اخلاق: ترکیه به آینه / ترکیه / مناطق / خانه نگاه می کند


عکسی از سریال ترکی بیر باشکادیر

عکسی از سریال ترکی بیر باشکادیر


مجموعه تلویزیونی ترکی “اتوس” (بیر باsکادبرر)که توسط نتفلیکس راه اندازی شد ، در ترکیه و خارج از کشور موفقیت چشمگیری است. از طریق شخصیت های پیچیده ای که آن را زنده می کنند ، شهر در آینه آویزان به خندق نامرئی نگاه می کند که بخش مذهبی جامعه را از беяз тürkler ، ترکهای “سفید” غربی و سکولار

دو زن به هم نگاه می کنند. آن که روبروی دیگری نشسته است. چشم هایی که با هم روبرو می شوند ، نه به دلیل رنگ ، بلکه به دلیل چشم انداز نگاهشان کاملاً متفاوت است. پری چشمانی قهوه ای و یخی دارد ، با لبخندی اجباری سعی در ترغیب مریم به صحبت دارد ، که با چشمان بزرگ – آبی و شیرین – او را ناراحت می کند: “چه چیزی باید بحث کنیم؟”

پری یک روانپزشک جوان است و به سکولارترین و “غرب زده” ترین قسمت جامعه ترکیه تعلق دارد ، در یک ویلا لوکس در بسفر بزرگ شده ، در اروپا تحصیل کرده و افراد مذهبی را تحمل نمی کند ، مانند دختری که اکنون در استودیوی او است. مریم روسری به سر دارد ، در یک روستای روستایی در حومه استانبول زندگی می کند و سوار چندین اتوبوس حمل و نقل عمومی می شود تا به موقع برای کار در شهر به عنوان نظافتچی برسد: آپارتمان بزرگ پسر تنبل و اضافه وزن تنبل که سعی در بی حوصلگی را که در خود فرو برده فراموش کند ، به همان اندازه که زنان پیدا می کند به رختخواب می روند.

مریم در مطالعه پری است زیرا مدتهاست قربانی حملات مرموزی شده است که زندگی او را بیش از حد معمول دشوار می کند. آزمایش های پزشکی هیچ مشکلی از نظر جسمی نشان ندادند ، بنابراین وی به پزشکان توصیه کرد که روان درمانی را توصیه می کنند ، که تصمیم گرفت بدون اطلاع علی سادی “هوکا” ، رهبر معنوی اسلامی روستای محل زندگی خود ، تحت آنها قرار گیرد.

و این در آغاز بیر باsکادبرر ، سریال ترکی 8 اپیزودی که شبیه رمان است و پس از افسون ترکیه ، موفقیت خود را در ایتالیا آغاز کرد. بیر باsکادبرر توسط Berkun Oya ، فیلمنامه نویس با استعداد تئاتر که چند سال پیش به عنوان فیلمنامه نویس سریال تلویزیونی دیگری که چند سال پیش پخش شده است ، ظاهر شده و کارگردانی شده است: ماسوم کاری (معصوم) ، چشم نواز و با کیفیت اما کمی غیرقابل قبول.

بیر باsکادبرر در عوض یک کار کاملاً موفق است. با استفاده از زیبایی نادر سینمایی و بازیگران ستاره ای ، Berkun Oya موفق شد ترکیه را به یک جلسه روانپزشکی جمعی بکشاند ، جایی که کل جامعه ترکیه موفق به ملاقات می شود تا سرانجام در مورد بسیاری از دیوارهای نامرئی که افراد عادت به زندگی در همان مکان را جدا می کند بحث کند. مکان و در همان زمان ، اما بدون اینکه دقیقاً بدانید چرا نادیده گرفته می شوید.

تقابل / درگیری توهین آمیز بین ترکیه سکولار و ترکیه مسلمان در بیر باsکادبرر برای نشان دادن اینکه چقدر امروزه ترکیه (و شاید روزی) به سادگی با این اصطلاحات خوانده شود ، متأسفانه در ساده سازی های ایستا که به طور منظم توسط گفتمان عمومی غرب ارائه می شود ، تقریباً همه جا وجود دارد ، استفاده می شود. بیر باsکادبرر مجموعه برتری نسبت به افراد مذهبی را از بین می برد ، که هنوز هم بسیاری از افراد را زندانی می کند беяз тüرکلر – ترکهای “سفید” یا غربی و سکولار – آنها دوست دارند همیشه به طرز موهوم در “سمت راست” باشند ، اما در واقع آنها را از سایر افراد جامعه جدا کرده و محدود می کنند که در دوربین اکو بدون پنجره ، که به آنها اجازه نمی دهد پیچیدگی جامعه ترکیه را تجربه کنند.

ساختارشکنی این کلیشه ، که بیر باsکادبرر با ظرافت عکاسی زیبا و فضایی شایسته بهترین سینمای معتبر ، در یک انفجار صاعقه ای که ترکش های مختلفی از یک آینه بر روی زمین است که در آن همه در ترکیه می توانند خود را تشخیص دهند ، درک می شود. داستان یک افسانه است که شبیه واقعیتی کاملاً معتبر است و به همین دلیل این سریال در ترکیه موفقیت چشمگیری داشته و شخصیت های آن قبلاً به چهره تبدیل شده اند. فرقه فرهنگ پاپ

اگر انتقاد از جامعه سکولار و غرب زده ترکیه به صراحت در اینجا بیان شود ، همانطور که به ندرت در درام فیلم ترکیه مشاهده می شود ، بیر باsکادبرر او در دام جشن گرفتن مذهبی ترین بخش جامعه با واکنش نمی افتد. هویت شخصیت های اصلی آمیخته و دگرگون می شود ، همانطور که در مورد هایرونیسا ، دختری که حجاب بزرگ اسلامی خود را برای قرار دادن هدفون های بزرگ و گوش دادن به موسیقی الکترونیکی از حجاب اسلامی برمی دارد ، در اتاق خواب خود به تنهایی می رقصد و تقریباً زیباتر از لیو تیلور است. “سرقت زیبایی”.

بیر باsکادبرر پیچیدگی ترکیه را از طریق ظرافت و عشق بدون صرف نظر از انتقاد تند بیان می کند ، اما در عین حال زیبایی همان جامعه را بازیابی می کند ، که اغلب تحت الشعاع سیاست است که بسیاری از مطبوعات غربی برای فروش بیشتر از آن تغذیه می کنند کپی کنید و کلیک کنید. پیشنهادات نتفلیکس بیر باsکادبرr (قابل ترجمه به عنوان “دیگری ، چیزی متفاوت”) ، و آن را “Ethos” برای مخاطبان بین المللی می نامند ، انتخابی که بسیاری از مردم در ترکیه از آن متنفرند زیرا باعث می شود مفهوم دیگری یا تنوع را از دست بدهند – مخاطب توسط چه کسی یا مخاطب تصمیم می گیرد – به کدام یک به عنوان اصلی اشاره دارد.

امسال OBCT 20 سال را جشن می گیرد. به ما در ادامه سفر کمک کنید ، و در نزدیکی جامعه خود باشید که شامل خبرنگاران ، فعالان جامعه مدنی ، محققان دانشگاه ، دانشجویان ، مسافران ، تماشاگران و همه خوانندگان ما است. مشترک شدن در OBCT!

نظرات ، تا آنجا که ممکن است ، توسط کارمندان ما قبل از علنی شدن بررسی می شود. زمان مورد نیاز برای این عملیات ممکن است متفاوت باشد. به خط مشی ما بروید

نظرات وبلاگدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *