بالکان غربی: بایدن ایالات متحده را به اتحادیه اروپا / بالکان / مناطق / خانه نزدیک می کند


جو بایدن ، رئیس جمهور جدید ایالات متحده - © Christos S / Shuttestock

جو بایدن ، رئیس جمهور جدید ایالات متحده – © Christos S / Shuttestock


ورود دولت جدید به واشنگتن بیش از هر چیز به معنای نزدیک شدن بین ایالات متحده و اتحادیه اروپا است. بالکان غربی و بازسازی اقیانوس اطلس در مطالعه ما

پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در 3 نوامبر توسط بسیاری از رهبران در بالکان غربی به عنوان گامی در جهت تقویت روابط با ایالات متحده مورد ستایش قرار گرفت ، در حالی که دیگران – عمدتا رئیس جمهور صربستان ووچیچ – سردتر بودند. بایدن در تجربه بالکان چیز تازه ای نیست و – در طول فعالیت سیاسی بسیار طولانی خود – حتی از مواضع شدید دریغ نکرد.

تجربه بایدن در بالکان

اولین دیدار بایدن از بالکان غربی به سال 1979 برمی گرددهنگامی که سناتور جوان آمریکایی در یوگسلاوی آن زمان با مارشال تیتو ملاقات کرد. با این حال ، بایدن در اوایل دهه 1990 پس از آغاز جنگ در بوسنی ، زمانی که وی یکی از اولین سیاستمداران غربی بود که از استراتژی “بلند کردن و ضربه” حمایت می کند (در ابتدا ترس از دخالت بیش از حد و خطرناک ایالات متحده با مشکل روبرو شد) به مسائل بالکان علاقه مند شد. در بالکان) ، برای حمایت نظامی از بوسنیایی ها ، ضمن تهدید بمباران صرب های بوسنیایی.

در طی جنگ 1999 کوزوو ، بایدن پس از توصیف میلوسوویچ به عنوان “جنایتکار لعنتی جنگ” در یک دیدار حضوری ، از بمباران میلوسویچ در ناتو در یوگسلاوی حمایت کرد. با این حال ، خود بایدن سال ها بعد ، در سال 2016 ، و اولین سیاستمدار برجسته آمریکایی بود به ملت صربستان تسلیت می گوید دقیقاً به دلیل بمب گذاری های سال 1999.

با توجه به تجربه چندین ساله خود در این زمینه – ابتدا به عنوان سناتور ، سپس به عنوان عضو و رئیس کمیته روابط خارجی سنا – بایدن در طول هشت سال حضور در سمت معاون رئیس جمهور اوباما ، به عنوان نماینده مرجع دولت برای غرب ، در زمینه سیاست خارجی نیز کار کرد. بالکان بر خلاف آنچه بین سالهای 1990 و اوایل 2000 اتفاق افتاد ، با این حال ، استراتژی ایالات متحده برای بالکان غربی در آن سالها این بود که رهبری روابط دیپلماتیک را به دست متحدان اروپایی بسپارد. این اقدام توسط بسیاری در ایالات متحده به عنوان یک اشتباه توصیف شده است، زیرا بحران هویت که در سال های اخیر توسط اتحادیه اروپا تجربه شده بود ، روند ایجاد نهاد در سال های گذشته را کند می کرد.

میراث ترامپ

سپس انتخاب دونالد ترامپ ، که استراتژی ای را در سیاست خارجی و در بالکان غربی دنبال کرد ، تقریباً منحصراً بر منافع ملی تنگ (مطابق با ایده “ابتدا آمریکا”) و گاهاً شخصی دنبال کرد. همه اینها ، کنار گذاشتن رویکرد سنتی همکاری با اتحادیه اروپا است. نتیجه اصلی دیپلماسی ترامپ در منطقه توافق نامه های کوزوو – صربستان است که در سپتامبر 2020 در واشنگتن امضا شد: هدف اصلی این توافق نامه دستیابی به توافق در مورد عادی سازی اقتصادی بین دو کشور بود که برخی بندهای خاص را به آن اضافه کرد. و امید به تأثیر مثبت در مسائل سیاسی نیز هست. با توجه به ماتریس بین نژادی و سیاسی حاکم بر اختلافات صربستان و کوزوو ، نتیجه ای باورنکردنی.

به گفته برخی ناظران ، معاملات صرفاً برای احیای چهره ترامپ چند هفته قبل از انتخابات ریاست جمهوری انجام شده و بدین ترتیب موفقیت فوری اما زودگذر حاصل شده و به طور بالقوه خسارت بار است. در واقع ، ترامپ موقعیت ملی گرایانه ووچیچ نخست وزیر صربستان را تقویت کرده بدون اینکه وی را مجبور به امتیازات مهم کند ، کوزوو را بیشتر منزوی کرده و گفتگوی دوجانبه را که توسط اتحادیه اروپا تسهیل می شود ، به خطر اندازد. توافق نامه های واشنگتن ، که توسط دولت ترامپ با عجله به عنوان “موفقیت تاریخی” توصیف شد ، بلافاصله مشکلات جدی را در روند اجرا نشان داد ، و نکات کلیدی بدون پاسخ باقی مانده است ، مانند تعهد صربستان برای خرید فناوری 5G از چین یا انتقال سفارت اسرائیل به بیت المقدس .

فارین پالیسی ، یک مجله معتبر آمریکایی که با روابط بین الملل سروکار دارد ، او چند روز قبل از انتخابات ریاست جمهوری نوشت استراتژی های رئیس جمهور آمریكا به “شدیدترین وخیم شدن روابط از زمان پایان جنگ” در منطقه كمك كرده و باعث افزایش تنش ها می شود.

چالش های بایدن (و اتحادیه اروپا)

در مقاله دیگری فارین پالیسی پس از انتخابات ایالات متحده در 3 نوامبر منتشر کرد ، اذعان دارد که برای بایدن آسان خواهد بود که از همان اشتباهات ترامپ جلوگیری کند ، اما نه از اشتباهات دولت اوباما ، که – همانطور که قبلا ذکر کردیم – دولت را ترک کرد. موضوعات در دست اتحادیه اروپا است. دولت جدید می خواهد با از سرگیری همکاری نزدیک با متحدان سنتی ، ایالات متحده را برای بازی در نقش اصلی در صحنه بین المللی بازگرداند. بنابراین بسیار محتمل است که بازگشت بایدن به کاخ سفید به معنای نزدیک شدن قابل توجه با اتحادیه اروپا باشد و منطقه بالکان یکی از بسیاری از بسترهای آزمایش برای آزمایش کار اتحادیه احیا شده باشد.

در مقایسه با ترامپ ، استراتژی کلان بایدن در سیاست خارجی و بالکان غربی بیشتر بر اهداف بلند مدت متمرکز خواهد بود ، مانند مبارزه با تضاد منافع ، پول کثیف و فساد برای محافظت از نهادهای دموکراتیک و برای اطمینان از ثبات برای کشورهایی که به آن نیاز دارند اتحادیه اروپا نیز اهداف مشابهی دارد ، یا جایگزین – برای یک بزرگ شدن احتمالی ، که در آن ، کشورهای اروپایی در سال های اخیر شک و تردید فزاینده ای را ابراز کرده اند.

یکی از موضوعات اصلی که باید به آن پرداخته شود ، بودجه اختصاص یافته به اقتصاد کشورهای بالکان است. در حقیقت ، بودجه هنگفتی هم به صورت کمک اقتصادی از صندوق بین المللی پول و هم وجوه قبل از الحاق اتحادیه اروپا که در اکتبر گذشته 9 میلیارد یورو اختصاص داده است برای توسعه و نوسازی اقتصادهای منطقه نیز با هدف حمایت از انتقال اکولوژیکی.

9 میلیارد اتحادیه اروپا همزمان با یک استراتژی برای پیشبرد منطقه به اصطلاح “مینی شینگن” که در آینده باید امکان تبادل آزادانه مردم و کالاها را بین صربستان ، آلبانی ، مقدونیه شمالی و کوزوو فراهم کند ، همگام است. این توافق نامه توسط ایالات متحده و اتحادیه اروپا به عنوان یک فرصت اضافی برای توسعه اقتصاد کشورهای بالکان غربی ، بدون نیاز به استقبال از آنها در اتحادیه اروپا ، دیده می شود ، اما در عین حال آنها را از نفوذ خارجی خارج می کند ، برای کشورهای غربی نامطلوب است از این قبیل. از چین و روسیه. بنابراین بسیار احتمال دارد که دولت بایدن به کار خود در زمینه اجرای آن ادامه دهد.

موضوعات اصلی که قدرت های غربی در بالکان بر روی آنها بازی می کنند دو مسئله است: مذاکرات بین صربستان و کوزوو و تقابل نفوذ چین و روسیه در منطقه. اول ، اهداف پشت سر هم ایالات متحده و اتحادیه اروپا ترویج انتقال مسالمت آمیز در آستانه انتخابات 14 فوریه در کوزوو ، ادامه فشار بر ووچیچ برای مجبور کردن وی برای به رسمیت شناختن استقلال کوزوو بدون مبادله ارضی و حذف صربستان با چینی ها خواهد بود. و نفوذ روسیه ارائه یک گزینه معتبر آتلانتیک.

در حقیقت ، چین و روسیه در سال های اخیر تلاش کرده اند تا خلا left اتحادیه اروپا و ایالات متحده را پر کنند و نفوذ خود را در منطقه گسترش دهند. چین برای دستیابی به اهداف جهانی خود ، بالکان را به عنوان یک منطقه استراتژیک در اروپا متمرکز کرده است ، در حالی که روسیه برای مهار اتحادیه اروپا آنها را استراتژیک می داند. قانونی است که فکر کنیم – حداقل در آینده بسیار نزدیک – بایدن تمام اقدامات معرفی شده توسط ترامپ برای مقابله با نیروهای خارجی را رد نمی کند ، مانند تلاش برای جلوگیری از سرمایه گذاری چین در شبکه 5G.

از طرف روسیه ، هدف این خواهد بود كه كشورهای بالكان به منابع انرژی پیشنهادی پوتین كمتر وابسته شوند و در عین حال آنها را در برنامه های انتقال محیط زیست كه توسط اتحادیه اروپا اعمال می شود ، و همچنین برای بایدن ، گنجانده شود. اولویت مطلق در سراسر جهان. در واقع ، سرمایه گذاری اقتصادی اتحادیه اروپا بر توسعه منطقه از منظر سبز متمرکز است و ایالات متحده قادر خواهد بود نقشی اساسی در اطمینان از اجرای م effectiveثر آن بازی کند.

اعتبار برای بازیابی

با این حال ، بایدن در ماه های نخست ریاست جمهوری خود با دو چالش عمده داخلی روبرو خواهد شد که می تواند اقدامات ایالات متحده را در سیاست خارجی کند کند: بحران همه گیر کوید -19 و قطب سیاسی داخلی که با محاصره پایتخت تشدید می شود. 6 ژانویه گذشته با این حال ، تجربه رئیس جمهور جدید بالکان و انتصاب سامانتا پاور (گزارشگر نظامی برنده جایزه یوگسلاوی در دهه 1990 و نماینده دائمی سابق آمریکا در سازمان ملل) به عنوان رئیس آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده ، اما بیشتر در برابر اقدامات ایالات متحده در منطقه باز است.

بازیابی شهرت آمریکا در صحنه بین الملل پس از چهار سال سیاست خارجی “ابتدا آمریکا” کار آسانی نخواهد بود ، بلکه به این دلیل که در این بین ارقام روی صفحه شطرنج بین المللی تغییر کرده اند ، در حالی که تعادل سهام بسیار شکننده است. در بالکان غربی ، بایدن باید بتواند در همکاری نزدیک با رهبران اروپایی یک استراتژی م effectiveثر تدوین کند و بیش از هر چیز به جهانیان نشان دهد که اتحاد ماوراlantالنهر همچنان می تواند کار کند و نتایج مثبتی برای همه به بار آورد.

امسال OBCT 20 سال را جشن می گیرد. به ما در ادامه سفر کمک کنید ، و در نزدیکی جامعه خود باشید که شامل خبرنگاران ، فعالان جامعه مدنی ، محققان دانشگاه ، دانشجویان ، مسافران ، تماشاگران و همه خوانندگان ما است. مشترک شدن در OBCT!

نظرات قبل از انتشار توسط کارکنان ما تا آنجا که ممکن است بررسی می شود. زمان مورد نیاز برای این عملیات ممکن است متفاوت باشد. به خط مشی ما بروید

نظرات وبلاگ طراحی شده توسطدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *