانه های خود بهره مند شوند. این نتیجه پروژه مشترک سازمان غیردولتی Zelena Akcija و ابتکار مردم برای مردم است. میلا جاندریک 82 ساله و همسرش میلوس در دهکده کوچک Mala Paukova ، نزدیک روستای Sunya زندگی می کنند. از بهار گذشته ، آنها در خانه ای زندگی می کنند که دیوارهای کاهگلی آن اجازه می دهد نور روز دیده شود ، حتی اگر کفپوش ها سیمان شوند ، خانه آب روان یا حمام ندارد. گرچه تیرهای چراغ از حیاط آنها عبور می کردند ، اما خانه هرگز برق نداشت. حالا دیگر متفاوت است و لامپ ها ، یخچال و رادیو کار می کنند. میلا و میلوس قبلاً در قسمت دیگری از روستا ، در جنگل زندگی می کردند ، اما پس از چندین بار سرقت ، آنها تصمیم گرفتند که به سایر اعضای خانواده نزدیک شوند.

مارا استانیچ 70 ساله از زمان بازگشت از صربستان ، جایی که پناهنده بود ، ده سال را بدون برق گذرانده است. او اکنون در یک کلبه چوبی در روستای چاکلان زندگی می کند که حتی در نقشه های گوگل نیز موجود نیست. “قبل از این ، وقتی غذا می خریدم ، سریع پوسید. من پختم و مقدار زیادی غذا خراب شد. وقتی گرم بود ، حتی نمی توانستم آب شیرین بنوشم. وقتی شب زود آمد ، به نظر می رسید که یک سال طول کشید. قلبم را از دست دادم. عادت تماشای تلویزیون ، “مارا می گوید. امروزه صفحات خورشیدی برق کافی برای نور ، یخچال و تلویزیون تولید می کنند.

وی می گوید: “همه چیز متفاوت است. حتی گاهی اوقات فراموش می كنم كه برق دارم و می توانم لامپ روشن كنم.” مارا استانیچ توالت ندارد و شب ها از عصا برای راه رفتن در مزارع استفاده می کند. تأمین آب در این روستا به زودی احیا می شود ، اما او پول کافی برای اتصال خانه خود به شبکه را ندارد. مانند زوج جاندریک ، مارا مستمری دریافت نمی کند و با کمک های اجتماعی زندگی می کند.

فوتون برزاتی ، داوطلب Green Akcija که صفحات خورشیدی را نصب می کند ، گفت: “خوشحالم که توانستم به این افراد کمک کنم. فقط هنگامی که اولین چراغ روشن می شود و چهره آنها را می بینم ، می فهمم که چقدر مهم است.” “برق احساس آزادی و كنترل بر آنچه این افراد می توانند خریداری كنند ، آنچه كه هنگام خواب می خورند می دهد. این غیر قابل قبول است كه بیشتر آنها در نزدیك تیرهای برق زندگی كنند ، اما به چیزی كه ما می دهیم دسترسی ندارند. مسلم “.

قیمت هر صفحه خورشیدی 1700 یورو است. Zelena Akcija مبلغ مورد نیاز را از طریق یک کار سرمایه گذاری جمعی جمع آوری کرد. “ماریا میلتا” توضیح می دهد: “ما موفق به جمع آوری کمی بیش از 100000 کرون (13000 یورو) شدیم. بیشتر آنها کمک های اندکی از حدود 500 شهروند بود. ما می خواستیم نشان دهیم که انرژی خورشیدی یک راه حل خوب برای مبارزه با فقر انرژی و بحران است. آب و هوا.” ، توسط Zelena akcija.

پانل های نصب شده برای کار با بسیاری از وسایل کافی هستند ، به عنوان مثال ماشین لباسشویی نه. چنین دستگاه هایی بسیار گران ترند. فوتون برزاتی توضیح می دهد: “باتری ها ، حساس ترین قسمت سیستم ، بسته به میزان مصرف می توانند از دو روز تا یک هفته دوام بیاورند. ایده این است که سیستمی را نصب کنید که حتی بدون آفتاب ، سه روز خودمختاری داشته باشد.”

طبق داده های رسمی موسسه ملی آمار (2017) ، بیش از 5000 نفر در کرواسی بدون برق زندگی می کنند ، اما فعالان می گویند این مسئله بسیار گسترده تر است. “هنگامی که ما این صفحات خورشیدی را در منطقه بانووینا نصب کردیم ، مردم از سراسر کرواسی و همچنین صربستان با ما تماس گرفتند. برخی از شهرداری ها ساکنان بسیار کمی دارند ، اما افرادی که تنها زندگی می کنند نیز نیاز به دسترسی به برق دارند. برانکا میتیچ ، معاون شهردار گلینا و یکی از بنیانگذاران ابتکار عمل مردم برای مردم گفت: “قبل از جنگ ، شبکه ها کار می کردند نه اینکه این افراد ناگهان برق بخواهند در جایی که برق وجود ندارد.” من تازه فهمیدم که دو برادر در جابوکوواچ بدون برق زندگی می کنند. موارد دیگری نیز در Topusco وجود دارد. ما به پنل های خورشیدی بیشتری نیاز داریم. “

بسیاری از مردم منطقه به آب روان دسترسی ندارند ، چه رسد به حمل و نقل عمومی. برانکا میتیچ توضیح می دهد: “قبل از جنگ ، همه این شهرک ها دارای شبکه آبرسانی از منابع طبیعی بودند. این چشمه ها اغلب در جنگل ها یافت می شوند ، اما وقتی درختان قطع می شوند ، مکان تغییر می کنند یا خشک می شوند.” “تغییرات آب و هوایی نیز به این مشکل دامن زده است. مردم هنوز هم می توانند بدون برق کنار بیایند ، اما بدون آب زندگی وجود ندارد. ما اغلب می خواهیم مخازن آب آشامیدنی حمل کنیم. برخی از ساکنان حتی برای خود آب ندارند. یا 25 کیلومتری شهر وجود دارد. هیچ اتوبوسی برای رفتن به دکتر ، خرید وجود ندارد … به دلیل جاده های نامناسب ، تحویل شرکت ها متوقف می شود. “

امسال OBCT 20 سال را جشن می گیرد. به ما در ادامه سفر کمک کنید ، و در نزدیکی جامعه خود باشید که شامل خبرنگاران ، فعالان جامعه مدنی ، محققان دانشگاه ، دانشجویان ، مسافران ، تماشاگران و همه خوانندگان ما است. مشترک شدن در OBCT!

نظرات ، تا آنجا که ممکن است ، توسط کارمندان ما قبل از اعلام عمومی بررسی می شود. زمان مورد نیاز برای این عملیات ممکن است متفاوت باشد. به خط مشی ما بروید

نظرات وبلاگدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *