اسلوونی ، کرواسی: سیم خاردار / کرواسی / مناطق / خانه

[ad_1]

کارگردان کروات Tiha K. Gudak

کارگردان کروات Tiha K. Gudak


“آنها از من می پرسند” شما موافق یا مخالف مهاجرت هستید؟ “اما این سوال منطقی نیست ، شما نباید طرفدار یا مخالف مهاجرت باشید. بلکه باید نحوه مدیریت آن را انتخاب کنید.” مصاحبه با Tiha K. Gudak ، کارگردان مستند سیم، سیم خاردار

سیم »، به معنای واقعی کلمه” سیم خاردار “، دومین مستند کارگردان کروات Tiha K. Gudac (متولد 1982) است. پس از شروع بازی در سال 2014 با گلی ، که داستان پدربزرگش را در گلی اتوک بازگو می کند ، گوداچ اکنون با سیم خاردارهایی که دولت اسلوونی در مرز بین کرواسی و اسلوونی قرار داده است ، و تأثیر این امر جدید در سر و کار دارد. دیوار بر جوامع محلی این فیلم بخشی از پروژه Borderline است که توسط تهیه کننده تهیه شده است جدا از دنیا و اختصاص داده شده به مرزهای مختلف اروپا ، در شش مستند بیان شده است. Wire ، که در سال 2021 منتشر شد ، برنده جایزه “ذکر ویژه” در جشنواره فیلم RAFF – Rab شد.

چگونه ایده فیلم سیم خاردار بین اسلوونی و کرواسی به وجود آمد؟

همه چیز در سال 2016 آغاز شد ، زمانی که پروژه Borderline به منظور ساخت مجموعه ای مستند درباره مرزهای اتحادیه اروپا توسعه یافت. من مرز کرواسی و اسلوونی را پیشنهاد کردم و اولین تریلر را ساختم. سپس چیزی واقعاً وحشتناک در چشم انداز وجود داشت: مقامات اسلوونی غلطک های “سیم تیغ” را روی زمین قرار داده بودند ، که بسیار تیزتر از سیم خاردار معمولی است و می تواند گوشت را تا استخوان خرد کند. به همین دلیل تعداد زیادی حیوانات مرده در مرز وجود داشت. ایده من انتخاب شد و تصویربرداری در سال 2019 آغاز شد.

وضعیت امروز در مرز کرواسی و اسلوونی چگونه است؟

رول های نوار خاردار با حصاری که سیم خاردار روی آن نصب شده بود جایگزین شد.حصار طولانی تر و پایدارتر است ، اما حداقل برای کسانی که نزدیک آن راه می روند خطر کمتری دارد.

در مستند خود بر تأثیرات سیم خاردار بر زندگی روزمره کسانی که در نزدیکی آن زندگی می کنند تمرکز می کنید. از کجا شروع کردید؟

من روی ناحیه اطراف رودخانه کوپا (Kolpa ، در اسلوونیایی) تمرکز کردم ، که دو کشور را از هم جدا می کند ، به ویژه منطقه Petrina (اسلوونی) و Brod na Kupi (کرواسی). این منطقه در کرواسی با نام گورسکی کوتار شناخته می شود ، جایی که سردترین زمستان ها در آن جشن گرفته می شود ، بعد از آنهایی که در کوه ولبیت قرار دارند. با توجه به این شرایط سخت زندگی ، جمعیت محلی از یک طرف مرز به طرف دیگر گرد آمدند و امروزه آنها نمایانگر یک جامعه واحد هستند که در آن اسلوونیایی و کرواتی صحبت می شود و همچنین یک زبان گویش سوم که به صورت ترکیبی است با دو مورد اول

این تصور که هنگام تماشای فیلم شما ایجاد می شود این است که هماهنگی محلی توسط یک عامل خارجی از بین می رود …

بله ، این یک اغراق نیست. من داستان زلاتکو ، یکی از شخصیت های اصلی مستند را به خاطر دارم. او در کنار رودخانه کرواسی زندگی می کند ، اما از آنجا که در حال حاضر هیچ راهی وجود ندارد ، او با یک قایق کوچک از کوپا عبور می کند تا در مغازه اسلوونیایی رودخانه به خرید بپردازد یا آنچه را که نیاز دارد جستجو کند. با این حال ، بسیاری دیگر خانه را در یک طرف و مزارع را در طرف دیگر دارند ، بنابراین از پل های کوچک برای رفتن به طرف دیگر استفاده می کنند. در اینجا ، با ورود سیم خاردار ، همه گذرگاههای کوچک بسته شد و اکنون مردم گاهی اوقات مجبورند حدود 40 کیلومتر را طی کنند تا به آن طرف برسند.

تصویری از

تصویری از “Zica” ، مستندی از کارگردان کروات Tiha K. Gudac

صحنه زیبایی در فیلم وجود دارد که در آن پلیس محلی سعی می کند ساکنان را متقاعد کند که نیاز به سیم خاردار دارند …

همه بازیگران فیلم در موقعیتی قرار می گیرند که نمی خواهند در آن قرار بگیرند. پلیس ها افراد محلی هستند که در منطقه ای که کارخانه یا مشاغل بزرگ وجود ندارد ، شغل مطمئن و پایداری پیدا کرده اند. حالا آنها باید سیم خاردار بگذارند و دافعه های غیرقانونی انجام دهند. البته مردم محلی نمی خواهند در مورد سیم خاردار بدانند زیرا آنها اجتماعات را از هم جدا می کند ، از رسیدن حیوانات به رودخانه و غیره جلوگیری می کند. سرانجام مهاجران از آن سوی جهان وارد می شوند و سعی می کنند زنده بمانند و از مرز عبور کنند.

این فیلم همچنین داستان عمر و محمد را روایت می کند ، دو مهاجر که سعی داشتند از بوسنی و هرزگوین به ایتالیا برسند. شواهد دافعه آنها بسیار قوی است …

به یاد دارم یک روز در حین فیلمبرداری ، وقتی در ولیکا کلادونا (بوسنی و هرزگوین) صحبت می کردیم ، وانمود می کردیم که یک مکالمه معمولی است. یکی از آنها از من پرسید سرگرمی های من چیست و وقتی نوبت به او رسید ، گفت: “من در اطراف کرواسی قدم می زنم تا مرا برگردانند.” آنها سعی کردند 10-15 بار به اسلوونی برسند و هر بار آنها را کتک زده و دفع کردند. رفتار خشونت آمیز پلیس کرواسی نه تنها غیرقابل قبول است زیرا حقوق بشر این افراد را نقض می کند ، بلکه اگر بخواهیم در قبال شهروندان اروپایی نیز غیرمسئولانه رفتار می کند ، زیرا افرادی را که با ترس و خشم وارد اروپا می شوند آسیب می بیند. به

چگونه از نحوه واکنش دولت های اروپایی به مشکل مهاجرت مطلع هستید؟

من این تصور را دارم که شما نمی خواهید واقعیت را ببینید. در مورد “بحران” صحبت می شود ، در حالی که مهاجرت در واقع یک پدیده گذرا نیست ، اما در واقع ادامه خواهد یافت و می ترسم ، در سالهای آینده بدتر شود. تمرکز فیلم من سیم خاردار بود ، اما ناگزیر به مهاجرت نیز کشیده شد و متوجه شدم که مردم نگاه سیاه و سفید به این موضوع دارند. آنها از من می پرسند “آیا شما مخالف مهاجرت هستید یا مخالف؟” اما این سوال منطقی نیست ، ما نیازی به موافق یا مخالف مهاجرت نداریم. بلکه باید نحوه مدیریت آن را انتخاب کنید. و از آنجا که این یک پدیده پیچیده است ، ما به یک پاسخ دقیق و نه چندان ساده به عنوان دیوار یا حصار سیم خاردار نیاز داریم ، که در نهایت هیچ هدفی ندارد.

تصویری از

تصویری از “Zica” ، مستندی از کارگردان کروات Tiha K. Gudac

فیلم شما قبلاً در چندین جشنواره در آلمان و بالکان ارائه شده است. تاکنون واکنش ها چه بوده است؟

تماشاگران شگفت زده می شوند زیرا ما در مورد مکانهای آشنا صحبت می کنیم ، بسیار نزدیک. در اسلوونی ، فیلم هنوز اکران نشده است ، به زودی در جشنواره فیلم پورتوروز خواهد بود. اما از نظر دافعه یا خشونت علیه مهاجران به طور کلی ، من فکر نمی کنم یک بحث عمومی واقعی وجود داشته باشد. تحقیقات ، نشریات زیادی وجود دارد ، اما وقتی به اظهارات سیاستمداران نگاه می کنید ، تنها انکار وجود دارد. و متأسفم ، دوست دارم عموم مردم واکنش بیشتری نشان دهند ، زیرا در غیر این صورت شما به همه چیز عادت می کنید ، مانند سیم خاردار جلوی خانه خود. و اگر ما به ده سال گذشته در اروپا نگاه کنیم ، با عذرخواهی از شر بدتر یا شر ضروری ، در واقع به پیشرفت فاشیسم عادت کرده ایم.

جشنواره

این جشنواره فیلم راب (RAFF) در سال 2021 در نسخه سوم خود وارد شد. این جشنواره که با شعار “صدای حقیقت باش” برگزار می شود ، میزبان روزنامه نگار کروات روبرت زوبر است ، مستندها و فیلم های بلند بالکان و فراتر از آن را گرد هم می آورد. امسال جایزه هیئت داوران به آن اهدا شد مورینا توسط Antoneta Alamat Kusijanovic ، در حالی که تماشاگران a لهار (کوسه قرض گرفته شده) توسط Nemanja Ćeranića. سیم مورد اشاره ویژه قرار گرفت

آیا به اشتراک در OBC Transeuropa فکر کرده اید؟ شما از کار ما حمایت کرده و مقالاتی را برای پیش نمایش و محتوای بیشتر دریافت خواهید کرد. در OBCT مشترک شوید!

تا جایی که ممکن است نظرات قبل از انتشار عمومی توسط کارکنان ما بررسی می شود. زمان مورد نیاز برای این عملیات ممکن است متفاوت باشد. به سیاست ما بروید

نظرات وبلاگ طراحی شده توسط[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *