بسته بندی پلاستیکی: اروپا / اروپا / مناطق / خانه را به اندازه کافی بازیافت نمی کند


بخش آلوده رودخانه در بوسنی و هرزگوین (© JRP Studio / Shutterstock)

بخش رودخانه آلوده در بوسنی و هرزگوین (© JRP Studio/ شاتر استوک)


تصفیه پسماند منطقه ای است که در آن – دیوان محاسبات اروپا تأکید می کند – جرایم سازمان یافته غالباً فعالیت می کند و قانونی ، یا غیر قانونی ، آن را در اروپا و در جهت غرب – شرق می بیند. در این مطالعه Edjnet ، مسئله بازیافت پلاستیک

(در اصل منتشر شده است گزینه های اقتصادی )

با توجه به الف گزارش از دادگاه حسابرسان اروپا ، اتحادیه اروپا باید با مدیریت پسماندهای پلاستیکی خود مقابله کند: شروع با م componentلفه اصلی آن ، بسته بندی. تولید زباله های پلاستیکی همچنان در حال رشد است: سال گذشته به حدود 18 میلیون تن رسید. از این تعداد ، 60 درصد بسته بندی است.

مدیریت این زباله ها برای اپراتورهای اروپایی بسیار پیچیده است. از اول ژانویه 2021 ، اصلاحیه کنوانسیون بازل در مورد صادرات مواد زائد خطرناک که در ماه مه 2019 تصویب شد ، لازم الاجرا می شود. تاکنون بیشتر مواد پلاستیکی در لیست زباله های غیر خطرناک ، به اصطلاح لیست “سبز”. “با این حال ، از ژانویه ، فقط مواد غیر قابل بازیافت غیر قابل آلودگی ، از قبل تصفیه شده ، بدون هیچگونه اجزای غیر قابل بازیافت و که تحت آماده سازی محیطی برای بازیافت فوری قرار گرفته اند ، می توانند در این لیست قرار گیرند.

صادرات زباله

این تغییر صادرات پلاستیک اروپا برای بازیافت به آسیا را حتی دشوارتر خواهد کرد. صادرات در حال حاضر نسبت به سال 2016 که چین شروع به بستن بازار خود کرده بود ، نصف شده است ، این روند قبلاً به پایان رسیده است. این قدرت بزرگ دیگر نمی خواست “محل دفن زباله جهان” باشد و استانداردهای خود را در مورد کیفیت مواد وارداتی برای بازیافت وارد می کند. علاوه بر این ، راهی برای تنظیم جریان ها و جا گذاشتن برای تصفیه زباله های پلاستیکی خودشان. نتیجه: صادرات اروپا به کشورهای کم تقاضا (عمدتاً مالزی و ترکیه) انجام شد. اما با لازم الاجرا شدن اصلاحیه کنوانسیون بازل در ژانویه آینده ، این فرصت ها نیز کاهش می یابد.

از دست دادن بازار چین در سال 2017-2018 ، و سپس محدودیت های احتمالی آغاز شده در سال 2021 با سرکوب تشویق شده توسط کنوانسیون بازل ، دستیابی به اهداف جدید تعیین شده توسط اتحادیه اروپا را بیشتر پیچیده می کند. در حقیقت ، اتحادیه دستورالعمل بسته بندی و مواد زائد بسته بندی را در سال 2018 تجدید نظر کرده و اکنون هدف دستیابی به نرخ بازیافت بسته بندی های پلاستیکی 50٪ تا سال 2025 و 55٪ تا سال 2030 است. این هدف را زودتر تعیین کرد (22.5٪ تا سال 2008) به دست آمده و بسیار فراتر رفته است. امروزه ، اروپا به عنوان یک کل 41 درصد بازیافت زباله های بسته بندی پلاستیکی خود را دارد.

اما اگر اتحادیه اروپا به این سطح رسیده باشد ، که هنوز هم در مقایسه با سایر مواد متوسط ​​باقی مانده است (شیشه 73 درصد بازیافت می شود ، بسته بندی فلز 76 درصد ، کاغذ و مقوا 83 درصد) ، این بیشتر به دلیل صادرات آن است. همانطور که دیوان محاسبات اروپا اشاره کرد ، “صادرات زباله های بسته بندی پلاستیکی به خارج از اتحادیه اروپا یک سوم نرخ بازیافت گزارش شده برای کل اتحادیه اروپا در سال 2017 را تشکیل می داد.”

خطر دامپینگ غیرقانونی

اگرچه امروزه بیش از هر زمان دیگری محدود است ، بنابراین صادرات سهم قابل توجهی در دستیابی به اهداف دارد ، که همچنین به سمت بالا تجدید نظر شده است. مشکل دیگری نیز به این مسئله اضافه می شود: عدم کنترل این صادرات ، هم از کشور مقصد و هم به کشور مقصد. طبق استانداردهای اروپا ، زباله های صادر شده برای بازیافت باید در کشور مقصد مطابق با همان استانداردهای زیست محیطی اروپا رفتار شود. در عمل ، این قانون کاملاً رعایت نشده است. پس از به دست آوردن سازمانهای مافیایی ، ضایعات را می توان در طبیعت رها کرد و یا در اقیانوس ها خاتمه یافت ، و فاکتورهای ساختگی را فاکتور گرفت.

دولتهای اروپایی طبق تعریف ، هیچ قدرت نظارتی در کشورهای ثالث ندارند و کارآفرینان اروپایی که از نظر تئوری مقید به “مسئولیت تولید کننده گسترده” خواهند بود ، به ندرت بررسی می کنند که اتلاف در کشور وارد شده چیست. دادگاه نوشت: “بنابراین ، ضمانت های بازیافت زباله در خارج از اتحادیه اروپا ضعیف است و خطر فعالیت های غیرقانونی زیاد است” ، بر این اساس “دفع زباله غیرقانونی یکی از سودآورترین بازارهای جنایی در جهان است ، قاچاق مواد مخدر و تجارت غیرقانونی اسلحه ، به دلیل خطر آزار و اذیت پایین و سطح پایین تحریم ها. ” به نقل از همان دیوان محاسبات ، پروژه تحقیقاتی اروپا بلوک زباله در سال 2017 تخمین زده شده است که 13٪ زباله های غیر خطرناک در زنجیره های تأمین غیرقانونی ناپدید می شوند – سهمی که برای پسماندهای خطرناک به 33٪ می رسد.

تأثیر استانداردهای جدید

صادرات تنها مانع در راه رسیدن به اهداف بازیافت جدید اروپا نیست که از نظر قانونی الزام آور هستند. تجدیدنظر در دستورالعمل بسته بندی اروپا در سال 2018 ، قوانین حسابداری سختگیرانه و هماهنگ تری را برای کشورهای عضو اعمال کرده است که از سال 2020 شروع می شود. تاکنون ، هر کشور حاشیه خاصی را در مورد این موضوع داشته است ، که منجر به تفاوت عمده ای در روش های محاسبه شده است. به عنوان مثال ، مقادیر پلاستیک اعلام شده “بازیافت” را می توان در مراحل مختلف جمع آوری ، فرآیند مرتب سازی و بازیافت اندازه گیری کرد. علاوه بر این ، همانطور که دیوان محاسبات کشور اشاره کرد ، روشهای راستی آزمایی سطح کیفیت بسیار ناهمواری را نشان می دهد و در صورت ارائه اطلاعات نادرست ، کسی در معرض خطر نیست. به طور خلاصه ، آمار فعلی اروپا باید با مقداری نمک گرفته شود.

قوانین جدید محاسباتی که از سال جاری اعمال می شود ، تصویر واقع بینانه تری را ارائه می دهد ، همانطور که در آمار از سال 2022 نشان داده می شود. کارشناسان صنعت تخمین می زنند که قوانین جدید منجر به سقوط شدید در سطوح بازیافت در کشورهای عضو خواهد شد. در مقیاس اروپایی ، نرخ فعلی 41٪ ممکن است به 30٪ کاهش یابد ، و اروپا را ده سال به عقب برگرداند.

اقدام لازم است

بین گزارش های دقیق تر و محدودیت های صادراتی ، دستیابی به هدف 50 درصد بازیافت در پنج سال ، به ویژه برای کشورهای با تأخیر دشوار خواهد بود. بنابراین برای اتحادیه اروپا ضروری است که ظرفیت تصفیه زباله خود را افزایش دهد ، که در حال حاضر کافی نیست ، هم از طریق تلاش در سطح ملی و همبستگی بیشتر بین کشورهای عضو در این مورد. اگر این سرمایه گذاری ها انجام نشود ، مجالی برای کانال های غیرقانونی تصفیه زباله وجود خواهد داشت. گزارش دیوان محاسبات کشور به وضوح در مورد افزایش خطر فعالیت مجرمانه هشدار می دهد.

با این حال ، همانطور که قضات اروپایی به یاد می آورند ، برای افزایش میزان بازیافت ، سرمایه گذاری در زنجیره های جمع آوری و واحدهای فرآوری کافی نیست: ما نیز باید در هر دو طرف عمل کنیم. در پایین دست ، تهیه محل های بازیافت مواد ضروری است. امروزه ، ظرفیت تولید پلاستیک های بازیافتی بسیار بیشتر از ظرفیت جذب بازار است. طبق دیوان محاسبات کشور ، سالانه 4 میلیون تن پلاستیک بازیافتی در اتحادیه اروپا استفاده می شود ، در حالی که کمیسیون اروپا قصد دارد در سال 2025 تحت “اتحاد برای پلاستیک های دایره ای” که تقریباً سطح فعلی بازیافت است ، به 10 میلیون تن برسد. . طبق گفته های پلاستیک اروپا ، اتحادیه شرکت های بخش ، در سال 2018 29.1 میلیون تن زباله پلاستیکی (بدون در نظر گرفتن نوع) جمع آوری شد که 32 درصد آن برای بازیافت ، 43 درصد انرژی ارزش سنجی (سوزاندن) و 25 درصد زباله زباله بود.

مشکل مالیات بسته بندی

در انتهای دیگر زنجیره تامین ، قابلیت بازیافت بسته بندی های پلاستیکی باید بهبود یابد. از این نظر ، دادگاه کمبودهای سازوکار Rep ، “مسئولیت تولید کننده طولانی مدت” را برجسته می کند. بر اساس این سیستم ، صنایع بسته بندی با توجه به اصل “آلوده کننده پرداخت می کند” ، هزینه درمان پایان عمر محصولات خود را پرداخت می کنند ، که در نهایت بر قیمت پرداخت شده توسط مصرف کنندگان تأثیر می گذارد. با این حال ، همانطور که اعمال می شود ، نماینده لزوماً بهترین روش ها را ترجیح نمی دهد. در بیشتر موارد ، میزان مالیات پرداخت شده توسط پیمانکار به عنوان تابعی از وزن محاسبه می شود و این امر باعث می شود تا بسته بندی سبک شود تا هزینه ها محدود شود. بنابراین وزن متوسط ​​یک بطری نیم لیتری پلی اتیلن ترفتالات (PET) از 24 گرم در سال 1990 به 9.5 گرم در سال 2013 افزایش یافته است. اما ، همانطور که دادگاه اشاره کرد ، این اعمال شامل اصلاح بطری های چند لایه و استفاده از پلاستیک های مختلف است. موادی که بازیافت را دشوار می کنند.

برخی از کشورها ، مانند هلند ، تعدیل مالیات را با توجه به قابلیت بازیافت اعمال می کنند ، اما این اقدامات ابتکاری جداگانه است. اصلاحیه دستورالعمل بسته بندی در سال 2018 ، تعدیل محیط زیست مالیات بسته بندی را پیش بینی می کند که باید در همه کشورهای عضو اعمال شود. باید دید که این هماهنگی از بالا چه نتیجه ای خواهد داشت.

با این حال ، پیشرفت لازم در رابطه با بازیافت بسته بندی های پلاستیکی نباید باعث شود ما فوریت کاهش استفاده و تولید آن را فراموش کنیم. حتی اگر از این منظر اروپاییان با 32 کیلوگرم زباله بسته بندی پلاستیکی 45 کیلوگرم در خارج از کشور از فضیلت بیشتری برخوردار باشند ، این واقعیت همچنان باقی است که تأثیر قاره کهن شش برابر بیشتر از هندی (5 کیلوگرم) است. در هر سال سرانه). با وجود افزایش در بازیافت بسته بندی ، که از 5.5 میلیون تن در سال 2013 به 7 میلیون در سال 2017 افزایش یافت ، دفع این مواد توسط زباله سوز یا محل دفن زباله کاهش نیافت ، اما در حدود 9.5 میلیون تن در سال ثابت ماند. از بسته بندی های پلاستیکی ، اروپایی ها بیشتر و بیشتر از آنها استفاده می کنند.

نظرات ، تا آنجا که ممکن است ، توسط کارمندان ما قبل از علنی شدن بررسی می شود. زمان مورد نیاز برای این عملیات ممکن است متفاوت باشد. به خط مشی ما بروید

نظرات وبلاگ طراحی شده توسطدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *