انتخابات جدید در کوزوو ، ثبات به عنوان یک کیمرا / کوزوو / مناطق / خانه باقی مانده است


صندوق رأی با درج دستی رأی در صندوق رأی ، پس زمینه پرچم کوزوو (عکس © vepar5 / Shutterstock)

(عکس © vepar5 / Shutterstock)


کوزوو بار دیگر در انتخابات زودهنگام شرکت می کند و مجدداً بر بی ثباتی عمیق سیاسی تأکید می کند که خطر ایجاد پیامدهای منفی را دارد ، به ویژه در همه گیر شدن همه گیر. نظرسنجی های اولیه محبوبیت زیادی به Vetëvendosje داد

کوزوو برای پنجمین بار از زمان استقلال 13 سال پیش در انتخابات زودهنگام شرکت می کند و بار دیگر در تلاش است تا به ثبات سیاسی و اقتصادی که بشدت به آن احتیاج دارد دست یابد ، به ویژه در طی یک بیماری همه گیر. در ژانویه ، پس از آنكه دادگاه قانون اساسی كوزوو انتخاب دولت آدالله هوتی را غیرقانونی اعلام كرد ، ویووسا عثمانی رئیس جمهور موقت ، پارلمان را منحل كرد و به كمسیون انتخابات دستور داد تا برای انتخابات جدید در 14 فوریه آماده شود.

بریزیلدا کاسیو فقط 22 سال دارد اما قبلاً در سه انتخابات رأی داده است. وی به OBCT گفت: “من برای اولین بار در سال 2017 ، سپس در سال 2019 و در حال حاضر در سال 2021 رأی دادم” ، و افزود که رای گیری اغلب به کوزوو کمک نمی کند تا به ثبات و پیشرفت دست یابد.

“برزیلدا” ، که این زبان را مطالعه می کند ، گفت: “زمان می گذرد ، اما ما انتظار نداریم که هر چیزی سریعاً به سمت بهتر تغییر کند. بیشتر تصمیمات گرفته شده توسط سیاستمداران بر اساس منافع سیاسی خودخواهانه است و با هدف بهبود رفاه مردم نیست.” و ادبیات آلمانی از دانشگاه پریشتینا.

مشکلات جدید ، راه حل های قدیمی

از آنچه در طول مبارزات انتخاباتی دیدیم ، کارشناسان سیاسی و اقتصادی در کوزوو احزاب را برای رسیدگی به مشکلات اقتصادی و اجتماعی زندگی روزمره ، مانند دریافت واکسن علیه Covid-19 و مبارزه با فساد ، آماده نمی دانند.

“هیچ حزبی راه حلهایی برای مشکلات اجتماعی و اقتصادی کوزوو ارائه نمی دهد. آنچه اکنون می شنویم تکرار پرهیز از مبارزات انتخاباتی قبلی است. برای مشکلات جدید و پیچیده ، به ویژه از نظر تأثیر اقتصادی ، راه حل های قدیمی و ناموفق به ما ارائه می شود.” دوبرونا ، رئیس ابتکار اقتصادی برای کوزوو ، یک سازمان غیر انتفاعی مستقر در وین ، به OBCT گفت.

به گفته این کارشناس ، ثبات سیاسی اکنون بیش از هر زمان دیگری ضروری است ، زیرا کوزوو از سال 1999 یکی از جدی ترین و گسترده ترین بحران ها را تجربه کرده است. دوبرونا افزود: “پیش بینی می شود که رکود اقتصادی تا سال 2020 حدود 8٪ باشد.”

داردان ولیا ، فعال سیاست عمومی ، از نخبگان سیاسی کوزوو به دلیل ساختن انتخابات به ابزاری ساده برای تأمین قدرت انتقاد کرده است. ویلیا به OBCT گفت: “چنین انتخابات مکرر در خدمت احزاب و بدون فرصت واقعی برای تغییر ، آسیب جدی به توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور وارد کرده است.”

سربزه حاجیادج ، سردبیر رادیو و تلویزیون عمومی ، خاطرنشان کرد که بار دیگر “وعده های مبارزه شدید با جرم و فساد بر مبارزات انتخاباتی قبل از انتخابات پارلمانی تسلط دارد ، اما یافتن جزئیات این برنامه ها دشوار است.”

مهمترین مسئله یافتن واکسنها علیه Covid-19 است ، اما در عوض دولت در طول مبارزات انتخاباتی محدودیت های ضد همه گیری را کاهش داد ، زیرا بسیاری از کشورهای اروپایی محاصره جدیدی را اعمال کردند و چندین کشور همسایه واکسیناسیون جمعیت را آغاز کردند.

علاوه بر این ، برخی از احزاب سیاسی بدون پیروی از توصیه های اساسی مانند ماسک و فاصله ، تظاهرات گسترده ای در انتخابات با ده ها هوادار برگزار می کنند و آنها را در فیس بوک و سایر رسانه های اجتماعی به اشتراک می گذارند.

اگرچه تعهدات سیاسی عمدتا مربوط به گفتگوهای پریشتینا و بلگراد وجود دارد ، اما به گفته کویتیم دوبرونا ، اولویت کوزوو اکنون واکسیناسیون و شروع سریع واکسیناسیون گسترده است ، خصوصاً از آنجا که “جهش های جدید در ویروس احتمالاً همه گیر شدن بیماری همه گیر است. برخی از متغیرهای مهم و بسیار نامطمئن وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرند ، از جمله بن بست سیاسی. “

قول ، قول …

هرچقدر که غیرواقعی به نظر برسد ، کشورها طی چند سال آینده وعده میلیاردها یورو سرمایه گذاری می دهند. Fiknete Betja ، استاد دانشگاه در اقتصاد ، به ما یادآوری می کند که انزوا باعث تشدید بحران اقتصادی کشور شده است و برای کسب و کارها در سال 2020 زیان تا 1 میلیارد یورو دارد.

در نتیجه ، بیجا افزود ، بیش از 70،000 شغل از سال گذشته از بین رفته است. برخی از احزاب سیاسی مانند اتحادیه دموکراتیک کوزوو (LDK) و اتحاد برای آینده کوزوو (AAK) قول داده اند تا هفت میلیارد یورو در اقتصاد کوزوو سرمایه گذاری کنند ، بدون اینکه توضیح دهند که این پول را از کجا می آورند.

“آنها هیچ برنامه یا جزئیاتی در مورد محل استقرار این وجوه ارائه نداده اند. شناخته شده است که بدهی کشور به بیش از 1.5 میلیارد یورو یا حدود 22٪ از تولید ناخالص داخلی رسیده است و افزایش بدهی عمومی یک راه حل نیست. بدهی عمومی” این است وی گفت: به دلیل تأثیر منفی همه گیر بر اقتصاد کوزوو و برنامه های دولت برای تأمین کسری بودجه حدود 6.5٪ از طریق هزینه های جدید دولتی ، احتمالاً در آینده به رشد ادامه خواهد داد. ” بایت در OBCT.

مشکلات احزاب

علاوه بر مشکلات اقتصادی ناشی از همه گیری ، اکثر احزاب اصلی سیاسی در این مبارزات انتخاباتی با مشکلات خود دست و پنجه نرم می کنند. نخست وزیر پیشین آلبین کورتی ، رهبر حزب اصلی Vetevendose ، به دلیل همان حکم دادگاه قانون اساسی که اعتبار دولت هوتی را فاقد اعتبار کرد ، از انتخابات آینده اخراج شد: کسی که در سه سال گذشته محکوم شود نمی تواند در مجلس نامزد شود. کورتی ، که در سال 2018 به دلیل استفاده از گاز اشک آور و سایر اقدامات خشونت آمیز برای ایجاد اخلال در جلسه پارلمان محکوم شد ، همچنان نامزد نخست وزیری Vetëvendosje است.

اتحادیه دموکراتیک کوزوو (LDK) و حزب دموکرات کوزوو (PDK) مشکلات مشابهی دارند. اولین انشعاب پس از ویوسا عثمانی ، نامزد سابق نخست وزیری در سال 2019 ، اکنون لیست سیاسی مستقل خود را پس از درگیری با رهبری حزب تنظیم کرده است. دومین بار برای اولین بار بدون رهبران تاریخی خود ، هاشم تاچی رئیس جمهور سابق و کادری وسلی ، رئیس سابق ، در حال حاضر به اتهام جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت توسط اتاق های ویژه در لاهه برگزار می شود.

با توجه به شرایط و طبق آخرین نظرسنجی ها ، Vetëvendosje با برتری قابل توجهی نسبت به حزب دوم که به نظر می رسد PDK باشد ، شانس جدی پیروزی در انتخابات را دارد.

به گفته سربزه حاجیایی ، صرف نظر از نتایج نهایی ، چالش واقعی برای برندگان تشکیل ائتلافی با پشتیبانی از یک دولت پایدار خواهد بود. بنابراین مشخص نیست که آیا انتخابات زودهنگام جدید راه حل هایی برای بحران های همه گیر و سیاسی که بیش از یک سال است کوزوو تجربه می کند ارائه می دهد. حجیج در پایان گفت: “نگرانی اصلی همچنان این است كه حزب اول مجبور خواهد شد فرصت های دشوار ائتلاف را بررسی كند.”

نظرات ، تا آنجا که ممکن است ، توسط کارمندان ما قبل از علنی شدن بررسی می شود. زمان مورد نیاز برای این عملیات ممکن است متفاوت باشد. به خط مشی ما بروید

نظرات وبلاگ طراحی شده توسطدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *