اعضای پارلمان اروپا ، مهاجران و پلیس کرواسی: تنش در مرز کرواسی و بوسنی / کرواسی / مناطق / خانه


اعضای پارلمان اروپا در مرز با پلیس کرواسی (عکس © N. Scavo)

اعضای پارلمان اروپا در مرز با پلیس کرواسی (عکس © N. Scavo)


روز شنبه (30 ژانویه) در مرز کرواسی و بوسنی و هرزگوین ، پلیس کرواسی گروهی از اعضای پارلمان اروپا در ایتالیا را مسدود کرد. داستانی که تأکید می کند چقدر شرایط انفجاری است و چقدر راه حل فقط می تواند اروپایی باشد

“این تازه ترین تحریکات تحریک آمیز علیه پلیس کرواسی در حین انجام وظیفه است.” وزیر کشور کرواسی ، داور بوژینوویچ ، نظر داد بنابراین حادثه ای که امروز شنبه در مرز کرواسی و بوسنی و هرزگوین رخ داد ، جایی که چهار نماینده اروپا در مجلس ایتالیا هنگام بازدید از منطقه اطراف بجنا ، منطقه ای که در آن اخبار غیرقانونی و اعمال خشونت آمیز غیرقانونی گزارش شده بود ، توسط پلیس کرواسی مسدود شد. ماهها علیه مهاجران که توسط پلیس در زاگرب انجام شده است.

بوزینوویچ با اشاره به مأموریتی که توسط اعضای پارلمان اروپا پیترو بارتولو ، الساندرا مورتی ، پیر فرانچسکو مایورتینو و براندو بنیف (همه با S&D) از طریق سفیر کرواسی در رم سازماندهی شده اند ، ادامه داد: “این یک هیئت رسمی نبود ، بلکه یک سفر خصوصی بود.” صبح روز شنبه پس از چندین جلسه در زاگرب (از جمله بازدید از مرکز پناهندگی Porin ) ، چهار معاون – با همراهی سه روزنامه نگار – برای نظارت بر ایست بازرسی بین دو کشور ، به مرز کرواسی و بوسنی و سپس به منطقه بوینا ، در شرق ولیکا کلادونا حرکت کرده بودند.

کمپو دی لیپا (عکس © IPSIA)

کمپو دی لیپا (عکس © IPSIA)

فیلم های منتشر شده توسط روزنامه آینده و توسط صفحه طرفداران آنها این دنباله را بازگو می کنند ، مداخله ناگهانی پلیس کرواسی که راه را برای نمایندگان مجلس مسدود کرد و آنها را از بازرسی مرز بازداشت. رئیس پلیس مرزی شنبه شب در یک کنفرانس خبری گفت: “پلیس 200 متر از مرز را متوقف كرد و به آنها گفت كه نمی توانند از مرز به طور غیرقانونی عبور كنند. هفت افسر پلیس راه آنها را بستند.” زوران نیکنو ، به گفته وی “در آن لحظه حتی مهاجران می خواستند از مرز عبور کنند (از بوسنی ، ویراستار)

برای جلوگیری از بازدید نمایندگان پارلمان اروپا برای ورود مهاجران به کرواسی ، مقامات زاگرب تصمیم گرفته اند که ماموریت این گروه را به حالت تعلیق درآورند. “ما به آنها پیشنهاد دادیم (به اعضا ، ویراستار) به جای دیگری در مرز نگاه کنند ، اما آنها نپذیرفتند. سپس آنها به بوسنی و هرزگوین رفتند ، “نیكنو نتیجه گیری كرد در حالی كه بوژینوویچ به مخالفان حمله كرد ، به ویژه بیلیانا بورزان ، نماینده پارلمان اروپا كروات ، كه به گفته وزیر به جای” منافع ملی كرواسی “از دفاع از همتای پارلمان خود مقصر بود.

تحریک پائولا ال.

چه چیزی در این داستان واقعیت دارد و آنچه در روز یکشنبه در مرز کرواسی و بوسنی رخ داده است؟ در حقیقت ، به نظر می رسد تلاشی برای عبور از مرز دقیقاً هنگام بازدید نمایندگان پارلمان اروپا صورت گرفته است. و این یک پدیده خودجوش نیست ، بلکه یک پدیده سازمان یافته است. دیروز پورتال کروات تلگرام در واقع ، وی فاش كرد كه یك روزنامه نگار ایتالیایی ، پائولا ال. ، سعی دارد روز شنبه از بوسنی و هرزگوین به كرواسی عبور كند و 11 مهاجر را با خود ببرد تا “به نمایندگان پارلمان اروپا واکنش پلیس كرواسی نشان دهد”.

این اظهارات توسط افسر پلیس مرزی بوسنی (GP BIH) Svevlad Hoffman صورت گرفت ، وی گفت که “این روزنامه نگار از ماموران GP BIH خواست تا اجازه دهند گروهی از مهاجران به طور غیرقانونی وارد کرواسی شوند تا اعضای پارلمان اروپا بتوانند نحوه برخورد پلیس کرواسی با آنها را ببینند”. بوسنی همچنین گفت که وی با روزنامه نگاران هیئت نمایندگان پارلمان اروپا در ارتباط است (از این رو شاید اتهام “تحریک” توسط وزیر بوزینوویچ علیه کل هیئت باشد). هافمن روز گذشته به مطبوعات کرواسی گفت تحقیقات هنوز ادامه دارد و این شکایت از زن امکان پذیر است

“ما توجه را از خشونت منحرف نمی کنیم”

سه روز پس از حوادث روز شنبه ، جو تلخی وجود دارد مرکز مطالعات صلح (CMS) ، یکی از فعال ترین سازمان های غیردولتی در کرواسی در حمایت از مهاجران و پناهجویان. حوادث روز شنبه در واقع به خطر انداختن یک پروسه طولانی گزارش و افزایش آگاهی است. مادالنا آون به گفت: “با این حال ، ما نباید توجه خود را از مسئله بزرگتر منحرف كنیم: خشونتی كه مهاجران و پناهندگان بیش از چهار سال در مرز كروات و بوسنی متحمل شده اند و همچنین توسط مقامات كانتون اونا-سانا محكوم شده اند.” CMS

از آنجا که توافق نامه بین اتحادیه اروپا و ترکیه به نوعی پایان رسمی مسیر مهاجرت موسوم به “بالکان” را تحریم کرد ، مرز کرواسی و بوسنی و هرزگوین – یا خط علامت پیوستن به اتحادیه اروپا – در واقع محل خشونت شده است. اکنون گزارش های بی شماری وجود دارد که با انگشت اشاره به پلیس کرواسی ، آنها را به دفع غیرقانونی متهم می کند (دیده بان حقوق بشر ) ، ضرب و شتم و سرقت (پزشکان بدون مرز ) ، اعمال سادیسم خالص یا حتی خشونت جنسی (شورای پناهندگان دانمارک ) و شکنجه (عفو بین الملل )

آخرین شکایت که این دوشنبه توسط روزنامه منتشر شده است روزنامه گاردین ، گزارش شهادت خانواده ای را که توسط پلیس کرواسی در نزدیکی بوینا رد شده است ، گزارش می کند. ماریام ، یک زن جوان افغان با اشاره به دختر 10 ماهه خود ، داریا ، به یک روزنامه لندن به یک روزنامه لندن گفت: “آنها او را مانند یک بزرگسال جستجو کردند. من چشمهایم را باور نمی کردم.” به گفته این زن ، عوامل کرواسی پوشک را از کودک جدا می کنند تا پول پنهان یا تلفن های همراه را بررسی کنند. یک شکایت مکرر در میان مهاجرانی که می گویند توسط کرواسی رد شده اند این است که آنها توسط موبایل ها سرقت شده اند و تلفن همراه آنها را تخریب کرده اند.

تمرین اثبات رد

چنین داستان هایی متأسفانه هزاران مورد در مرز کرواسی و بوسنی وجود دارد (شورای پناهندگان دانمارک 20،000 امتناع را بین 2019 و 2020 تخمین می زند) و به ویژه در منطقه بوینا. مادالنا آون از CMS توضیح می دهد: “هر روز درخواست های زیادی برای کمک از این قطعه زمین دریافت می کنیم. افرادی که قبلاً از مرزهای ایالتی عبور کرده اند و بنابراین در قلمرو کرواسی هستند از ما می پرسند که چگونه می توانند درخواست پناهندگی کنند.” “ما از آنها اجازه می خواهیم و سپس داده های آنها ، از جمله مختصات GPS را به مقامات ذیصلاح می رسانیم: دادگستر و پلیس ، ما همچنین اغلب آمبولانس می خواهیم زیرا در آنجا زنان باردار ، کودکان ، افراد بیهوش یا از سرما منجمد شده اند “

برعکس ، آنچه بعد اتفاق می افتد ، تقریباً هرگز ثبت درخواست پناهندگی توسط نهادهای کرواسی نیست. آون ادامه داد: “پلیس به طور سیستماتیک به ما می گوید که کسی را در مختصات GPS موجود پیدا نکرده است و اندکی بعد همان مهاجران با ما تماس گرفتند که به ما گفتند که آنها به بوسنی و هرزگوین برگردانده شده اند.” این است بازی، این بازی در مرزهای اتحادیه اروپا بدنام شد: هر روز شخصی تلاش می کند وارد شود و از حق اساسی پناهندگی محروم است. در سکوت کامل مورد ضرب و شتم قرار گرفت و از آنجا اخراج شد.

در حقیقت ، در زندگی عذاب آور روزمره این خشونت ، بسیاری از نهادها ساکت هستند. از کمیسیون اروپا ، که قول یک مأموریت بازرسی به مرز کرواسی و بوسنی را داده بود ، تا دولت زاگرب ، که هرگز تحقیقات داخلی پلیس را در مورد مجازات سو استفاده نکرده است. در حقیقت ، بازپرس از این امر ممانعت به عمل آورد ، و این امر در مورد دادگستر كرواسی نیز وجود دارد وی اعتراف کرد که به دلیل عدم همکاری پلیس در انجام کارهای تحقیقاتی خود مشکل داشته است. در میان دومی ، کسانی هستند که ناشناس گزارش می دهند “دستورات غیرقانونی “و عملیاتی به نام راهرو ، خارج از حاکمیت قانون (به عنوان مثال ، از طریق ارتباط از طریق واتساپ ، به طوری که هیچ اثری از مداخلات رسمی باقی نماند) ، اما بدون اینکه منجر به تغییر شود.

آوان در پایان گفت: “آنچه از دست رفته است ، اراده سیاسی برای برخورد با پناهجویان و ایجاد قانون برای آنها نیز است.” در حقیقت ، محکومیت اخیر دادگاه رم علیه ایتالیا به علت به اصطلاح “زنجیره انکار” (بین ایتالیا ، اسلوونی و کرواسی) فقط مسئولیت مشترک در سطح اروپا را برای ایجاد فضای غیرقانونی در مرزهای ملی و اجتماعی تأیید می کند. کمیسیون اروپا باید پاسخ دهد از همدستی احتمالی وی در سکوت پارلمان در برابر عدم موفقیت زاگرب در ایجاد یک سیستم نظارت بر پلیس مرزی مستقل. سیستمی که کرواسی برای آن بودجه اروپایی دریافت کرده است.

امسال OBCT 20 سال را جشن می گیرد. به ما در ادامه سفر کمک کنید ، و در نزدیکی جامعه خود باشید که شامل خبرنگاران ، فعالان جامعه مدنی ، محققان دانشگاه ، دانشجویان ، مسافران ، تماشاگران و همه خوانندگان ما است. مشترک شدن در OBCT!

نظرات ، تا آنجا که ممکن است ، توسط کارکنان ما قبل از اعلام عمومی بررسی می شود. زمان مورد نیاز برای این عملیات ممکن است متفاوت باشد. به خط مشی ما بروید

نظرات وبلاگدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *