جاده بالکان: غیرانسانی سازی و واقعیت مرز / بوسنی و هرزگوین / مناطق / خانه


مهاجران در مسیر بالکان (@ Ajdin Kamber / Shutterstock)


پایان نامه کارشناسی ارشد با تمرکز بر ایجاد معنا در “جاده بالکان” بین بوسنی و هرزگوین و کرواسی است

روند تضمین تدریجی و توافقنامه مارس 2016 بین اتحادیه اروپا و ترکیه منجر به تغییر مسیر تدریجی مهاجرت در سراسر بالکان شده است. به ویژه ، بوسنی و هرزگوین در نیمه اول سال 2018 20 برابر بیشتر از سال قبل جریان مهاجرت ثبت کرده است. سخنان “بحران پناهندگان” جدید و “جاده بالکان” دوم خیلی زود مورد توجه رسانه های محلی و بین المللی قرار گرفت. در این زمینه ژئوپلیتیک ، هدف این رساله تجزیه و تحلیل توسعه گفتمانهای مربوط به مهاجرت است که بین سالهای 2018 و 2019 به مرز بوسنی و کرواسی رسیده است.

به طور کلی ، تجزیه و تحلیل تطبیقی ​​گزارش ها و مقالات سازمان های اصلی بین المللی و سازمان های غیردولتی حاضر در این سرزمین به ما امکان می دهد تا جنبه های اصلی تعیین کننده واقعیت خاص مرز را بیان کنیم. چارچوب نظری و روش شناختی که در آن تحلیل گفتمان درمورد مهاجرت توسعه می یابد ، مبتنی بر نظریه انتقادی گفتمان است که توسط ارنستو لاکلو و شانتال موف فرموله شده است ، بر اساس آن پویایی واقعیت اجتماعی کاملاً توسط بیانات سیاسی گفتمان های هژمونیک و ضد هژمونیک دیکته می شود. علاوه بر این ، مفاهیم قدرت ، بیوپلیتیک و مقاومت توسعه یافته توسط میشل فوکو در اینجا ادغام شده است تا روشهایی را کشف کند که در آن بعد گفتاری نقش اساسی در برقراری روابط قدرت غالب و تضعیف بالقوه آنها دارد.

تجزیه و تحلیل انتقادی سخنرانی های “واقعیت مرزی” به طور عمده از 343 شاهد دافعه از کرواسی (یا اسلوونی ، در صورت دفع زنجیره ای) به بوسنی و هرزگوین ، که توسط شبکه نظارت بر خشونت در مرز بین سال های 2018 و 2019 جمع آوری شده است ، استفاده می کند. در واقع ، شهادت های شفاهی دسترسی مستقیم به گفتمان های مورد استفاده پلیس (گفتمان های هژمونیک) را فراهم می کند ، بنابراین درک این نکته را ممکن می سازد که چگونه پویایی های سیاسی اجتماعی که واقعیت مرز را تنظیم می کنند مستقیماً تحت تأثیر بیانات بلاغی حاکم بر آن هستند.

در حقیقت ، تجزیه و تحلیل سخنرانی های بازتولید شده توسط شهادتین ، سطوح مختلف گفتار را نشان می دهد که منجر به نقض مداوم حقوق اساسی بشر و پناهندگی شده است. در اینجا ، در حاشیه اتحادیه اروپا ، شعارهای “مهاجرت غیرقانونی” و جرم انگاری ناشی از آن ، که توسط کولیندا گرابار-کیتاروویچ ، رئیس جمهور سابق کرواسی نیز بازتولید شده است ، نیاز به روش های شدید برای محافظت از اتحادیه اروپا از تهدید مهاجرت را نشان می دهد. بنابراین ، مرز جغرافیایی بین کرواسی و بوسنی و هرزگوین منعکس کننده سازماندهی فضاهای اجتماعی در “درون” اروپایی و متمدن و “خارج” خطرناک و جهت دار است. سپس بشریت در مرز با خطوطی تقسیم می شود که بیانگر شعارهای “ما” در برابر “دیگری” است ، آغشته به اسلام هراسی ، وحشیگری و غیرانسانی شدن. سلسله مراتب انسان ها که توسط فیلسوف جودیت باتلر تصور شده است ، با تجزیه و تحلیل عواقب خشن آن آشکار می شود: کار گفتمانی ابدی زندگی را در مرز انسانیت آنها تخلیه می کند ، آنها را نامرئی می کند و مستحق حفظ نیست.

ساختار شکنی گفتمان ها ، که به صورت مطلق و عینی تحمیل می شوند ، با این وجود امکان بیان های مختلف و مثبت را نشان می دهد. مقاومت در برابر شعارها و ذهنیت ها ، که افق آن واقعیت انسانی و همبستگی مرز است ، از هیبرید حاشیه این اروپا که هنوز اروپا نیست ، ناشی می شود.

امسال OBCT 20 سال را جشن می گیرد. به ما در ادامه سفر کمک کنید ، و در نزدیکی جامعه خود باشید که شامل خبرنگاران ، فعالان جامعه مدنی ، محققان دانشگاه ، دانشجویان ، مسافران ، تماشاگران و همه خوانندگان ما است. مشترک شدن در OBCT!

نظرات قبل از انتشار توسط کارکنان ما بررسی می شود. زمان مورد نیاز برای این عملیات ممکن است متفاوت باشد. به خط مشی ما بروید

نظرات وبلاگ طراحی شده توسطدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *