آلبانی: هجوم واکسن ها و انتخابات / آلبانی / مناطق / خانه


تیرانا در طول Covid-19 - © Nensi Bogdani

تیرانا در طول Covid-19 – © Nensi Bogdani


آلبانی در حال آماده سازی برای انتخابات سیاسی در اواخر آوریل است. پس از هشت سال قدرت ، دولت چپ میانه نخست وزیر ادی راما سومین دوره تاریخی را بازی می کند و در حال حاضر یک هدف جسورانه برای واکسن است.

در ماه مارس گذشته ، پس از شناسایی اولین موارد کووید در این کشور ، دولت آلبانی یک رژیم انزوای سختگیرانه را اتخاذ کرد ، به طور موثری موفق به مهار موجی از عفونت ها شد که به راحتی می تواند سیستم شکننده بهداشت ملی را به زانو درآورد. با کاهش تدابیر و از سرگیری تدریجی در تابستان ، تعداد مرگ و میرها به طور حتم افزایش می یابد.

از آن زمان به بعد ، این کشور کمی بیش از 360،000 آزمایش انجام داده ، 28000 مورد عفونت را شناسایی کرده و بیش از 1400 قربانی را ثبت کرده است. متأسفانه ، داده های رسمی در خدمت درک واقعی میزان همه گیری نیستند. در پایان سال 2020 ، آلبانی از نظر تعداد آزمایش آخرین و در اروپا بود تحقیق توسط بیرن آلبانی ، ارقام منتشر شده توسط مقامات جزئی یا متناقض است.

آنچه مسلم است این است که تا اکتبر گذشته ، 4900 شرکت در آلبانی تعطیل شدند و هزاران نفر بیکار شدند. بانک جهانی تخمین می زند که اقتصاد آلبانی 6.7 درصد در سال 2020 کاهش یابد. علاوه بر این ، در 9 ماه نخست بحران ، بدهی دولت آلبانی بیش از 13 درصد رشد کرد. این بیشترین افزایش در بالکان در مقایسه با صربستان با 4.9 یا کوزوو با 2.4 است. برعکس ، کمک های مستقیم یا غیرمستقیم در هنگام توقف اضطراری در آلبانی 1.2٪ از تولید ناخالص داخلی است ، کمترین میزان در منطقه ، در مقایسه با متوسط ​​بالکان 4.3٪.

سرانجام ، رشد حدود 4٪ برای سال 2021 پیش بینی شده است ، که البته تا حد زیادی به توزیع واکسن بستگی دارد.

“شروع کاذب” با واکسیناسیون

در اول ژانویه ، ادی راما ، نخست وزیر ، به ملت اعلام كرد كه با Pfizer و Biontech به توافق رسیده است كه 500000 دوز واكسن خریداری كند ، اولین آزمایش برای هفته آخر ژانویه. سپس کمپین “لبخندهای آلبانی” حتی از نظر بهترین پیش بینی های دولت از قبل راه اندازی شد. در واقع ، راما انتظار دارد که واکسیناسیون از 11 ژانویه سال گذشته آغاز شود ، با ارسال پست شب گذشته در فیس بوک. با کمال تعجب ، دولت در واقع حدود هزار دوز هدیه از یک دولت دوست مشخص نشده دریافت کرده است (ما فقط می دانیم که این عضو اتحادیه اروپا است). همچنین توجه مجدداً به فتح دوباره مردم آلبانی جلب شده است ، زیرا حواس وی به خاطر یکسری اعتراض ها و رسوائی های کم و بیش جدی که دولت را درگیر خود کرده است ، منحرف شده است.

آخرین مورد خشم ملی به طور تصادفی آغاز شد از انتشار در حساب اینستاگرام Nusr-Et ، یک رستوران معروف در دبی ، معروف به دلیل استیک برگ طلایی اش توسط آشپز و پدیده اجتماعی Salt Bae. در اتاق خصوصی رستوران ، میز مخصوص هیئت آلبانیایی شامل دو وزیر از دولت راما ، معاون شهردار تیرانا ، مشاور ارتباطات نخست وزیر و همسرش است. در بالای جدول Zamir Mane ، یکی از مشهورترین و مورد بحث ترین کارآفرینان در تیرانا ، برای سالها در نزدیکی اتاقهای برق و ذینفع قراردادها و مناقصات دو دولت گذشته در آلبانی است.

نخست وزیر راما بلافاصله مجبور شد در پاسخ به اظهارات پیروان خود روشن کند که این هیئت به عنوان مهمان همتای عرب خود در یک سفر رسمی برای جذب سرمایه گذاری است. اما آن روزها آلبانی همچنان به شمارش مرگهای ناشی از کوید و خسارات ناشی از سیل ادامه می داد. در هر صورت ، نه دولت و نه مخالفان جرأت اظهار نظر درباره حضور “اولیگارش” را با تعریف در میان مهمانان نداشتند. تأیید مجدد نخ طلایی که سیاست آلبانی را به تجارت متصل می کند.

روز بعد از این پرونده ، نخست وزیر با همراهی پزشكانی كه هم اكنون ستاره های تلویزیون هستند ، برای پایان دادن به بحث و جدال شروع به یك كارزار واكسین سازی كرد و به مطبوعات و رسانه های اجتماعی اجازه داد درباره چیز دیگری صحبت كنند.

خطرات سیاسی و اجتماعی پنهان کاری

با گذشت بیش از سه هفته از آغاز کارزار ، مقامات هنوز مصرف هزاران دوز اول را به پایان نرسانده اند. در همین حال ، محموله دوم فقط 1،170 دوز از راه رسید. این کمپین کند است و هیچ پیش بینی برای مرحله بعدی وجود ندارد. عدم شفافیت ، اسرار تجاری نیز به آن افزوده شده است. آلبانی این واکسن ها را خریداری کرد اما با این تعهد که مفاد قرارداد را فاش نکند. سپس مجلس با کنترل اکثریت چپ میانه متن محرمانه ای را تصویب کرد که نمایندگان حتی آن را نخوانده بودند. نخست وزیر به سادگی از همکاران و شهروندان خواست تا اعتماد کنند و از همان ابتدا کل کارزار را شخصی سازی کنند. وی در یک کنفرانس خبری با اعلام توافق با Pfizer گفت: “حیا مرا ببخش ، اما من گدای شماره یک هستم.”

علیرغم رازداری ، متن توافق نامه نیز در مطبوعات ظاهر شد. با این حال ، در بهترین حالت ، کمتر و کمتر احتمال دارد که 40000 دوز دیگر واکسن در ماه فوریه وارد شود ، که فقط برای تغذیه کمپین تا انتخابات آوریل مفید است. انتظار می رود 450،000 باقی مانده در عوض در نیمه دوم سال باشد. در مجموع 4 میلیون نفر برای جمعیت بالای 18 سال مورد نیاز است.

همانطور که نامطمئن و کند بود ، شروع کارزار با استقبال موافقانه ای روبرو شد و تصاویر واکسیناسیون بلافاصله همه وقایع دیگر روز را پنهان کرد. اما ممنوعیت دسترسی به مطبوعات در اتاق های واکسیناسیون ، راز انتقال واکسن ها ، اینکه چه کسی آنها را واگذار کرده و چگونگی ادامه روند تنها می تواند شک و تردیدها را تقویت کند و بی اعتمادی عمومی شناخته شده به واکسن را تقویت کند. نظرسنجی از اکتبر در حقیقت ، وی فاش کرد که 54 درصد از مصاحبه شوندگان از ترس خطرات و عوارض جانبی قصد واکسیناسیون ندارند. و این حتی قبل از هاله ای از رمز و راز در مورد کل روند واکسن ها به آلبانی است.

گذشته از بی اعتمادی ، شروع یک کار واکسیناسیون ، که به خوبی برای دوربین ها نشان داده شده است ، می تواند یک بار دیگر به نفع نخست وزیر فعلی ادی راما باشد. به نظر می رسد اکنون حزب سوسیالیست وی برای دوره سوم بی سابقه ای در پیش است. خطر افزایش عفونت ها همچنان وجود دارد ، اما بدون چشم انداز محاصره جدید ، در حال حاضر توسط مقامات منتفی است و در هر صورت با توجه به تاریخ انتخابات آینده بعید به نظر می رسد.

از همان ابتدا مشخص بود که شکار واکسن و به طور کلی ایجاد یک بیماری همه گیر ، بحث انتخابات را شکل می دهد. آنچه مسلم است عدم شفافیت کامل به کمپین واکسیناسیون کمک نخواهد کرد. در انتخابات همچنین می توان با شخصی سازی همه کارهای دولت با فیس بوک مستقیم و بی پایان پیروز شد ، در حالی که بحران اقتصادی و اقتصادی به استراتژی های علمی و نهادی روشنی نیاز دارد. به عبارت دیگر ، یک دولت مسئول ، نه سیاستمداری که درخواست واکسن و رضایت می کند.

امسال OBCT 20 سال را جشن می گیرد. به ما در ادامه سفر کمک کنید ، و در نزدیکی جامعه خود باشید که شامل خبرنگاران ، فعالان جامعه مدنی ، محققان دانشگاه ، دانشجویان ، مسافران ، تماشاگران و همه خوانندگان ما است. مشترک شدن در OBCT!

نظرات ، تا آنجا که ممکن است ، توسط کارمندان ما قبل از علنی شدن بررسی می شود. زمان مورد نیاز برای این عملیات ممکن است متفاوت باشد. به خط مشی ما بروید

نظرات وبلاگ طراحی شده توسطدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *