ارمنستان: خشونت خانگی و همه گیری ، خانه ها زندان هستند / ارمنستان / مناطق / خانه


زن در حالی که قفل در پنجره است (© تاتیانا بلینوا / شاتر استوک)


متاسفانه ارمنستان نیز از این قاعده مستثنی نیست. و در آنجا ، مانند بسیاری از کشورهای دیگر در جهان ، قفل شدن منجر به افزایش خشونت در خانواده شده است. داستان آنا

“به طور متناقضی ، من ساعت کار را ساعتی می دیدم که در نهایت می توانم استراحت کنم. یک مرحله در زندگی من وجود داشت که من دائماً هوشیار بودم ، “گفت آنا (نام بنا به درخواست او تغییر کرد) ، یک زن 35 ساله.

اما از مارس سال 2020 ، به دلیل همه گیری ویروس کرونا ، در ارمنستان مانند بسیاری از مناطق دیگر جهان وضعیت اضطراری اعلام شده است و بسیاری از آنها دور از دسترس هستند. در میان آنها آنا بود که در یک مرکز تماس کار می کرد.

“با توجه به ماهیت کار من ، ما کار خود را از خانه آغاز کردیم. مجبور شدم از طریق تلفن به شهروندان پاسخ دهم ، سفارش را ثبت کنم و سپس تحویل آن را کنترل کنم. من مدام با تلفن صحبت می کنم و تصور می کنم این کار را در مقابل شوهر مست که فقط منتظر فرصتی برای توهین و ضرب و شتم است ، انجام دهم.

آنا هفت سال پیش ازدواج کرد. فوراً قسمت هایی از بشقاب شکستن شوهر مست و ضرب و شتم همسرش رخ داد. در حالی که در گذشته این اتفاق هر ماه یک یا دو بار اتفاق می افتاد ، در طی انزوای همه گیر ، چندین بار در هفته اتفاق می افتاد.

“یک هفته بدون مشاجره در خانه ما نگذشت. برخی اوقات موهایم را می کشید و به من سیلی می زد در حالی که با تلفن صحبت می کردم. سرانجام مجبور شدم مرخصی بخواهم. من شرمنده شدم و خطر اخراج شدن را داشتم. ” شوهر آنا شغل دائمی ندارد. او آجرکار است و هر از گاهی کار می کند. آنا با توجیه همسرش اشاره کرد که به دلیل ویروس کرونا ، زندگی در دنیا متوقف شده است و بنابراین کار همسرش نیز متوقف شده است. بنابراین افسرده می شد ، تقریباً هر روز مست می شد و پرخاشگرتر می شد.

موارد خشونت خانگی افزایش یافته است

به دلیل همه گیری ، محدودیت های شدیدی در ترافیک در بسیاری از کشورهای جهان اعمال شده و تماس های زیادی برای ماندن در خانه انجام شده است. قرنطینه های اجباری در بسیاری از کشورها ایجاد شده است. اندکی پس از معرفی این اقدامات ، اولین گزارش ها در مورد افزایش خشونت در خانواده منتشر شد. سازمان امنیت و همکاری اروپا از دولتها خواسته است تا برای محافظت از زنان و کودکان تدابیری اتخاذ کنند ، زیرا خانه ها همیشه پناهگاهی امن برای آنها نیست.

توماس گفت: “در مبارزه با موارد اضطراری بهداشتی ، ایالات نباید فراموش كنند كه از حق زندگی بدون خشونت برای زنان و كودكان محافظت می كنند. ضروری است كه بلافاصله اقدامات مناسب برای اطمینان از ایمنی آنها در حالی كه خانواده ها منزوی هستند ، اتخاذ شود.” دبیرکل سازمان امنیت و همکاری اروپا

این مشکل در ارمنستان نیز افزایش یافته است. این موارد از 15 مارس که تقریباً همه پس از اعلام وضعیت اضطراری حدود یک ماه در خانه ماندند ، افزایش یافته است. این از مطالعات مختلف بیرون آمده است. بین 16 مارس و 20 آوریل سال گذشته ، سازمان های ائتلاف برای متوقف کردن خشونت علیه زنان 803 گزارش از خشونت خانگی را ثبت کردند ، حدود 30 درصد بیشتر از آنچه در مدت مشابه سال گذشته دریافت شده است.

مرکز پشتیبانی زنان سازمان غیردولتی در ماه آوریل 79 تماس دریافت کرد ، 50٪ بیشتر از کل تماس های دریافتی در مدت مشابه در سال 2019. 50٪ تماس های دریافتی از این NGO مربوط به درخواست کمک اجتماعی برای قربانیان خشونت خانگی بود. .

در اولین روزهای اعلام وضعیت اضطراری ، دفتر مدافع حقوق بشر جمهوری ارمنستان نیز افزایش موارد خشونت در خانواده را ثبت کرد: به طور خاص ، 15 گزارش از خشونت خانگی از 15 مارس تا 20 آوریل وجود دارد (در مقایسه با 5 ثبت شده در مارس 2019).

“خشونت در حین قفل شدیدتر شد. این نیز یک مشکل روانی است. آنها در خانه بودند ، دربند بودند و در معرض خطر از دست دادن شغل خود بودند ، همه عواملی که باعث افزایش عصبی شدن می شوند. زنان همچنین به کار خود نرفتند و در خانه قربانی شدند “، هاسمیک گورگیان ، رئیس مرکز حمایت از زنان گفت.

کوید و درگیری

سپس ، در پاییز ، وضعیت ارمنستان تغییر کرد. کم کم به نظر می رسد زندگی در حال عادی شدن است. از سپتامبر 2020 ، به نظر می رسد همه گیری در رکود است و موارد جدید روز به روز در حال کاهش است. بسیاری از آنها از دورکاری به فعالیت های عادی روی آورده اند و حتی مدارس نیز بازگشایی شده اند. اما خیلی دوام نیاورد. و درگیری بر سر قره باغ کوهستانی که توسط آذربایجان آغاز شده است ، مطمئناً اوضاع را بهبود نداده است.

همزمان با جنگ ، ویروس کرونا در ارمنستان دوباره شیوع یافت. از نظر سطح عفونت ، ارمنستان در حال بازگشت به سطح چشمگیر ژوئن است ، زمانی که بیشترین تعداد عفونت ثبت شد و سیستم بهداشت کاملاً متعهد به ارائه خدمات پزشکی بود. کارشناسان علت افزایش عفونت را عمدتاً وضعیت مرزی عنوان می کنند: تنش در خطوط مقدم جبهه ، خبرهای مربوط به تلفات و جراحات ، این بیماری را به عنوان نگرانی ثانویه برای بسیاری از افراد قرار داده و هوشیاری مردم ضعیف می شود.

در ماه نوامبر ، درگیری ها پایان یافت. در همان زمان ، تعداد موارد جدید ویروس کرونا کاهش یافت. سیستم بهداشتی شروع به نفس کشیدن کرد. اگرچه این ارقام حتی در این هفته های اول سال تحت کنترل هستند ، وزارت بهداشت اخیراً تمدید اقدامات اضطراری را تا 11 ژوئیه 2021 اعلام کرد.

در همان زمان ، با توجه به وضعیت همه گیر کنونی در ارمنستان ، برخی اقدامات تخفیف اعمال شده است. به عنوان مثال ، ورود خارجی ها از طریق مرزهای زمینی به ارمنستان امکان پذیر است ، اما فقط با نتیجه مثبت از تامپون ، نه بیشتر از 72 ساعت. همچنین می توان یک آزمایش محدودیت انجام داد و تا زمانی که به نتیجه نرسید ، در انزوای خود باقی بمانید. با این حال ، محدودیت های دیگری مانند استفاده از ماسک صورت همچنان ادامه دارد.

آنا که شوهرش برای کار در خارج از کشور معمولاً در ارمنستان است ، گفت: “ارمنستان باز است ، اما جهان در حال بسته شدن است.” “او نمی تواند به خارج از کشور برود زیرا روسیه او را نمی پذیرد. روسیه برخی از گشایش ها را اعلام کرده است ، اما شوهر من بر نمی گردد ، کارگران بخش وی هنوز پذیرفته نشده اند.”

امروزه شوهر آنا برای شخصی خصوصی کار می کند. آنا می گوید او در درگیری های اخیر نیز در جنگ شرکت داشته است. اگرچه اکنون موارد خشونت کاهش یافته است ، اما این امر مانع از تکرار آنها نیست.

“من روزهایی را می شمشم که مرزهای جهان باز خواهد شد. احساس می کنم آرامش در خانواده ما مدت زیادی دوام نخواهد آورد. اگر شوهرم کمی بیشتر در خانه بماند ، سرانجام از هم جدا خواهیم شد. شیوه زندگی ما به گونه ای سازمان یافته است که هر از گاهی مجبور به زندگی دور از یکدیگر هستیم. شاید ویروس کرونا ویروس سرانجام خانواده ما را از بین ببرد. ”این زن گفت که متأسفانه مانند بسیاری دیگر هنوز کمک لازم برای فرار از کابوس خود را پیدا نکرده است.

نظرات ، تا آنجا که ممکن است ، توسط کارکنان ما قبل از اعلام عمومی بررسی می شود. زمان مورد نیاز برای این عملیات ممکن است متفاوت باشد. به خط مشی ما بروید

نظرات وبلاگدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *