بوسنی و هرزگوین ، صف واکسن Covid 19 / بوسنی و هرزگوین / مناطق / خانه


پرچم بوسنی و هرزگوین در پس زمینه و دست با دستکش لاتکس و ویال واکسن © mustafaclk / Shutterstock

© mustafaclk / Shutterstock


به دلیل ساختار پیچیده دولتی و سیاستمداران غیرمسئول ، بوسنی و هرزگوین در شروع کار واکسیناسیون از همسایگان خود عقب است. در حالی که مقامات شهروندان را متقاعد می کنند که واکسن ها در راه است ، اما آنها هنوز قادر به تأیید تعداد و زمان ورود این واکسن ها نیستند.

صد دستگاه تنفس بدون استفاده دراز کشیده و گرد و خاک را در برخی از بیمارستان های فدراسیون BiH ، یکی از دو موجودیت بوسنی و هرزگوین جمع می کنند. خرید این دستگاه های تنفسی ، که در آوریل 2020 به پایان رسید ، مترادف با فساد و ناتوانی مقامات بیه در پاسخ به شرایط بحرانی به نفع شهروندان است.

فاضل نوالیچ ، نخست وزیر BiH به تازگی در مقابل جعبه های طرفداران ریه وارد فرودگاه سارایوو شده است لاف زدن موفق شده است ، به همراه دولت به سرپرستی وی ، در خرید دستگاه های پزشکی موفق شود که حتی ثروتمندترین و سازمان یافته ترین کشورها در بوسنی و هرزگوین نیز موفق به تهیه آنها نشده اند. اندکی بعد ، معلوم شد که از این دستگاه های تنفسی نمی توان برای معالجه بیماران مبتلا به Covid 19 استفاده کرد و کل عملیات خرید با بی نظمی هایی از جمله عدم رعایت قانون تدارکات عمومی همراه بود.

به دنبال این رسوایی و به دنبال آن قسمت های دیگری که منجر به آغاز تحقیقات شد ، سیاستمداران بوسنیایی شکایت داشتند که روند خریدهای عمومی بسیار کند انجام می شود و از خرید تجهیزات پزشکی و واکسن های لازم برای مقابله با آنها جلوگیری می شود. 19 مورد اضطراری بدون ایجاد مسئولیت کیفری

چند ماه پس از خرید بحث برانگیز دستگاه تنفس ، بوسنی و هرزگوین ، به دلیل یک سیستم نهادی ناکارآمد و بسیار غیرمتمرکز – تقسیم شده در بسیاری از سطوح دولت ، با 13 وزارت بهداشت – ، اعمال نشد ممنوعیت اروپا در تأمین تامین دارو علیه Covid 19.

همانطور که بارها در گذشته اتفاق افتاده است ، مقامات بوسنی و هرزگوین به امکان دریافت کمک های مالی از واکسن ها ، به ویژه از اتحادیه اروپا و ایالات متحده اعتماد کرده اند. بوسنی و هرزگوین یکی از معدود کشورهایی است که تلاش نکرده حداقل یکی از واکسن های موجود در سال 19 کوید را به تنهایی تهیه کند. با این حال ، از طریق این برنامه ، بوسنی و هرزگوین باید حداقل در ابتدا واکسن کافی را فقط برای 20٪ از افراد دریافت کند.

برخلاف کرواسی و صربستان که سعی کرده اند از طریق کانال های مختلف واکسن دریافت کنند ، مقامات بوسنی و هرزگوین تلاشی برای تهیه واکسن بیشتر به مردم نکرده اند. برخی از سیاستمداران این بی عملی را با زیر سوال بردن یک سیستم نهادی بسیار پیچیده مانند جلوگیری از خرید مستقل واکسن Covid توسط دولت و سطوح مختلف دولت توجیه می کنند 19.

در بوسنی و هرزگوین ، ده وزارت بهداشت کانتون وجود دارد ، سپس وزارت بهداشت فدراسیون BiH (که با این وجود فقط یک نقش هماهنگ کننده دارد) ، وزارت بهداشت جمهوری جمهوری سرپسکا و در آخر وزارت بهداشت و سایر خدمات عمومی در داخل دولت وجود دارد. منطقه برکو

برخلاف سایر کشورهای اروپایی ، بوسنی و هرزگوین وزارت بهداشت صالح در کل قلمرو ملی ندارد. برخی از کارهایی که در حیطه اختیارات وزارتخانه است ، مانند خرید واکسن و دارو توسط وزارت بهداشت و وزارت امور عمرانی بوسنی و هرزگوین انجام می شود. اما این اداره صلاحیت های یک وزارتخانه را ندارد و در واقع به وزارتخانه های مختلف بهداشت کشور بستگی دارد.

علاوه بر این ، این بخش منابع کافی برای خرید دستگاه ها و داروهای مورد نیاز برای مقابله با بیماری ویروس کرونا ندارد. این منابع باید توسط وزارت بهداشت فدراسیون BiH و جمهوری Srpska تضمین شود. با این حال ، دولت فدراسیون BiH به موقع تضمین نمی کند منابع لازم برای خرید واکسن Covid 19 را تضمین کند ، به خطر انداختن کل عملیات خرید بیش از یک میلیون دوز واکسن.

طبق گزارش رسانه های محلی ، مقامات در بوسنی و هرزگوین در طی برخی جلسات غیر رسمی گفتند که پس از رسوایی تنفسی و سایر قسمت های مشابه ، هیچ کس قصد ادامه خرید واکسن با استفاده از روش های معمول را ندارد. توضیحات رسمی داده شده به شهروندان این است که خرید واکسن Covid 19 به دلیل روشی بسیار پیچیده برای تأیید واکسن توسط آژانس دارویی BiH که مدیر آن نیز به دلیل انتشار “مجوز خرید دستگاه تنفس از یک شرکت” تحت تحقیق است ، امکان پذیر نیست. که میوه و سبزی تولید می کند. به گفته مقامات ، مشکل دیگر در این واقعیت نهفته است که قانون خریدهای عمومی محافظت از رقابت را پیش بینی کرده و واکسن Covid 19 فقط توسط چند شرکت قابل خریداری است. با این حال ، کارشناسان معتقدند که این توضیحات فقط یک بهانه است.

هنگامی که جمهوری سرپسکا اعلام کرد می خواهد واکسن روسی را مناقصه کند ، مردم تعجب کردند که چرا دولت مرکزی یا فدراسیون BiH چنین کاری نکرده اند ، اما آنها همچنین تعجب کردند که جمهوری سوپسکا قصد دارد از چه رویه هایی برای مناقصه استفاده کند. تا به امروز ، نه میلوراد دودیک ، رهبر حزب حاکم اصلی جمهوری سوپراپسکا (اتحادیه سوسیال دموکرات های مستقل ، SNSD) و نه هیچ یک از اعضای حزب وی در مورد چگونگی برگزاری مناقصه توضیحاتی نداده اند.

تا زمان ورود واکسن ها ، دودیک اعلام کرد که از الکساندر ووچیچ ، رئیس جمهور صربستان می خواهد مقدار مشخصی واکسن را به جمهوری سرپسکا بفرستد. در واقع ، ووچیچ قول داده بود كه واكسن را هم به جمهوری سرپسكا و هم كوزوو عرضه كند.

پس از اعلامیه دودیک ، بسیاری از شهروندان در مورد رسانه های اجتماعی در مورد اینرسی فدراسیون های مرکزی و بوش – که انتظار دارند اتحادیه اروپا واکسن هایی را به بوسنی و هرزگوین ارائه دهد – اظهار داشتند که مقامات اجازه داده اند که حدود 3 میلیون شهروند بوسنیایی به کمک های مالی و رحمت از کشورهای دیگر در حالی که همچنان به صرف پول عمومی برای خرید کالاهای لوکس برای استفاده شخصی ادامه می دهد.

به تازگی ، یوهان ساتلر ، رئیس هیئت اتحادیه اروپا در سارایوو ، گفته است که بوسنی و هرزگوین از جمله اولین کشورهایی است که به برنامه COVAX پیوست و آخرین کشور دریافت کننده واکسن نخواهد بود ، اما نمی تواند زمان اولین واکسن ها را مشخص کند. وارد بوسنی و هرزگوین شد و همچنین مدت واکسیناسیون درصد رضایت بخشی از جمعیت چقدر طول می کشد.

تا به امروز ، بیش از 118000 مورد ویروس کرونا در بوسنی و هرزگوین گزارش شده است ، اما تخمین زده می شود که این تعداد بسیار بیشتر باشد و مقامات به دلیل عدم ساخت تامپون دیگر مورد انتقاد قرار گرفته اند. در بوسنی و هرزگوین ، منحنی موج دوم در حال سقوط است ، اگرچه اقدامات انجام شده برای مقابله با همه گیری از ضعیف ترین اقدامات در اروپا است. از زمان ابتلا به بیماری همه گیر در بوسنی و هرزگوین ، بیش از 4400 نفر در اثر بیماری کوید 19 جان خود را از دست داده اند.

برخی از شهرداری ها که از تأخیر در خرید واکسن ناامید شده اند ، تصمیم گرفته اند که واکسن های خود را تهیه کنند. مقامات در Zenica با نمایندگان Pfizer در مورد امکان خرید مستقیم واکسن از شرکت صحبت کردند ، در حالی که مقامات در سارایوو 10 میلیون یورو برای خرید واکسن اختصاص دادند.

شهروندان بوسنی و هرزگوین بیشترین امید را به واکسن های مورد تأیید اتحادیه اروپا دارند. دودیک با استفاده از دوستی خود با رئیس جمهور روسیه ورود واکسن های روسی را اعلام کرد ، اما نه او و نه دیگر رهبران سیاسی بوسنی و هرزگوین علاقه واقعی به واکسن روسیه نشان ندادند ، برخلاف رئیس جمهور صربستان که از دوستی وی سو advantage استفاده کرد. با رئیس جمهور چین برای خرید واکسن چینی.

علاوه بر مشکلات در خرید واکسن Covid 19 ، بوسنی و هرزگوین هنوز هم نیاز به رسیدگی به برخی از مسائل مربوط به حمل و نقل و ذخیره سازی واکسن ها دارد. موستار تنها شهری در فدراسیون BiH است که دارای یخچال برای نگهداری واکسن ها است. در این راستا ، مقامات بوسنی و هرزگوین روی کمک سازمانهای بین المللی حساب کرده اند و یونیسف قول داده است تعدادی یخچال بزرگ صنعتی مناسب برای ذخیره واکسن در اختیار بوسنی و هرزگوین قرار دهد.

مقامات فدراسیون BiH اخیراً از طرحی برای واکسیناسیون جمعیت رونمایی کرده اند ، اما اجرای آن ممکن است دشوارتر از حد انتظار باشد. تجربه سایر کشورها نشان می دهد که یک اداره دولتی منظم و بخش فناوری اطلاعات برای یک فعالیت واکسیناسیون سریع و موثر بسیار مهم است. و بوسنی و هرزگوین در هر دو جبهه عقب است. یک دولت منسوخ ممکن است فعالیت واکسیناسیون را به تأخیر بیندازد یا آن را بی اثر کند. مقامات بهداشتی یک منطقه به اطلاعات یا هرگونه تخصص در زمینه بهداشت منطقه دیگر دسترسی ندارند. در بوسنی و هرزگوین ، دیجیتالی شدن مراقبت های بهداشتی بسیار کند است. این پروژه که سالها پیش با هدف معرفی کارتهای الکترونیکی بهداشت آغاز شده است ، هنوز در سارایوو تکمیل نشده است.

مقامات اعلام کرده اند که با شروع کار واکسیناسیون ، واکسیناسیون اجباری نخواهد بود. این ممکن است مانع دیگری برای دستیابی به مصونیت گله باشد. طبق تحقیقات اخیر از نظر نگرش نسبت به نظریه های توطئه در بالکان غربی ، که توسط گروه مشاوره سیاست بالکان در اروپا (BiEPAG) انجام شده است ، بوسنی و هرزگوین از نظر تعداد افرادی که به طور حتم یا بعید واکسیناسیون می شوند ، در بین کشورها رتبه اول را دارد. در حقیقت ، بیش از نیمی از نظرسنجی ها در بوسنی و هرزگوین اظهار داشتند که قصد واکسیناسیون ندارند.

امسال OBCT 20 سال را جشن می گیرد. به ما در ادامه سفر کمک کنید ، و در نزدیکی جامعه خود باشید که شامل خبرنگاران ، فعالان جامعه مدنی ، محققان دانشگاه ، دانشجویان ، مسافران ، تماشاگران و همه خوانندگان ما است. مشترک شدن در OBCT!

نظرات ، تا آنجا که ممکن است ، توسط کارکنان ما قبل از اعلام عمومی بررسی می شود. زمان مورد نیاز برای این عملیات ممکن است متفاوت باشد. به خط مشی ما بروید

نظرات وبلاگ طراحی شده توسطدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *