آنچه باید درباره زلزله در کرواسی / کرواسی / مناطق / خانه بدانید


خانه ای که پس از زمین لرزه ای که در 2 آوریل سال 2020 در زاگرب رخ داد ، آسیب دید (گوران یاکوس / شاتر استوک)


در سال 2020 دو زلزله شدید کرواسی را لرزاند. زمین لرزه های ثانویه در 28 دسامبر در منطقه پترینا رخ داد. این کشور مانند تمام بالکان در معرض خطر لرزه ای بالایی قرار دارد. مصاحبه با لرزه شناس Snezana Markusic

(نوشته اصلی توسط پیک بالکان 7 ژانویه 2021)

Snezana Markusic ریاست گروه ژئوفیزیک دانشکده علوم دانشگاه زاگرب را بر عهده دارد ، جایی که وی از سال 1986 در آنجا مشغول به تدریس است. وی عضو انجمن معتبر لرزه نگاری آمریکا است.

چگونه می توان فعالیت لرزه ای بسیار شدید در کرواسی در ماه های اخیر را توضیح داد؟ آیا اخیراً حرکات صفحات تکتونیکی وجود دارد که بالکان را تحت تأثیر قرار داده است؟

زمین لرزه ها در کرواسی غیر معمول نیستند: این عمدتا به دلیل پیشروی صفحه آفریقا به صفحه اوراسیا است. بالکان بخشی از میکروپلیت آدریاتیک است که بین دو همسایه بزرگ واقع شده است. تحت فشار صفحه آفریقا ، دهها میلیون سال است که رو به شمال است. منطقه تماس اصلی از آلبانی در جنوب شرقی به بانووینا کرواسی در شمال غربی منتهی می شود ، جایی که به شدت از شمال شرقی ، تا کارپات های غربی منشعب می شود.

بنابراین ، کل منطقه آدریاتیک در معرض خطر لرزه ای بالایی است و مناطق مختلف داخلی ممکن است در زمان های مختلف فعال باشند. متأسفانه ، ساختار تکتونیکی روده ها به راحتی قابل تولید نیست و نمی توان پیش بینی کرد که چگونه و از کجا انرژی جمع شده آزاد می شود ، پدیده ای که باعث لرزش سطح زمین می شود. به طور دقیق ، ما نمی توانیم در مورد ارتباط مستقیم بین زلزله 22 مارس در زاگرب و زلزله 28 دسامبر در پترینجا صحبت کنیم. اگرچه مرکز زمین لرزه ها نسبتاً نزدیک است ، اما خطاهای مختلفی در این زمینه دخیل است. زمین لرزه اخیر یک زمین لرزه داخلی است ، یعنی در یک صفحه تکتونیکی رخ می دهد ، که بسیار نادر است.

موسسه لرزه نگاری کرواسی به “پیش سازهای زلزله” در هنگام زلزله پترینا اشاره کرد …

تفاوت بین زلزله های زاگرب و پترینجا این است که هیچ زلزله ای با زلزله های قبلی در زاگرب مشاهده نمی شود ، فقط یک زمین لرزه بزرگ در 22 مارس رخ داد و به دنبال آن یکسری پس لرزه های با شدت کمتری رخ داد. در پترینجا هم قبل از زلزله اصلی و هم پس لرزه ها زمین لرزه هایی رخ داده بود. باید در نظر داشت که زلزله یک اتفاق غیر منتظره است ، بدون قوانین و تناوب. در بعضی از نقاط ، زمین لرزه ای شدید می تواند رخ دهد بدون اینکه پس لرزه به دنبال آن رخ دهد. در برخی دیگر ، پس از زمین لرزه شدید ، تعداد زیادی پس لرزه ، کم و بیش شدید ، ممکن است برای مدت زمان کوتاه تر یا طولانی تری رخ دهد. در توالی لرزه ای در پترینجا دو پیش ساز زلزله وجود دارد ، یکی اصلی و بسیاری پس لرزه ها. همه این اختلافات به نحوه آزاد شدن انرژی در زیر زمین بستگی دارد.

آیا می توانید درباره گسل پوکوپسکو-بانیا لوکا بیشتر توضیح دهید؟ آیا در مقایسه با سایر مناطق بالکان ویژگی های خاصی وجود دارد؟

بیشتر زمین لرزه ها با مرکز زمینی نزدیک پترینجا در این گسل رخ داده اند: 5.8 در پوکوپسو در سال 1909 ، و سپس 6.4 در بانا لوکا در سال 1969. این خطا دو منطقه مهم ، کوه های آلپ دیناریک و دشت را تقسیم می کند. وحشت. با این حال ، زمین لرزه های بانجا لوکا و پترینجا دلیل یکسانی نداشتند ، بنابراین تحقیقات دقیق تر لازم است. احتمال زیادی وجود دارد که آسیب Pokupsko منتقل شده باشد ، خصوصاً اینکه این یک خطای بسیار فعال است. اما نمی توان پیش بینی کرد که چگونه خطایی در طول زمان ایجاد می شود ، بنابراین ما نمی دانیم این منطقه در کجا و چه زمان ممکن است تحت تأثیر یک زلزله دیگر قرار گیرد.

در تاریخ 29 دسامبر ، نیروگاه هسته ای Krško به دلایل ایمنی برای چند ساعت بسته شد. آیا باید نگران باشیم؟ خطرات احتمالی زلزله های شدید چیست؟

همانطور که شما می گویید ، به دلیل ایمنی ، نیروگاه هسته ای کریکو تعطیل شد. تمام سیستم های حیاتی بر روی یک تخته بزرگ بتونی تقویت شده که روی لایه های رس و ماسه گذاشته شده است ساخته شده اند. این دال یک پایه محکم را تشکیل می دهد که برای مقاومت در برابر زلزله طراحی شده است. بناها به گونه ای ساخته شده اند که می توانند در برابر زمین لرزه هایی به بزرگی 9 ریشتر بدون آسیب صدمه ببینند که بسیار شدیدتر از شدیدترین زمین لرزه های منطقه است. به نظر من ، به نظر من ، هیچ جای نگرانی وجود ندارد.

دهانه های بزرگ به قطر چند متر پس از زلزله در 28 دسامبر سال گذشته در منطقه دور مشاهده شد. و این همان جایی است که دولت کرواسی قصد دارد پسماندهای هسته ای با شدت کم و متوسط ​​را ذخیره کند ، به ویژه از Krsko. آیا انتخاب این سایت به نظر شما درست است؟

این دهانه ها نتیجه مایعات است که یکی از چشمگیرترین پدیده ها است و باعث ایجاد خسارات وحشتناک به ساختمانها در هنگام زلزله می شود. عوامل اصلی ایجاد مایعات ، تراکم خاک ، اندازه ذرات و درجه اشباع آب است. خاکهای ناپایدار (شن و ماسه ، گل و لای ، خاک رس) می توانند در هنگام زلزله قدرت خود را از دست داده و به یک توده مایع چسبناک تبدیل شوند. ترک ، آبفشان آب و حتی دهانه می تواند تشکیل شود. محل مخزن زباله های هسته ای در Targovska Gora به طور دقیق مورد مطالعه قرار گرفت و مناسب ارزیابی شد. با این حال ، به دنبال زلزله های اخیر در منطقه پترینا-سیساک ، این مطالعه باید با اطلاعات جدید تکمیل شود ، که ارزیابی مجدد ارتباط این سایت را امکان پذیر می کند.

پس از زلزله در پترینجا ، رسانه های کرواسی گزارش دادند که تعداد زیادی لرزه نگار – و تاریخ دار – وجود دارد …

شبکه لرزه نگاری ملی کرواسی از 17 دستگاه پهنای باند دیجیتال مدرن تشکیل شده است که موقعیت آن به صورت آنلاین نمایش داده می شود. با این حال ، با توجه به شکل معمول کرواسی ، حداقل دو یا سه برابر بیشتر برای مطالعه تمام زمین لرزه هایی که در قلمرو آن اتفاق می افتد ، مورد نیاز خواهد بود. از 28 دسامبر ، دولت فوراً بودجه ای را برای خرید 20 دستگاه جدید تأمین کرده است که این وضعیت را بهبود می بخشد.

فعالیت لرزه ای کشور توسط 9 لرزه شناس از خدمات لرزه نگاری گروه ژئوفیزیک دانشکده علوم در زاگرب در حال بررسی است. چهار زلزله شناس دیگر نیز در آنجا کار می کنند ، اما ماموریت اصلی آنها آموزش و تحقیق است. در حقیقت ، کرواسی در مقایسه با کشورهای همسایه هنوز از کمبود و کمبود نیرو برخوردار است و مقامات دولتی اغلب در مورد این وضعیت هشدار داده شده اند. متأسفانه ، مقامات فقط پس از فاجعه واکنش نشان دادند. بنابراین ، ما می توانیم فرض کنیم که این دوباره مورد باشد.

امسال OBCT 20 سال را جشن می گیرد. به ما در ادامه سفر کمک کنید ، و در نزدیکی جامعه خود باشید که شامل خبرنگاران ، فعالان جامعه مدنی ، محققان دانشگاه ، دانشجویان ، مسافران ، تماشاگران و همه خوانندگان ما است. مشترک شدن در OBCT!

نظرات قبل از انتشار توسط کارکنان ما بررسی می شود. زمان مورد نیاز برای این عملیات ممکن است متفاوت باشد. به خط مشی ما بروید

نظرات وبلاگ طراحی شده توسطدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *