ترکیه: WhatsApp / ترکیه / مناطق / خانه را خاموش کنید


نماد برنامه پیام رسانی WhatsApp - © BigTunaOnline / Shutterstock

© BigTunaOnline / Shutterstock


با تغییر اخیر در شرایط استفاده از WhatsApp، دولت در ترکیه از شهروندان خواست که به سایر برنامه های پیام رسانی روی بیاورند. این دعوت جنجالی بخشی از یک رابطه طولانی و متناقض بین دولت ترکیه و رسانه های اجتماعی است

ترکیه امتناع می کند Whatsapp ، یا حداقل دولت دوست دارد که ترکها چنین کاری کنند. اگر محبوب ترین برنامه پیام رسان جهان واقعاً از تلفن های همراه شهروندان ترکیه ناپدید شود ، ما تا 8 فوریه نمی دانیم ، این تاریخی است که مصرف کنندگان باید برای به روزرسانی جدید سیاست حفظ حریم خصوصی موافقت کنند تا بتوانند ادامه دهند. از یک درخواست خدمات استفاده کنید که بحث های زیادی را نه تنها در ترکیه بلکه در سایر نقاط جهان برانگیخته است.

با وجود امتناع های مختلف از سوی یک شرکت ، بسیاری گفتند که آیین نامه جدید واتس اپ حریم خصوصی کاربران را نقض می کند و در هفته های اول ژانویه ، هنگامی که اصطلاحات جدید فاش شد ، فراخوان های مختلفی برای تحریم شنیده شد ، بیشتر آنها اشاره داشتند که مدیر اجرایی تسلا ایلون ماسک ، که دعوت به انتقال به سیگنال شد.

ترکیه در برابر واتس اپ

در ترکیه ، بحث بلافاصله شعله ور شد و مقامات ترک تصمیم گرفتند به واقعیت ها بپردازند. چند روز پس از اعلام مقررات جدید ، سازمان ضد انحصاری در ترکیه تحقیق در مورد را آغاز کرد واتس اپ در حالی که سرویس مطبوعاتی رئیس جمهور رجب طیب اردوغان و وزارت دفاع اعلام کردند که به زودی اعلامیه های رسمی آنها دیگر از طریق گروه های ویژه با خبرنگاران به اشتراک گذاشته نمی شود. واتس اپ (در زمان نوشتن این گروه ها از قبل غیرفعال شده اند ، ندا)

مطبوعات طرفدار دولت ترکیه نگرانی های خود را در مورد مقررات جدید ابراز کرده اند ، حتی با نئولوژی های بی پروا و سرگرم کننده مانند “WhatsAppocalypse” شروع می کنند. هشتگ #WhatsAppSiliyoruz (“#CancelliamoWhatsApp”) در شبکه های اجتماعی در ترکیه بسیار محبوب شده است ، در حالی که خبر انتشار ویروس از طریق استفاده از این برنامه فضای زیادی در رسانه ها پیدا کرده است.

تماس ها را لغو کنید واتس اپ آنها توسط کارآفرینان برجسته ترکیه که در خارج از کشور نیز نفوذ دارند مانند سازنده هواپیماهای بدون سرنشین Haluk Bayraktar مشترک هستند ، در حالی که بارگیری برنامه های پیام رسان جایگزین در ترکیه آغاز شده است. طبق اعلام شرکت مشاوره بازرگانی ترکی Gemius ، 2،300،000 مشتری در ترکیه آنجا را ترک کرده اند واتس اپ در دو هفته اول ژانویه و این روند ادامه دارد. در همان زمان ، حدود 10 میلیون نفر انتخاب کرده اند که به برنامه های دیگری مانند تلگرام، که در ماه ژانویه بیش از 500 میلیون کاربر در سراسر جهان رشد چشمگیری داشته است.

روی آوردن به BiP ، بدترین راه حل مشکل؟

با این حال ، یک راه حل دیگر برای ترکیه وجود دارد: این است بوق، یک نرم افزار پیام رسان در سال 2013 راه اندازی شده است که امروزه بیش از 53 میلیون کاربر در سراسر جهان دارد. این نرم افزار توسط شرکت مخابراتی Turkcell ، شرکتی که تا حدودی تحت کنترل صندوق ثروتمند ترک ترکیه (Türkiye Varlık Fonu) ، موسسه ای وابسته به دولت آنکارا و ده روز پس از تلاش کودتای 2016 برای تقویت مشاغل ترکی ، تأسیس شد ، ساخته شد.

بعد از حدود هفت سال بوق توانسته است به 4 میلیون کاربر در ترکیه دسترسی پیدا کند. در دو هفته اول سال ، این رقم تقریباً دو برابر شده و اکنون توسط 6 میلیون و 868 هزار کاربر استفاده می شود.

اما در حالی که مقامات ترکیه مصرف كنندگان را تشویق می كنند كه به این كار روی آورند بوق، نگرانی در مورد امنیت سرویس در شبکه های اجتماعی در ترکیه گسترش یافته است. طبق یک مقاله دانشگاهی نوشته شده توسط برخی از محققان ترک ، بوق از رمزگذاری انتها به انتها استفاده نمی کند ، بنابراین تبادل ارتباطات بین کاربران آسیب پذیر است.

Turkcell بار دیگر تأکید کرد که این سرویس کاملاً قابل اعتماد است و اطمینان حاصل می کند که داده های مربوط به استفاده از بوق مطابق با مقررات ایمنی در مراکز تخصصی در ترکیه ذخیره می شوند و هیچ داده ارتباطی توسط آنها قابل اشتراک و تجزیه و تحلیل نیست بوق بدون رضایت کاربر. علی رغم اطمینان ، بسیاری از خبرنگاران در ترکیه تصمیم مقامات ترکیه برای حذف این گروه را دوست ندارند. واتس اپ اختصاص داده شده به ارتباطات رسمی دولت است و تصمیم گرفته اند برای عضویت در بوقجایی که این چت در حال حاضر منتقل شده است.

مشکلات شبکه های اجتماعی در ترکیه

بحث اخیر در مورد واتس اپ متناسب با متن گسترده تر استفاده از اینترنت و رسانه های اجتماعی در ترکیه است. سال گذشته ، آنکارا قانون جدیدی را تصویب کرده است که شرکت های رسانه های اجتماعی را ملزم به گشودن دفاتر حقوقی در خاک ترکیه و تعیین نمایندگان محلی در صورت تمایل به ادامه کار در این کشور می کنند. در غیر این صورت ، جریمه های بالا و محدودیت های شدید خدمات وجود دارد.

از ماه اکتبر ، هنگام تصویب این آیین نامه ، شرکت های بزرگ رسانه های اجتماعی بلافاصله با مقررات جدید سازگار نشده اند و در برخی موارد ، مانند فیس بوک است TikTok، آنها نیز جریمه شدند. با این حال ، اخیراً ، بسیاری از شرکتهای بزرگ رسانه های اجتماعی تصمیم گرفته اند که مطابق با قانون جدید ، انتصاب نمایندگان محلی و افتتاح دفاتر قانونی در ترکیه را رعایت کنند. تا کنون ، آنها تنها استثنا هستند Pinterest است توییتر، که از ژانویه با ممنوعیت قرار دادن تبلیغات در سیستم عامل های خود ، هزینه انتخاب خود را پرداخت کرده اند.

در صورت ادامه شکست ، دولت ترکیه قصد دارد توییتر است Pinterest به گفته اومر فاتح سایان ، وزیر حمل و نقل ترکیه ، كه همچنین نافرمانی این دو شركت از قوانین ترکیه را نوعی “فاشیسم دیجیتال” توصیف كرد ، در ماه آوریل 50 درصد از گروه پخش كاهش می یابد كه می تواند در ماه مه به 90 درصد برسد.

اگر توییت کردن یک چالش است

بین آنکارا و توییتر یک رابطه بسیار نزدیک و بسیار پیچیده برای سالها وجود داشته است. ترکیه یکی از کشورهایی در جهان است که این شبکه اجتماعی در آن بسیار گسترده و مورد استفاده قرار گرفته است – ششمین شبکه در جهان با بیش از 13٪ از کل کاربران – دقیقاً به این دلیل که امکان انتشار اطلاعاتی را فراهم می کند که مکان سنتی یا بسیار کمی دارد رسانه ها اغلب تحت تأثیر سانسور یا حتی بسته هستند.

در موارد مختلف در شش سال گذشته دسترسی به توییتر در ترکیه ، زمانی که به طور موقت مسدود نشود ، محدود شده است و طبق گزارش سالانه تهیه شده توسط همان شبکه اجتماعی ، از سال 2012 تا امروز آنکارا در رتبه بندی کشورهایی که نیاز به اطلاعات در مورد مصرف کنندگان دارند یا می خواهند آنها را مسدود کنند ، پیشرو است.

در همان دوره توییتر هرگز بیش از 5،000 درخواست اطلاعات از مقامات آنکارا را رعایت نکرده است ، در حالی که بیش از 10،000 کاربر مختلف. موضعی محکم که شبکه اجتماعی با امتناع اخیر خود از انطباق با قوانین ترکیه تکرار کرده است ، اما حفظ آن دشوارتر به نظر می رسد. توییتر در حقیقت ، این نه تنها از طرف دولت ، بلکه حتی به طور غیرمستقیم ، از رقابت سایر غول های اجتماعی که تصمیم گرفته اند خود را با مقررات جدید تطبیق دهند ، تحت فشار است ، بنابراین از اقدامات تنبیهی مقامات ترکیه جلوگیری می کند.

امسال OBCT 20 سال را جشن می گیرد. به ما در ادامه سفر کمک کنید ، و در نزدیکی جامعه خود باشید که شامل خبرنگاران ، فعالان جامعه مدنی ، محققان دانشگاه ، دانشجویان ، مسافران ، تماشاگران و همه خوانندگان ما است. مشترک شدن در OBCT!

نظرات ، تا آنجا که ممکن است ، توسط کارمندان ما قبل از اعلام عمومی بررسی می شود. زمان مورد نیاز برای این عملیات ممکن است متفاوت باشد. به خط مشی ما بروید

نظرات وبلاگ طراحی شده توسطدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *