رسانه ها در کرواسی ، سانسور بی سابقه / کرواسی / مناطق / خانه

[ad_1]

گرافیک با کتیبه به زبان کرواتی "سانسور را متوقف کنید"

نمودارهایی که پورتال H-Alter برای گزارش حادثه استفاده می کند


دادگاه زاگرب سانسور موقت و پیشگیرانه ای را علیه پورتال H-Alter و روزنامه نگار Jelena Djindra اعمال کرد و عملاً انتشار و نوشتن مقالات اضافی در مورد کلینیک حفاظت از کودکان شهرداری و مدیر آن را ممنوع کرد. تونی گابریچ ، سردبیر H-Alter ، این تصمیم بی سابقه را توضیح می دهد

روز سه شنبه (21 سپتامبر) ، دادگاهی در زاگرب آن را ممنوع اعلام کرد پورتال H-Alter انتشار مقالات اضافی در مورد پلی کلینیک شهرداری برای حفاظت از کودکان و جوانان و مدیر آن گوردانا بولیان فلاندر. این تصمیم موجی از جنجال را برانگیخت و منجر به استعفای خود بولجان فلاندر شد. برای سردبیر H-Alter ، تونی گابریچ ، و همچنین برای انجمن روزنامه نگاران کرواسی ، این سانسور بی سابقه ای است.

هفته گذشته چه اتفاقی افتاد و تصمیم دادگاه زاگرب چیست؟

تصمیم دادگاه روزنامه نگار را ممنوع می کند جلنا گیندرا برای چاپ در وب سایت ما H-Alter مقالات اضافی در مورد پلی کلینیک حفاظت از کودکان و نوجوانان در زاگرب و مدیر آن گوردانا بولجان فلاندر ، زیرا آنها به آنها تهمت می زنند.

این تصمیم به شکل پیشگیرانه گرفته شد ، یعنی. بدون انتظار برای تکمیل فرآیند ، که هنوز آغاز نشده است. چطور ممکنه؟

تا آنجا که من می دانم ، این اولین بار است که قانون رعایت اجباری در بخش رسانه ها اعمال می شود. قانون اساسی ما به وضوح می گوید که سانسور مطبوعات ممنوع است ، اما میانبر برای دسترسی به سانسور در اینجا پیدا شده است. البته باید دید که این امر از نظر حقوقی تا چه حد پایدار است: به گفته وکیل ما وانیا یوریچ ، درخواست پلی کلینیک از نظر قانونی ثابت نمی ماند و قاضی محدود به کپی و چسباندن است.

این تصمیم در پایان مجموعه ای از مقالات نوشته شده توسط Jelena Gindra و منتشر شده توسط H-Alter برای پلی کلینیک است ، که در حضانت کودکان در موارد طلاق بدون رضایت نقش دارد. مدیریت کارگردان گوردانا بولیان فلاندر در آنجا مورد انتقاد شدید قرار گرفت. اکنون دیگر از نوشتن مجدد در مورد موضوع منع شده اید. قصد دارید چگونه پیش بروید؟

این کلینیک یک ماه فرصت دارد تا دعوی افترا را آغاز کند. من حدس می زنم که آنها خسارت معنوی می خواهند. تا آن زمان نمی توانیم این موضوع را پوشش دهیم. اگر پلی کلینیک پرونده را شروع نکند ، آنها مرتکب نقض خواهند شد ، زیرا این تصمیم مربوط به این دلیل آینده است. از سوی دیگر ، ما تا پایان این هفته فرصت داریم تا از تصمیم دادگاه تجدیدنظر کنیم.

آخر هفته گذشته ، تومیسلاو توماشویچ ، شهردار زاگرب ، مداخله کرد و هیئت مدیره پلی کلینیک را اخراج کرد. مدتی بعد مدیرعامل استعفا داد. آیا فکر می کنید پرونده پس گرفته می شود؟

بله ، پلی کلینیک یک نهاد شهرداری است و شهردار ، قبل از تغییر هیئت مدیره ، ممنوعیت نوشتن برای یک موسسه عمومی را غیرقابل قبول اعلام کرد. بنابراین من فکر می کنم کلینیک ، پس از انتخاب شورای جدید ، عقب نشینی خواهد کرد. باید دید کارگردان سابق گوردانا بولیان فلاندر ، که پرونده را در مقام شخصی شروع کرده است ، اکنون چه خواهد کرد. من فکر می کنم علت باقی می ماند.

کرواسی در حال حاضر از مشکل دعاوی بی پروا (SLAPP) علیه رسانه ها آگاه است. آیا اکنون راه جدیدی برای سکوت مطبوعات پیدا کرده اید یا این نوع اقدامات دنبال نمی شود؟

مطمئناً بسیار خوب است که کل مخاطبان واکنش نشان دهند. همه در پارلمان این تصمیم را محکوم کردند ، هم در چپ و هم در راست ، حتی آن دسته از نمایندگان پارلمانی که H-Alter در مقالات آن از حمله به آنها دریغ نکرد. من فکر می کنم که خط قرمز رد شده است و به همین دلیل وزیر فرهنگ [responsabile anche dei media, ndr.] او بلافاصله مانند نخست وزیر مداخله کرد … البته ، من می خواهم به دولت بگویم که محکوم کردن کافی نیست ، اما ما باید مداخله کنیم تا این اتفاقات نیفتد. ممکن است درخواست و تصمیم از نظر حقوقی ضعیف نوشته شده باشد ، اما هنوز یک مسیر قانونی وجود دارد که همه اینها را مجاز کرده است. ما باید در سطح قانونگذاری مداخله کنیم.

تونی گابریچ

این سری مقالات در مورد پلی کلینیک زاگرب شامل چه مواردی است؟

بهترین فردی که به این س answerال پاسخ می دهد ، همکار من Jelena Gindra ، نویسنده مقاله ها خواهد بود. همه چیز از یکی دو سال پیش شروع شد. این یک تحقیق در مورد روش ربودن کودک است ، که ما به طور ضمنی و بدون بحث زیادی انجام می دهیم. این فرایندی است که به کودکان ، والدین جدا شده و به ویژه مادران قربانی خشونت خانگی صدمات زیادی می زند. مواردی وجود دارد که فرزندان به پدر سپرده می شوند ، او متهم به خشونت علیه همسر و فرزندان خود است. در واقع مواردی از سوء استفاده جنسی از سوی پدر و فرزندان وجود دارد و در هر صورت فرزندان به پدر سپرده می شوند. این یک عمل نیست ، اما مواردی از این دست وجود دارد. جلنا گیندرا موفق شد ثابت کند که کلینیک معمولاً کودک را به قوی ترین والدین می سپارد و واضح است که در این جامعه مردسالار اغلب مردان هستند.

این مقالات در بین مردم کرواسی بسیار مورد توجه قرار گرفت.

آره. ده مقاله از 15 ژوئیه منتشر شده است ، در زمانی که بازدید از پورتال H-Alter معمولاً در حال کاهش است ، اما امسال به جای آن در حال افزایش است. این داستان به ویژه زمانی افزایش یافت که سورینا ووکوویچ ، خواننده مشهور پاپ در سراسر منطقه ، آشکارا از مقالات ژلنا گیندرا حمایت کرد. Severina مدتهاست برای گرفتن حضانت پسرش که چند هفته پیش او را به دست آورد ، مبارزه می کند. وقتی خواننده با همکارش مصاحبه کرد ، داستان به یک بمب رسانه ای تبدیل شد. به طور متناقض ، یک رسانه کوچک که سال ها به دلیل سیاست رسانه ای دولت تهدید به تعطیلی شده بود ، توانست موضوع روز را تحمیل کند و موضوعی را مطرح کند که قبلاً نادیده گرفته می شد. این یک پیروزی است ، اثبات اینکه رسانه های غیرانتفاعی نقش مهمی در ایفا کردن دارند.

رسانه های غیرانتفاعی در سال های اخیر به دلیل کاهش بودجه دولت دچار مشکل شده اند. آیا H-Alter نیز در این وضعیت قرار دارد؟

بله ، ما حدود 15 سال سن داریم. ما در ابتدا توسط بنیاد ملی توسعه جامعه مدنی (NZRCD) تأمین مالی شدیم ، سپس دولت تحت رهبری سوسیال دموکرات ها (2011-2016) تصمیم گرفت ، با هدف افزایش این بودجه ، صلاحیت را به وزارت فرهنگ منتقل کند. مدیر اجرایی بعدی تحت رهبری محافظه کاران بودجه رسانه های غیر انتفاعی را متوقف کرد و از آن زمان اوضاع تغییر چندانی نکرده است. بنابراین وقتی وزیر می گوید به استقلال رسانه ها اهمیت می دهد ، دروغ می گوید.

این نشریه به عنوان بخشی از واکنش سریع به آزادی رسانه (MFRR) ، که توسط کمیسیون اروپا تأمین مالی می شود ، ایجاد شده است. مسئولیت محتویات این نشریه تنها بر عهده Osservatorio Balcani e Caucasuso Transeuropa است و به هیچ وجه نمی تواند نظرات اتحادیه اروپا را منعکس کند.

آیا به اشتراک در OBC Transeuropa فکر کرده اید؟ شما از کار ما حمایت کرده و مقالاتی را برای پیش نمایش و محتوای بیشتر دریافت خواهید کرد. در OBCT مشترک شوید!

تا جایی که ممکن است نظرات قبل از انتشار عمومی توسط کارکنان ما بررسی می شود. زمان مورد نیاز برای این عملیات ممکن است متفاوت باشد. به سیاست ما بروید

نظرات وبلاگ طراحی شده توسط[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.